Rychlá komparace Etrac vs. CTX 3030

Kategorie: Minelab - recenze a testy , Detektor kovů Minelab CTX 3030 , Detektor kovů Minelab E-Trac

Ctx jsem vyměnil za Etrac zhruba před dvěma lety, zpočátku jsem samozřejmě váhal, zda si Etraka neponechám, ale nakonec jsem mého milého Etraca prodal a připlatil jsem si za CTX. Hlavním důvodem byla především zvědavost, která zvítězila nad pochybnostmi, zda ten balík peněz mám zase investovat do dalšího detektoru.  Ostatně to zná většina z Vás, kteří již nějaký ten pátek hledají, když si vzpomenete na své začátky a kolik detektorů Vám za tu dobu prošlo rukama, ta zvědavost a touha po něčem novém je silná a těžce se jí odolává, znám to, jediným důvodem proč nepořizovat nový detektor je momentální nedostatek financí.

Detektor kovů E-trac
Minelab E-Trac

Já byl s Etracem naprosto spokojený, protože oproti mému staršímu Explorerovi, to byl detektor, který mně konečně sedl. Explorer byl oproti Tracu podstatně pomalejší, bylo by to jako porovnávat PC 386 s novými borci o taktu 2GHz a 4GB Ram, prostě ta odpověď na cíl u Etracu byla na digitál fakt rychlá. Jednoznačně se rekonfigurace procesoru Minelabu povedla a šlo to hodně poznat. Etrac už ani nebyl tak náchylný na všudypřítomné prozvuky, jako tomu bylo u Explorera, nedej bože nasadit na Explorera větší koláč, tehdy sem ještě neměl tolik informací a zkušeností a naivně jsem si myslel, že s obrovskou cívkou, která byla pomalu těžší jak celý detektor, se dostanu o hodně níž. No jaké pak bylo vystřízlivění asi tušíte. Ta váha po instalaci cívky byla brutální, sice jasná výhoda mega cívky byla ta, že pokud mně stál v cestě strom, jedním máchnutím sondy padl k zemi jako hnilá hruška. Další obrovská výhoda mega sondy byla ta, že veškeré interference a mineralizace v půdě dávaly solidní prozvuky, takže jsem i zakopal, že více než bylo zdrávo. No nakonec jsem cívku daroval vzteky na smetiště a ty úžasné představy o mega cívkách a mega dosazích, mě opustily a já se navrátil ke standardní 11“ sondě a raději jsem se zaměřil na laborování s nastavením a postupně se učil, návod jsem měl pouze Anglický a škola mně poskytla jazykové dovednosti z ruštiny, což byla úžasná kombinace mých pozoruhodných schopností, jak tento detektor zmáknout. Ale za pomoci slovníku a hlavně zkušenějších borců jsem to jakžtakž pobral. Dnes se těm chybám a vyhozeným investicím směju, ale to je vývoj.

Detektor kovů CTX 3030
CTX 3030

Nový Etrak, tak to bylo úplně jiné kafé, byl rychlý, s novou sondou i stabilnější, no paráda, zvykl jsem si na něj velice rychle a byl jsem konečně spokojený člověk. Postupem času se i na Etraka začaly vyrábět nové a kvalitnější sondy, obrovský výběr různých velikostí sond od čistě separačních, na ty nejmenší drobotě, až po větší a hlavně odlehčené a stabilnější sondy, byl obrovským kreditem pro Trakaře a tak jsem u něj pár let zůstal a oblíbil si jej. Je to hodně dobrý stroj, kdo se ho naučí, už těžko mění za nějakou jinou značku, snad jen kvůli zdravotním problémům a snaze ušetřit nějaké to deko na váze. Jedinou nevýhodou je větší hmotnost oproti ostatním strojům, ale 99% lidí s ním zvládne chodit i v náročném terénu, dlouhé hodiny. U chlapů v tom nevidím problém, ale ladné dívky by snad mohli mít nějakou námitku k váhovému deficitu, ale raději je nebudu podceňovat. Ovšem jeho výkonová stránka je naprosto nezpochybnitelná a nekompromisně za sebou nechává hodně udatných borců. Je spousta skvělých detektorů a i spousta špatných, ale Etrac se řadí jednoznačně na špici těch skvělých. Fakt je to velice dobrý stroj, i když má svoje mouchy, ostatně jako každý. Etrak vděčí za své schopnosti hlavně pokročilé FBS technologii, která zároveň poskytuje obrovskou citlivost na titěrnosti velikosti malého bročku a zároveň je schopen poskytovat velmi nadstandardní dosahy na větší hluboké cíle a v kombinaci se správně zvolenou sondou budeme stěží hledat konkurenta v kategorii VLF detektorů.

Takže vidíte, že jsem ani neměl důvod měnit za něco nového, byl jsem spokojený, ale na trhu se objevilo nové CTX a ta touha vyzkoušet si něco nové, nepoznané, byla silnější a já zase vyměnil stroje.

Dost často se lidi ptají, hele a má to smysl si pořizovat CTXko,  stejně je to Etrac, jenom v jiném kabátě.

Hm, odpověď je jednoduchá, zvaž „pro a proti“ a vítěze si kup, já ti můžu poradit s tím „pro a proti“, ale jinak je to na tobě. Ono těch „proti“ jsou jen dvě: vyšší cena a menší dostupnost cívek, jinak snad žádná nejsou, ostatně srovnejme si ty rozdílnosti:

Začnu hl. dosahem  obou detektorů – dosah je totožný (samozřejmě se základní 11“ sondou), tady zatím plus pro Etraka, protože tak velké množství sond na CTX není. Ovšem na problematické půdě máš možnost CTX napumpovat a ty výsledky budou hovořit pro CTX, protože bude při stejné citlivosti podstatně stabilnější.

Separace – řekl bych, že je to zase plichta, nebude zde vítěze ani poraženého (mluvím o základní 11“ sondě). Zase plus pro Etrac, je v dostupnosti více separačních sond.  Na CTX je momentálně jen jedna 6“, což se brzy změní, alespoň se něco šušká.

Stabilita – jednoznačně vítězem je CTX, možná je to dáno samotnou konstrukcí, kdy ke zpracování signálu u CTX dochází už v tzv. inteligentní sondě, podobně je tomu i u X-terr a navrch do elektroniky putuje zpracovaný, cestou drátem nezkreslený signál, což u Etraku není.

Diskriminace – tady zase vyhraje o chlup CTX, můj pocit a nejen můj je, že diskriminace u CTXka je o prsa lepší, opravdu ani to hluboké rezavé železo, když nechcete, nevykopete si ho.

Vyhodnocení cíle na LCD – tady jednoznačně zvítězí CTX, funkce Track Trace a barevný displej jsou opravdu přínosem a ihned vidíte na displeji v barvě co je pod sondou. To grafické podání v reálném čase je věc opravdu vynikající a hodně Vám pomůže, je to sice takový bonbónek na dortě, ale příjemně se na něj zvyká.

Outdoor – Tady jednoznačně vyhraje CTX protože:

Je vodotěsný do 3 metrů oficiálně, podle výrobce, já šel trochu hlouběji  a vydržel(jen jsem si pro jistotu vyměnil standardní těsnění pod baterií za trochu lepší). Silný déšť, voda, bláto, není problém. S Etrakem bych se raději o nějaké hrdinské vodní kousky nepokoušel, sice vydrží hodně, ale elektronika u Etraku a baterie si pravděpodobně s ponorem pod vodní hladinu neporadí. Ale jinak nějaký ten jemný deštík a trochu bláta Etrac zvládne.

Vyvážení – Vítězem bude CTX, když si zkusíte oba dva v krátké chvíli po sobě, dáte mně za pravdu, ačkoliv detektory Minelab obecně nejsou žádná ořezávátka, tak i když CTX něco váží, je velice dobře vyvážené, fakt se s ním proti Trakaři chodí líp.

Audio nastavení – Tady bod pro CTX, tak obrovské možnosti v nastavení audia, nemá nikdo jiný a navíc možnost volby kombinované odpovědi (ferous – conduct) u Etracu chybí

Sluchátka  – U CTX můžete zvolit jak klasická drátová sluchátka, tak podvodní piezo sluchátka a samozřejmě velmi příjemný bezdrát, nebo externí reproduktor v bezdrátovém přijímači, u Traku jen klasika, i když dnes jsou dostupná bezdrátová sluchátka i na něj, takže bod pro CTX.

Update Software – Update nového softu je možný pouze u CTX.

GPS – Ta je pouze u CTX, občas ji používám, ale v dnešní době chytrých telefonů, to asi nikoho trápit nebude. Takže dávám malé plus pro CTX.

Ovládání – Co se ovládání týče, je pro mě vítěz CTX, jednoduché a přehledné, většina funkcí je rychle dostupná přes dlouhé stisknutí příslušného tlačítka na přístrojovce, jen mně mrzí, že tlačítka nejsou podsvětlená, pinpoint je umístěný ze spodní strany, nemusíte jej nikde složitě hledat.

Vidíte, že těch různých rozdílů mezi jednotlivými borci je dost a je jen na Vás, co od detektoru požadujete a zda se Vám vložená investice vrátí v pohodovějším hledání.  Ono je to jak se vším, sto lidí, sto chutí…..

Mgr. Oldřich Habrovanský -  Moravia Detect
Autor článku používá detektory kovů Minelab více jak 12 let
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zustanu u Etracu ;-)Vsechno nejlepsi k dnesnim narozeninam Habo. :-)

A tak to se připojujeme s Habánkou také všechno nejlepší a hlavně zdraví a štěstí :-)

Věk nejni zásluha, to je stav. Opíjej se důstojně, a klidný dny na furt přeju. :-)

Hába má narozeniny, mi máme přání jediný...... Hábo tak ještě jednou tolik :-D

Habo vše nej ;-)

Všechno nej kámo :-)

Vše nej k narozkám,a k tomu hodně pěkných nálezů.
Moc pěkný článek,akorád teď nevím pro co se rozhodnout(MK II,E-Trac či CTX 3030).Mám teď velké "DILEMA".

"Ctx jsem vyměnil za Etrac zhruba před dvěma lety" snad Etreac jsi vyměnil za ctx,takto to vypadá jako by jsi přešel z ctx na etrac.Jinak zdravím brod'any. ;-)

Všechno nejlepší k narozkám :-) v druhé polovině března snad už bude E-Trac,CTX je pak už další krok,teda až za pár let :-D

Díky všem za přání. Jak mi táhne na 30 už se necítím nejmladší :-)
To zdenalmat : Nejlíp si všechny vyzkoušet na polygonu a rozhodnout se :-)
To pifin71 : Počítáme s tebou chlape :-)

The CTX is great! Fun and simple to use. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru