Sekeromlat - nejkrásnější nález LH kategorie doba kamenná

Kategorie: Akce LP a Archeo LP 2010

detektor

Jak bylo poměrně nedávno avizováno, začali jsem s probírkou katalogu artefaktů. V tuto chvíli je kompletně probraná Doba kamenná. Rozhodli jsme se že po každé takové probírce co by pozvánku k prohlídce celé kategorie zveřejníme podle nás ten nejkrásnější nález.

sekeromlat

sekero

sekero

Tento kamenný nástroj z období neolitu používal neolitický muž jako pracovní nástroj, k boji a obraně jako sečnou a údernou zbraň. Byl to sekeromlat  zemědělce a bojovníka, na jedné straně vybroušen do ostří sekery, na druhém konci kladivovitě ztluštělý. Sekeromlat měl vyvrtaný otvor, na který se nasazovalo topůrko. Otvor byl vytvořen speciální technikou pomocí písku.  Celý povrch sekeromlatu býval hlazený. V období neolitu to byl spíše tupý, masivní nástroj s vrtaným otvorem blíže k tupé straně ( obuch ), v období eneolitu se tvar sekeromlatu zužuje, otvor se přesouvá více doprostřed a sekeromlat slouží více bojovnému účelu. Různé napodobeniny sekeromlatu z hlíny, pískovce či kosti se vyráběly pro votivní, symbolické a kultovní účely.

Na poli v úrodné půdě ležel tento sekeromlat zhruba 7 tisíc let, než ho vyzdvihl nadšený soukromý zemědělec a sběratel zemědělské techniky 21. století. Najdete ho v kategorii Broušená Industrie, štastný nálezce byl venawass.

Habánka
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krása :-O Tady sem našel bez detíku tak leda pár štípaných pazourků 8-)

Je opravdu nádherný.Kamenné nástroje mám z nálezů nejradši,at už je to pazurek,sklo, přeslen,nebo sekera.V tomto máme stejné šance všeci,bez ohledu na detík.To je to pravé štestí,jeden rok je napovrchu,druhý dole.Podle mě,na nás čeká ještě spousta takových krasavců či krasavic. :-)

Je to paráda,!venawass má krásný nálezy i videa na you tube ;-)

Masakr! Velká paráda!

Svagr delal v lomu taky ma neco podobneho doma :-). Moc pekny kousek :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru