Restaurace rychlého občerstvení coby stroj času a muzeum?

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

V roce 2014 objevili dělníci při stavbě nové pobočky restaurace McDonald ve Frattochii nedaleko Říma více než 2 000 let starou římskou cestu. Práce byly okamžitě přerušeny a přizvaní archeologové měli provádět záchranný výzkum a pozdější konzervaci silnice s jejím následným překrytím. Společnost McDonald Italia nakonec přišla se zajímavým nápadem celý úsek pod restaurací včlenit do stavby a zpřístupnit ji veřejnosti. Fastfoodový řetězec financoval záchranu a konzervaci silnice částkou 300 000 eur...

Restaurace tak byla po třech letech v místě postavena dle původního plánu, ale přitom natolik pečlivě, že silnice zůstala nedotčena. Byla pouze zakonzervována a stavba vyrostla nad a kolem ní. Výkopové práce a pozdější instalace podzemní muzejní galerie probíhaly pod přísným dohledem místního superintendanta a za čilé komunikace s archeology a odborníky.

Vzniklo tak velmi zajímavé dílo – muzeum a restaurace v jednom úžasném stroji času. Pokud si zde  objednáte jídlo, můžete se při jeho konzumaci kochat skrze skleněnou podlahu na pravou, nefalšovanou, více než 2 000 let starou římskou silnici z několikametrového nadhledu přímo v restauraci! A bez ohledu na to, zda je McDonald vaším oblíbeným místem či nikoli, lze navštívit také podzemní muzeum, které má na restauraci nezávislý přístup rovnou z parkoviště. Za vstupné přitom nezaplatíte ani cent!

Cesta začíná v blízkosti 11. míle legendární Via Appia. Odhalený úsek je dlouhý 45 metrů a je dlážděn kamennými křemičitými deskami. Průměrná šířka silnice je 2,1 m, z jedné strany je odvodňovací kanálek, druhou lemuje 80 cm široký pěší chodníček. Silnice je ohraničena po obou stranách stěnami z kamenů místních vulkanických hornin, především čedičem. Vyspárované jsou šedou maltou.

Je zřejmé, že silnice byla ve starověku dosti frekventovaná, několikráte opravovaná. Dodnes jsou v ní patrné vyjeté koleje starých římských vozů.  Zřejmě byla – coby odbočka – svedena ze staré Via Appia k někdejší rezidenci bohatého šlechtice v tehdejším městečku Bovillae.

Po stovkách let užívání byla silnice nakonec opuštěna, ztratila svůj význam. Postupně zarostla vegetací, byla překryta půdou. Místní posléze využili cestu k dobrému účelu - stejně jako Via Appia, i tato cesta byla lemována mnohými hroby. Jen na úseku pod restaurací byly objeveny tři kostry ze 2. až 3. století. Ostatky byly archeology vyzdviženy a na jejich místo položeny dokonalé kopie – odlitky původních koster v autentické poloze.

Archeoložka Pamela Cerino, účastnice záchranného výzkumu uvedla: „Kostry patří třem mužům, nejstarší z nich byl ve věku 35 – 40 let. Čtvrtá kostra byla objevena pod nedalekou čerpací stanici. V jejích ústech jsme našli minci - oběť Charonovi, mytologickému převozníkovi mrtvých přes řeku Styx do podsvětí“.

„Je to naše první muzeum s restaurací," řekl Mario Federico, šéf McDonald Italia. A pokračoval: „Vrátili jsme zajímavý úsek římské silnice místní komunitě a vlastně celé Itálii. Tento projekt je dobrým příkladem toho, jak může veřejný a soukromý sektor efektivně spolupracovat na rekultivaci kulturního dědictví“.

Mapa: https://goo.gl/maps/1u6XjQeLdDK2
Zdroje: thelocal.it, telegraph.co.uk, nytimes.com, thehistoryblog.com
Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To by mě zajímalo kolik památek je pod českými McDonaldy... ;-)

Díky za článek Romane! Jistě se někdy rád stavím pokud do Itálie někdy zavítám. Skvěle to vymysleli. ;-)

Vyborny pristup, ale co si budeme vykladat, je to uzasny marketing...... ale diky Bohu za to. :-)

To by měli vidět, co se děje v Česku, když se při stavbě průmyslových hal objeví stopy starého osídlení - totiž nic a bagry jedou dál. :,-( :,-( :,-(

V mé rodné Litomyšli mají v regionálním muzeu také odkrytou část steré cesty i s část domu, hradby a brány. Až pojedete do Litomyšle na zámek, určitě se zastavte i v muzeu. Je to kousek pod zámkem. Rozhodně to stojí za návštěvu. Moc se jim to povedlo.
http://www.rml.cz/cs/muzeum/expozice.html

Něco pro představu jak to bylo za komunismu:

http://olomouc.idnes.cz/stavba-budovy-prioru-v-olomouci-da6-/olomouc-zpravy.aspx?c=A121227_162948_olomouc-zpravy_stk

http://olomouc.idnes.cz/stavba-budovy-prioru-v-olomouci-da6-/olomouc-zpravy.aspx?c=A121228_140015_olomouc-zpravy_stk


dobré

To je riesenie skoro ako u nas na hrade s garazami namiesto keltskeho oppida :-D :-D :-D

mimochodom zabudli ste dopisat, ze McDonald vydal zakaz vstupu zenam v sukniach :-D

Pěkný článek, díky. :-) :-)

Taky ve Zlíně Malenovicích máme McDonald na archeo lokalitě,jenže tam žádný výzkum neproběhl, celá stavba proběhla moooc rychle.Pro upřesnění je to celé Tesco a spol včetně parkoviště. Bohužel.Také Makro,mobelix atd atd.Vše na významné multikulturní lokalitě, navíc na nejúrodnější orné půdě v čr vůbec. Všechno je fuč!!!!!

Jistě ze u nas nikdo archeologa na stavbu nezavola, ještě aby jo kdyz stavební firma platí výzkum!!!!!!!!!
A k tomu ještě stavba stojí a termín je v prdeli! :,-(

No pánové myslim že u nás je archeolokalita zlym snem každého stavaře... kdyby politici nekradli, a ostatni taky ne, a kdyby se poctivě odváděli daně, keré by politici zase nekradli, bylo by víc peněz které by se dali do takovýchto projektů vložit...kdyby je však politici nerozkradli... jenže pal je tu zas lobismus nadnárodních společností...a tak dál a fuj... už bych se zas akorát rozčílil... zkrátka kdyby to šlo, bylo by to hezké, aby se stát o své kulturní bohatství dál staral... jenže tu pak krom těch všech vlivnejch lidí máme bagristu, kerej chudák kopne do keltskýho hrobu a hned mu projede hlavou leasing na to v čem sedí a co mu živí rodinu...tak aby motohodiny dál jeli, a jeli i další den, radši hrábne žící o kus hloubjejc a dělá že nic... nedivim se ničemu, takové přístupy by se dali očekávat jen v zemi za devatero horami a lesy... myslím že je to vcelku velikej problém... nejlepší by bylo dělat průzkumy předběžně před udáním stavebního povolení, teda v těch lokalitách kde je to očekávatelné, najít něco historicky cenného... jenže za razítkem zase sedí jen člověk, kerej dostane facku obalkou masaryků a... :-/

To je sice pekna idea, avsak dost utopisticka. Dokazes si predstavit pri dnesnom tempe vystavby, ze by udelenie stavebneho povolenie bolo podmienene predchadzajucim archeologickym prieskumom? By si nezacal stavat ani o desat rokov.....

Alebo v horsom pripade by vzniklo tak 200-300 malych lobistickych eserociek, ktore by ako bieleho kona zamestnali hlupeho absolventa archeo pre ziskanie licencie na archeovyskum a vydavali by potvrdenia o realizovanom archeoprieskume pre ucely vydania stavebneho povolenia. A zase by to skoncilo pri obalkach za nieco, co sa s najvacsou pravdepodobnostou ani nikdy nerealizovalo. Ani nemusime ist daleko po priklad, vid na SK schvalene psychologicke ambulancie pre posudzovanie sposobilosti na ziskanie vodicskeho opravnenia, zbrojneho preukazu, atd. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru