Řopíky, aneb lehké opevnění u Vltavy

Kategorie: Druhá světová válka

Letošní rok byl nadprůměrně suchý a došlo k markantnímu úbytku spodní i povrchové vody. Vody v potocích a řekách rychle ubývalo a z tohoto důvodu došlo k obrovskému poklesu hladiny v Orlické přehradě. Klesající hladina nám tak nechala nahlédnout do míst, jenž měli být lidskému oku již navždy skryté.

Jsem veliký milovník staré (ztracené) Vltavy a tak jsem postupně prozkoumal různá místa, která vlivem velkého sucha zůstala obnažena v celé své původní kráse.

Z jednoho takového průzkumu Vám přináším malou reportáž

Píše se rok 1938 a v předválečné Československé republice byli narychlo budovány lehké pevnostní linie, které měly zadržet  útočící německou armádu.

Za jednu z linií byl zvolen střední tok Vltavy, tzv. Vltavská linie. Budování lehkých pevností bylo svěřeno ředitelství opevňovacích prací (ŘOP) a v květnu 1938 byli započaty práce na opevnění. Betonáže samotných objektů byly zahájeny počátkem června.

Na levém břehu kolem Týna n. Vlt. bylo vyprojektováno 48 pevnůstek lehkého opevnění tzv.řopíků a do konce září toho roku bylo naplánováno dobetonování a ukončení celého úseku lehké pevnostní linie.

Celé plánování bohužel nabralo jiný spád

Uzavřením Mnichovské dohody (říjen 1938) a následná rezignace na obranu státu byla další výstavba obranných linií v celém Československu ukončena a zastaveny byli i dokončovací práce lehkých pevností u Týna nad Vltavou.
Po obsazení vlasti německou armádou bylo začátkem roku 1939 veškeré lehké opevnění (až na vyjímky) německou ženijní armádou výbušninami odstřeleno a postupně zahlazeno. Železné betonovací armatury byli německými okupanty odvezeny a použity ve válečném průmyslu.

A nyní se dostáváme k oněm vyjímkám

Ze všech zmíněných pevnůstek se na Vltavo-Týnsku zachovali pouze dvě. Jedna pevnůstka se dochovala v Pašovicích a druhá v Hladné, obě stojí nedaleko Týna n.Vlt.

Řopík č.139/37/A-180z v Pašovicích nebyl výbušninami zničen z důvodu bezprostřední blízkosti stavení rodiny Černých. Aby se však předešlo jeho použití, byl okamžitě zabetonován.

Stejný osud potkal řopík č.139/28/A-180z v Hladné. Nebylo možno jej odstřelit, neboť řopík stál v těsné blízkosti hostince U Růžičků. Řopík v Hladné je trochu jiný než v Pašovicích,pevnůstka je opatřena protizáplavovou šachtou. 200metrů po proudu od tohoto objektu se nachází zbytky po řopíku č.139/27/D2, který byl posledním vybetonovaným objektem. Za skálou je dochována ještě základová deska pro objekt č.139/26/A

V Hladné stojí za zmínku ještě zbytek pilířů mostu, který stojí na druhé straně řeky kousek od řopíku. Výstavba mostu byla započata v letech 1940-41 a most měl spojovat obce Albrechtice nad Vltavou a Doubravu.

Okupanti pokračování stavby zakázali, což se jim v roce 1945 vymstilo. Marně hledali při úprku most, který měl být dle map dokončený. K dostavbě mostu po válce nedošlo, neboť již nesplňoval novější požadavky na šířku.

To je vše, co zůstalo z celé Vltavo-týnské obranné linie ale i to trochu je pro nás nadšence historie velice zajímavé a cenné.

S pozdravem Roman

Použité zdroje:
mapa -  Ve stínu.cz
číslování řopíků - csopevnění.cz

řopíky na vltavě

řopíky na vltavě

řopiky na vltavě

řopíky na vltavě


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Omlouvám se, že jsem zapoměl k článku připsat přezdívku autora - tedy mou. Jedná se o můj článek.
Posílal jsem to mailem, strávil nad tím asi 2.5 hodiny a byl jsem zřejmě na konci tak vyčerpán že jsem to hlavní nepřipsal.
Děkuji...

Paráda ;-)

Super článek. ;-)

Už je to pod zprávným nickem :) Romane článek krásný :)

Elmara - děkuju a ještě jednou se omlouvám za způsobený zmatek:-)

V pohodě :) Zmátl mě trochu email :)

Já se polepším:-)

Moc pěkný čtení. :-)

Jj ;-)

hezky napsaný, pěkný článek :-) palec nahoru

Zajímavý článek a opravdu pěkné fotky,dík :-)

Pěkný článek, taky jsem tam byl,bydlim kousek odtud moc pěkný :-)

Pěkné čtení sem ze západních čech tak to je srdcovka :-) :-)

Pěkný článek na zajímavé téma. Po dlouhé době a na krátký čas odhalené relikty minulosti, to má pro mě tu správnou atmosféru.

Za normálního stavu jsou zaplaveny objekty na všech fotografiích? A jsou zaplaveny zcela? Ta kovová konstrukce na střechách řopíků Pašovice a Hladná na mě působí, jakoby měly vyčnívat nad hladinu a na existenci řopíku upozorňovat...

Děkuji všem za kladné hodnocení, námětů a fotografií je moře ale další témata nejsou možná až tak zajímavá. Tedy pro mě rozhodně ano.
Měl bych tu ještě:
- opuštěný a utopený retardérový jez Nový mlýn
- příběh dvou mostů Podolsko
- a kostelík sv.Bartoloměje jak ho neznáte. Pokud by některé z témat byla pro Vás zajímavá,fotek je dost:-)

eduard - ano, za normálního stavu jsou objekty zcela zatopeny.Za nižšího stavu kouká řopíku „šešulka“. Ta kovová konstrukce je zakončena kovovou bojkou, která upozorňuje na nebezpečí pod vodou.

Super článek ;-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru