Srovnání analogových detektorů do 10 000 Kč ..... po druhé

Kategorie: Detektory kovů - Recenze a Testy , Detektor kovů C.Scope CS3MXi a CS2MXi , Detektor kovů Tesoro Silver SE , Detektor kovů Tesoro Cibola , Detektor kovů C.Scope CS1MX

Zdá se to jako včera, ale je to již dva roky, co jsme na Lovci pokladů srovnávali všechny, v té době prodávané, analogové detektory. Od té doby prošli jak detektory testované jistým vývojem, tak do nabídky Lovce pokladů přibylo několik dalších přístrojů, které nyní splňují tuto kategorii. Můžete se tak sami přesvědčit o realitě dosahu a citlivosti jednotlivých přístrojů. Pokud by se Vám snad zdálo, že jsou to čísla mnohdy nízká, mohu pouze podotknout, že jsou realná :).

Testování jsme tentokrát trochu zmechanizovali. Detektorů a cílů bylo hodně a tak jsme si trochu lámali hlavu jak to nějak rozumně provést. Nakonec se řešení našlo samo. Nad Jílovým probíhá stavba rodinných domů a leží zde již několik měsíců haldy odtěžené ornice. Stačilo tak vyrobit jednu rovnou hranu a mohli jsme přidávat testovací předměty přímo do stráně. Výhoda byl takřka neporušený terén nad cílem a tak mělo měření alespoň nějakou vypovídací hodnotu. Složení zdejší půdy přesně neznám a výsledky se mohou lišit. Sám vím, že bych v lesní půdě, kde máme polygon asi u většiny cílů dosáhl lepších výsledků, ale jíl prostě více nepustil :).

test analogových detektorů do 10 000kč

Detektor kovů Tesoro Compadre SE

Detektor kovů Tesoro CompadreCompadre osazené větší 8" koncentrickou sondou. Detektor je to velice jednoduchý a dalo by se říci, že doslova spartansky vybavený. Jediným ovládacím prvkem je nastavení diskriminace a tak si nemusíte lámat hlavu s tím, že byste dělali někde chybu:).

Detektor má velmi slušnou separaci i diskriminaci, a pokud s hledáním začínáte a máte rádi nekomplikované věci, je pro Vás idealním partnerem.

 

 

 

Hloubkový test detektoru kovů Tesoro Compadre SE

  říman Pražák K98 rubl knofl hřeb koruna
Compadre SE 8" Říman 19mm (bronz) Pražský groš Václav IV 28mm (stříbro) Nábojnice k98 (měď) Rubl Mikuláš II 33mm (stříbro) Knoflík arsenbronz 21mm Hřeb 50 mm (železo) 1kčs (slitina mosaz)
  15cm 21cm 21cm 21cm 17cm 23cm 19cm

 


 

Detektor kovů Tesoro Silver u MAX SE

Detektor kovů TesoroSilver u MAXJeden z nejoblíbenějších detektorů na trhu vůbec. Výborná diskriminace a separace, a přitom více než slušné separační vlastnosti tak, jak jste u detektorů Tesoro zvyklí. Detektor ve verzi SE je osazen koncentrickou sondou 9x8" s kevlarovým jádrem. Stejnou sondu používají například také detektory Cortes a DeLeon.

I přes svoji zdánlivou jednoduchost má detektor velmi dobré uživatelské vlastnosti. Ovládání je maximálně snadné. Na vše stačí palec ruky, kterou držíte detektor. Velice příjemná je možnost rychlého ověřování vodivosti předmětu pod sondou přepínačem disk - All Metal. Navíc je All Metal u Silveru tichý a tak se nemusíte bát nastavení úrovně prahového tónu.

K detektoru se v současnosti vyrábí řada sond. V testu jsem ale testovali pouze žhavou novinku 8x6" S.E.F od Detech. Sondy, které jsou již v prodeji, 12x10" S.E.F a 15x12" S.E.F jsou již dostatečně nachozené a přidají, dle půdních podmínek a velikosti předmětu, od 3 do 15cm. Byl jsem tak hodně zvědav na hloubkový výsledek tohoto nového přírustku.

Hloubkový test detektoru kovů Tesoro Silver u MAX SE - sonda 9x8" Tesoro

  říman Pražák K98 rubl knofl hřeb koruna
Silver u MAX SE 9x8 Říman 19mm (bronz) Pražský groš Václav IV 28mm (stříbro) Nábojnice k98 (měď) Rubl Mikuláš II 33mm (stříbro) Knoflík arsenbronz 21mm Hřeb 50 mm (železo) 1kčs (slitina mosaz)
  18cm 23cm 22cm 24cm 20cm 23cm 21cm

Hloubkový test detektoru kovů Tesoro Silver u MAX - sonda 8x6" S.E.F

  říman Pražák K98 rubl knofl hřeb koruna
Silver u MAX 8x6 S.E.F Říman 19mm (bronz) Pražský groš Václav IV 28mm (stříbro) Nábojnice k98 (měď) Rubl Mikuláš II 33mm (stříbro) Knoflík arsenbronz 21mm Hřeb 50 mm (železo) 1kčs (slitina mosaz)
  19cm 23cm 22cm 24cm 20cm 23cm 21cm

Výsledky obou sond byly hodně podobné a tak je potřeba při jejich výběru vzít v potaz jejich vlastnosti. U koncentrické 9x8" je to přesnější zaměření cíle a lepší separace. U 2D S.E.F lepší odolnost vůči vysoké mineralizaci a lepší pokrytí. Také může být zajímavý užší profil sondy, který bude umožnovat se lépe pohybovat v zarostlých lokalitách.

Obě sondy tak hodnotím jako rovnocenné. Vše záleží na výběru hledače a jeho specifických požadavcích.

 


 

Detektor kovů C.Scope CS1MX

Detektor kovů C.Scope CS1MXJak CS1MX, tak CS3MX prošla od doby našich testů několika menšími upravami. Detektory nyní používají jiné sondy, došlo k úpravám základní desky detektoru a také designu. Bylo tak zajímavé zjistit, zda se snížení váhy detektorů, ke kterému došlo, nějak projevilo na dosahu.

CS1MX je velmi lehký a maximálně účiný detektor s dobrým dosahem a citlivostí. Zvolená pracovní frekvence Vám dává možnost detekovat i ty nejdrobnější předměty od velikosti bročku v hezkých hloubkách. Všechny úpravy, kterými detektor prošel, se ukázaly ku prospěchu. Detektor má nekomplikované ovládání, nastavení citlivosti na úroveň prahového tónu a diskriminaci pro odladění železa na 7.

V podstatě do dnešního dne nechápu, proč C.Scope zelené doporučené políčko diskriminace uvádí do čísla 6. Na pozici 7 jste schopni odfiltrovat bezproblému i 10 cm dlouhý hřeb a přitom nepřicházíte o hloubku ani citlivost. Toto nastavení tak mohu všem jen doporučit, pokud se tedy nebaví hledáním železných cílů.

Hloubkový test detektoru kovů C.Scope CS1MX

  říman Pražák K98 rubl knofl hřeb koruna
C.Scope CS1MX Říman 19mm (bronz) Pražský groš Václav IV 28mm (stříbro) Nábojnice k98 (měď) Rubl Mikuláš II 33mm (stříbro) Knoflík arsenbronz 21mm Hřeb 50 mm (železo) 1kčs (slitina mosaz)
  16cm 22cm 22cm 23cm 20cm 23cm 20cm

Co dodat, pokud bych porovnal dosah CS1MX na 1 Kčs před dvěma roky a dnes, najdu rozdíl 1cm. Zda je to málo nebo moc nechám na posouzení. Detektor je dnes také lehčí a podle mě i hezčí :).

 



 

Detektor kovů C.Scope CS3MX

CS3MXNová CS3MX se za dva roky proměnila asi ještě výraznějí než její menší kolegyně CS1MX. U detektoru došlo k větším změnám základní desky a byl kompletně přepracován mineralizační filtr, který v oblastech s vysokou mineralizací mohl zbytečně detektoru ubrat na hloubce. Přístroj je dnes také o chloupek lehčí díky novější sondě a má i ostřejší diskriminátor.

Asi se není možnost vyhnout otázce jaký rozdíl je mezi CS3MX a CS1MX. Ten první je ihned patrný, CS3MX má zcela jinou outdoorovou konstrukci. Přístroj je připraven i na větší pády a snese opravdu hodně. Box elektroniky je voděodolný a detektoru se tak nic nestane ani když někde na hledání zmoknete. Reakce na cíl je ostřejší než u CS1MX a také diskriminátor "zabírá" hned od začátku po přepnutí z All Metal. Doporučené nastavení diskriminace je tak okolo čísla 2 a zde již budete schopni odfiltrovat většinu železných hřebíků a železného odpadu obecně v této velikosti. Přístroj neztrácí nic na citlivosti či dosahu, a to ani když nastavíte diskriminátor až na číslo 4. Pouze reakce na nejdrobnější cíl může být méně ostrá, jakoby "rozmáznutější".

Hloubkový test detektoru kovů C.Scope CS3MX

  říman Pražák K98 rubl knofl hřeb koruna
C.Scope CS3MX Říman 19mm (bronz) Pražský groš Václav IV 28mm (stříbro) Nábojnice k98 (měď) Rubl Mikuláš II 33mm (stříbro) Knoflík arsenbronz 21mm Hřeb 50 mm (železo) 1kčs (slitina mosaz)
  19cm 23cm 24cm 24cm 21cm 24cm 21cm

Dosah se nám za dva roky zvýšil o cca 1cm na 1 Kčs. Určitě se ale zlepšila citlivost. Pro všechny, kteří řeší dosah na nejdrobněší cíle, určitě stojí za povšimnutí dosah na poměrně malý bronz.

 


 

Detektor kovů Golden Mask 1+HF

Detektor kovů Golden Mask 1 HF

Podzimní novinka od Golden Mask se uvedla mezi hledači opravdu dobře a i při testování splnila požadované minimum. Jelikož jsem již tento detektor testoval na více místech, naposledy na Slovensku při předváděcí akci ve Veľkých Uľanoch, mohu docela dobře posoudit i vliv půdy. Na Slovensku v půdě v okolí Dunaje nám například 1HF dokázala bez problému detekovat 1 Kčs v 25-27cm. Při testech v Jílovém byl dosah "pouze" 23cm. Větší dosah měl detektor i při testování v Jižních Čechách, ale Jílovské jíly prostě dělají svoje.

Stejně jako detektor CS3MX nebo Cibola, pracuje GM1+HF na poměrně vysoké frekvenci, což mu dává velice slušnou citlivost i na nejdrobnější cílé. Odpověď detektoru je nekomplikovaná a přesná. Testovaný hřeb zmizel v diskriminaci na čísle 4, já bych ale při chození nešel přes 3. Tam sice železo o takové velikosti ještě dost prská, rozpoznatelné je ale snadno. Při testování dosahu na drobné zlaté náušničky jsme zjistili, že i diskriminace mezi 4 až 5 je spolehlivě odfiltrovala, a tak bych se znovu držel zásady, že méně je u diskriminace více.

Hloubkový test detektoru kovů Golden Mask 1+HF

  říman Pražák K98 rubl knofl hřeb koruna
Golden Mask 1+HF Říman 19mm (bronz) Pražský groš Václav IV 28mm (stříbro) Nábojnice k98 (měď) Rubl Mikuláš II 33mm (stříbro) Knoflík arsenbronz 21mm Hřeb 50 mm (železo) 1kčs (slitina mosaz)
  20cm 23cm 23cm 24cm 21cm 24cm 23cm

 


Detektor kovů Tesoro Cibola

Detektor kovů TesoroCibolaTak za to, že se Cibola dostala do kategorie do 10.000 Kč může pouze a jenom silná koruna vůči americkému dolaru. Cibola, někdy trochu opomíjená ve stínu Vaquera, nás při testovaní hodně překvapila. Dopadla nejlépe ze všech detektorů, což pro mě nebylo tak velké překvapení. Přesto jsem si myslel, že rozdíl bude menší.

Svým pojetím je to detektor poměrně jednoduchý, i když jsou věci které je dobré dodržet, pokud se chcete dostat na nejlepší výsledky. Na ovládacím boxu najdete všechny standardní ovládací prvky a navíc možnost posunu pracovní frekvence. Cibola si nechá líbit vysoké nastavení citlivosti a určitě bych ho využíval. Po zapnutí otočte citlivost na maximum a snižujte její úroveň pouze v případě, že se ozve charakteristické klapání. Nejlepší je pomalu vracet potenciometr až se zvuk ztratí.

Dosah také ovlivňuje nastavení thresholdu. Pokud nepoužíváte dohledávací režim, a u tohoto detektoru opravdu moc potřeba není, reakce je totiž rychlá a okamžitá. Otočte ovladačem úplně doprava a dosah tak posunete minimálně o dalších 10%. Při použití pinpointu by se měl nastavovat na hladinu slyšitelnosti.

Stejně jako pro řadu uMAX i pro detektory Cibola, Vaquero, Tejon a Lobo St je nyní k dispozici nová 2D sonda 8x6" S.E.F. Testovala se spolu se standartní 9x8" koncentrikou a Vy si tak můžete hodnoty porovnat.

Hloubkový test detektoru kovů Tesoro Cibola - sonda 9x8" Tesoro

  říman Pražák K98 rubl knofl hřeb koruna
Cibola 9x8 koncen. Tesoro Říman 19mm (bronz) Pražský groš Václav IV 28mm (stříbro) Nábojnice k98 (měď) Rubl Mikuláš II 33mm (stříbro) Knoflík arsenbronz 21mm Hřeb 50 mm (železo) 1kčs (slitina mosaz)
  22cm 27cm 28cm 32cm 23cm 31cm 26cm

Hloubkový test detektoru kovů Tesoro Cibola - sonda 8x6" S.E.F

  říman Pražák K98 rubl knofl hřeb koruna
Cibola 8x6 S.E.F Říman 19mm (bronz) Pražský groš Václav IV 28mm (stříbro) Nábojnice k98 (měď) Rubl Mikuláš II 33mm (stříbro) Knoflík arsenbronz 21mm Hřeb 50 mm (železo) 1kčs (slitina mosaz)
  22cm 27cm 29cm 32cm 24cm 31cm 25cm

Co dodat, v podstatě shodné výsledky pouze dokazují, že z  8" nebo 9" sondy prostě dostanete, pokud je dobře udělaná stejný výkon. Je to tak v podstatě znovu spíše o pokrytí, bočním krytí, separaci a zaměření předmětu v půdě. Zde platí, že koncentrická sonda je přesnější, ale má horší pokrytí. Má lepší separaci, ale oproti 2Dčku horší boční krytí. Pokud je třeba přidat na dosahu, musí se volit sondy o větším průměru, přičemž platí, že nárust je větší s velikostí cíle. K Cibole se dají dokoupit dvě velmi slušné sondy a to 12x10" S.E.F nebo 12x10" H.O.T. Obě jsme testovali, ale jelikož zde jsou výsledky pro všechny detektory pouze se sondami 9" nebo 8" uvedeme je někdy jindy, až budeme porovnávat porovnatelné.

test analogových detektorů do 10 000kč test analogových detektorů do 10 000kč

Závěr

Jak bylo napsáno v úvodu, o podobný test si píší desítky hledačů a je asi přirozené, že lidé rádi porovnávají. Cíleně se ale snažíme vyhýbat detektorům, kde lze nastavením výrazně ovlivnit výsledek. Proto zde není uveden například Golden Mask 2, který do této cenové kategorie také patří, ale kde lze špatným nastavením ground balance a prahového tónu dosáhnout výsledků daleko horších. Udaje by měl brát každý pouze jako orientační, a je řada faktorů, které je mohou změnit. Je to jak větší nebo menší množství minerálů v půdě, tak celkové provlhčení půdy které rozhoduje především to, zda je půda provlhčená stejnoměrně a do jaké hloubky.

Při testu se nám podařilo udržet alespoň horních 20 čísel sloupce půdy nepoškozených, další centimetry byly už samozřejmě neustálým posunováním předmětu na hranu slyšitelnosti už poškozené. Přesto jsem přesvědčen, že test, i když je orientační, má slušnou vypovídací hodnotu.

Elmara a Freon

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásná práce,určitě to pomůže mnoha lovcům pokladů ve výběru detíku a výsledky jsou důvěryhodné.Díky za ten test. :-) :-) :-)

Moc zajímavé díky :-) :-)

Výborně napsané. I já se před dvěma roky řídil rad z prvního testu, vybral jsem si skvěle a doposud jsem spokojený :-D

Klobouk dolů kluci. Tohle zavání poctivou prací.

Díky palec nahoru.

Díky za pochvalu, práce je to hlavně hrozně zdlouhavá. Chtěl bych vymyslet nějaký zešikmený posunovač, který by se pod správným úhlem zavrtával do terénu. Zatím jsem s tím ale moc nepohnul dopředu :-D

Elmara: videl som také video na youtube, mali šikmo vrazenú plastovú trubku do zeme, a do trubky vsúvali mincu prilepenú na ociachovanú plastovú paličku na konci s plošinkou v rovnakom uhle ako sklon trubky, aby minca ležala stále vodorovne. Jeden zasúval mincu a druhý mával s detektorom. pri hraničnom signále pozrel ciachu na paličke a mal zmeraný dosah. :-)

jj v tom vašem lesíku máte suprovou hlínu to co tam dokázal můj bývalí detektor ES2 tak to tady unás vtom jílu jsem nedal ani náhodou :-D ;-)

Super testík který nejvíce ocení začátečníci... :-)

Testík super a výsledky u silvera naprosto souhlasí s mým vlastním testem ;-) :-D z dob kdy jsem ho ještě vlastnil :-)

Super test, od ůterka jsem majitel starší Ciboly, tak mě moc potěšil ;-)

Díky, díky, tak po výplatě půjdu do CS3ky, sice na splátky, ale přece...

Určitě nakoupím zde na Lovci, tento web je prostě k nezaplacení, hlavně pro začátečníky jako já...

Ještě jednou dík pane "Elmara" :-D

Jde poznat, že vaše práce, je váš koníček...tak to má být.

Mnoho zdaru do dalších testů a videí..

S pozdravem

To Franta SK: to znám, jde o to že netrefíš úhle pod kterým to zatlouct a taky že to zatlučení moc nejde. Pokud to vykopeš a zase zahrabeš mělo by to asi v půdě zůstat delší dobu aby si zem sedla? :,-(

Super test před Compadre klobůk důle :-)

No, pokud jde o test, tak klidně trubkou jako to mám doma. teda, měl sem, mám rozkaz tam dát skalku...Pěkné, a hlavně, korektní. Nic, co by nebylo na skladě.

Moc pěkná práce,tak to má vypadat...Určitě to hodně lidem ukáže do jaké mašinky jít...Jen tak dál..

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru