Rodina v Anglii prodává unikátní sbírku až 2 200 let starých prstenů po dědovi

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Nevídaná sbírka patřila člověku, který v padesátých a šedesátých letech pracoval u plynárenské společnosti, kde jakožto inženýr měl na starosti výstavbu nových sítí. Spekuluje se, zda náhodou prsteny, přinejmenším některé z prstenů, nemohl získat od dělníků při výkopových pracích. Shodou okolností totiž sbírka měla vzniknout právě v době, kdy byl u plynárenské společnosti zaměstnán. Podle jeho vnuka je spíše pravděpodobné, že je nakupoval v aukcích po celé zemi, protože díky své práci hodně cestoval.

Původní majitel v roce 2003 zemřel v požehnaném věku 93 let a prsteny odkázal rodině. Ta se je rozhodla nyní prodat formou aukce. Sbírka obsahuje celou řadu vzácných prstenů, drtivá většina je v perfektním stavu a prakticky odpovídají „muzejnímu standardu“. Současný majitel – vnuk sběratele – úřady požádal o diskrétnost a nepřál si být jmenován. S touto podmínkou také pro BBC řekl, že jeho dědeček žil v Leicesteru a často v rámci svého povolání cestoval po celé Anglii: „Byl to tichý muž a nikdy neřekl, zda byl některý z prstenů nalezen na místech, kde pracoval. Nicméně vím, že mnoho z nich koupil na aukcích někde na severu. Po jeho smrti jsme si prstenů nevšímali po mnoho let, ale teď jsme se rozhodli je prodat, protože se nám líbí a přáli bychom si, aby si je lidé užívali,“ prozradil současný majitel prstenů novinářům.

Unikátní sbírka zahrnuje mnoho různých variant prstenů; např. typické jednoduché a kroucené vikinské či středověké prsteny s jedním drahým kamenem, ale ty nejvzácnější jsou podle aukční síně řecké a římské zlaté prsteny, po kterých bude zřejmě největší poptávka. James Brenchley z Hansonovy aukční síně pro BBC řekl: „Celý komplet byl neuvěřitelný. Tyto prsteny jsou staré 1 800 až 2 200 let a mnohé jsou výjimečné a extrémně vzácné. Každý z nich je jedinečný a mnohé z nich dokazují mimořádnou řemeslnost. Tohle je možná ta největší sbírka starých prstenů, jaká kdy byla viděna mimo muzeum.“

Sada čtyřiapadesáti prstenů sahá od dob Alexandra Velikého až po vrcholící období vlivu římské říše. Např. helenistický zlatý prsten východního typu s kabochonskými granáty z období mezi 1. - 4. stoletím př. n. l. , který je odhadován na cenu až 4 500 liber (133 000 Kč). Nebo římský zlatý prsten ze 2. století po Kristu s vyřezávanou bustou v karneolu, která znázorňuje Vibii Sabinu, manželku císaře Hadriána. Odhadován je až na 2 600 liber (77 000 Kč). Celková hodnota sbírky se odhaduje až na 100 000 liber – při současném kurzu necelé 3 miliony korun, ale může být i vyšší.

Pokud se vám prsteny zalíbily, udělejte si 28. června výlet do Anglie. Toho dne bude sbírka veřejně dražena v aukční síni Hansons Auctioneers v Derbyshire.

K mání jsou velmi vzácné kousky


Prsten s granátem ze z éry Alexandra Velikého - 4. století př. n. l.


Tento prsten zobrazuje Vibie Sabinu, manželku římského císaře Hadriána


Vybrané prsteny sbírky v nabídce aukční sspolečnosti


Několik vikinských prstenů s jednodušším, ale stále působivým designem a  zpracováním

Video

Roman Němec

Zdroje: bbc.co.uk, ecns.cn, greeceoutsidein.blogspot.com, psjfactoids.blogspot.com,

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

wow

V Českých zemích by již celá rodina i dědek ,za zatajování věcí seděli na separaci,dat to k prodeji nemyslitelny :-( :-( :-(

Silverlines: Podívej se někdy na Aukro. Mraky inzerátů z dědictví po dědovi a babičce :-)

Mazec!!!

Gm4pro Teplické muzeum falešná mince také aukro :-)

Ty prsteny s tema gemama s portrety cisare a cisarovny,jsou vazne famozni

:-O :-O ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru