Storm a Tornado pro detektory kovů řady X-Terra

Kategorie: Minelab - recenze a testy , Detektory kovů řady X-Terra , Testy cívek pro detektory kovů Minelab

Pro testy jsem si vzali “prostřední” Terku 505, doufáme že výsledek tak bude více vypovídající pro celou řadu X-terra. Testované sondy byly Storm, Tornado a Hunter všechny na pracovní frekvenci 18,75 kHz. Polygon jsme nejdříve prošli se základní sondou 26 cm 2D 7,5 kHz. Hodnoty tady s touto cívkou mám nachozené už dlouho, ale pro pořádek jsme to prošli znovu. Detektor byl po celou dobu nastavený: Citlivost 18, treshold na hranici slyšitelnosti, přesně odladěná půda, režim All Metal a audio na 3 tóny.

Výsledky základní sondy 26 cm 2D nejsou špatné, 1 kčs správně identifikovala ve hloubkách 20, 25 a 30 cm. Minci v 35 ale neregistrovala. 2h RU se dal zachytit přesně až do hloubky 20 cm. Stejnou minci ve 25 sice detektor “viděl” ale pouze jako železný cíl. Čtyřrázek ve 25 detektor neviděl.

Ve stejném nastavení jsem začali testovat sondu Storm. Storm je 2D sonda o rozměrech 36x33 cm s váhou 690g. Při odladění jsem jistil že sonda je přesně sladěná kousek více do "plusu" než základní 2D čko. Pak nastalo trochu víc než překvapení, jelikož jsme bez problému prošli celý polygon. Sonda všechny cíle brala doslova bez ztráty kytičky. To byla docela výzva a tak se šlo do auta pro rýč a umístili jsme 1 kčs ještě hlouběji do 40 cm. Tento cíl detektor bral už na hranici. Koruna nijak nepřeskakovala do železa, ale byl to šust. Pokud bych šel normální chůzi asi bych ji přešel. Pokud bych ala v místě něco dohledával, nebo měl nasazená sluchátka, určitě bych kopal. Chvíli jsme se tak bavili tím, že jsme k polygonu právě volnou chůzí přicházeli a testovali co by se dalo vzít s chůze a co ne. Ta 40 byla opravdu na hraně, ale do železa nešla.;-)

Sonda storm pro detektor kovů Minelab X-Terra

Následoval test sond Tornado a Hunter. Výsledky obou sond byly naprosto shodné. Před testem bych čekal, že Tornado půjde hlouběji, což je možné třeba na nějaké větší cíle, ale na mince byl výsledek naprosto shodný. Obě sondy identifikovali všechny cíle na polygonu bez problému, pouze o 40tkové 1 kčs nevěděli. I když je Hunter užší byly i separační vlastnosti hodně podobné. Testovali jsem poměrně velký kousek železa a mince kterou jsme měli identifikovat byla 20 cm hluboko. Pro detektor je to pak hodně tvrdý oříšek, železo v podstatě na povrchu a barva o dost hlouběji. Dostali jsem se tak cca a 10 cm vzdálenosti mezi předměty. Tak by se cíl dal při pomalé chůzi ještě zachytit. Pro někoho se to může zdát být málo, 10 cm... ale pro řadu detektorů je to hodně nedostižný sen, pokud jsou cíle umístěne v takové to konstalaci.8-)

Detektor kovů Minelab X-Terra 505

Detektor kovů Minelab X-Terra 505

Závěrem mohu jenom říci, že bylo na čase aby se takto oblíbená řada detektorů dočkala povedených doplňkových sond. Osobně bych volil asi Storm, odpověď nad cíli byla neuvěřitelně přesvědčivá a hlasitá. Sonda i když má rozměry 36x33 cm si zachovává velice slušné separační vlastnosti. Ale pro mnoho dalších může být volba menší sondy zajímavější. Určitě ale tyhle sondy vaší Terku hezky postrčí dopředu a je tak na co se těšit. ;-)

  1 kčs 20 cm 1 kčs 25 cm 1 kčs 30 cm 1 kčs 35 cm 1 kčs 40 cm 2h RU 10 cm 2h RU 15 cm 2h RU 20 2h RU 25 4 rázek 25 cm
26cm 2D Minelab 7,5kHz Ano čistě Ano čistě Ano slabě Ne Ne Ano čistě Ano čistě Ano slabě Ne Ne
Hunter 2D 31x22 cm 18,75 kHz Ano čistě Ano čistě Ano čistě

Ano

Ne Ano čistě Ano čistě Ano čistě Ano slabě Ano slabě - jednostaně
Tornado 2D 33x30 cm 18,75 kHz Ano čistě Ano čistě Ano čistě Ano Ne Ano čistě Ano čistě Ano čistě Ano slabě Ano slabě jednostraně
Storm 2D 36x33 cm 18,75 kHz Ano čistě Ano čistě Ano čistě Ano čistě Ano slabě Ano čistě Ano čistě Ano čistě Ano čistě Ano

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To by šlo!

Hmm, zajímavé info. Plánujete udělat stejný test i na E-Tracu?

jdou tyhle cívky i na nové typy terrek?

Další testy určitě budou, ale tak za cca. 14 dní. Sondy jsou na všechny detektory řady X-Terra bez ohledů na stáří s vyjímkou X-Terra 30, která neměla pracovní frekvenci 18,75 kHz ;-)

Takže toto už asi neplatí : U detektorů vyrobených od září, ale již použít nejde. Minelab se úspěšně tomuto druhovýrobci brání (citace z listopadu 2012).

Tak mi kluci na odpoledne jednoho storma pripravte.
Test se mi libi a kolega chce novy detik, tak se alespon svezu a rad vas uvidim.

... hodně zajímavý testík :-P Ještě by mě zajímalo subjektivní hodnocení vyváženosti či váhy detíku se sondou Storm v prorovnání s 26 cm DD cívkou. Díky ;-)

Skuder: dorazí :)

MarekFox: subjektivně, je to větší koláč a tak je ten pohyb přecijenom takový rozvážnější. Ale normálně choditelná sonda i do lesa. Ostatně všechny teesty jsou v lese dělané :)

jak dopadnou sondy na Safari? bude posun? nebude posun? kdo ví

Mezitaz: včera jsem dotočili instruktážní DVD pro Safari a test sond určitě dělat budeme. Se sondou Ultimate 33 cm byl posun docela značný, to se již testovalo. Řekl bych, že pro ty Minelabácké multifrekvence je to nejlepší volba ;-)

jooo super, jak bude hned objednávám, a tu ultimátku mám a je to znát 8-)

Zajímavé :-) Pěkně zpracovaný testík. 8-)

bude to dvd k mání v ořechově, pro případ že bych se dostavil 8-)

To Mexiaz: DVD vezmu, raději větší počet :)

Tak jsem se stormem nachodil cca 8 hodin, ze zacatku jsem chvilku bojoval s nastavenim citlivosti kvuli prozvukum, na terce 705 jsem musel na nastaveni mezi 22-25. S tkzv. botickou jsem mel citlivost kolem 28-29. Kopani klasickou lopatkou jsem musel vzdat, jelikoz hloubka do jake tahle sonda jde je opravdu na maly bagr. Vyvazeni detektoru a vaha je v norme a necha se chodit i delsi dobu bez bolesti rukou. Separace je uchazejici akorat ty nalezy na jiz prochozenem miste uz nebyly takove. Za me slusna civka, dobre zpracovani u ouska. Mohu jen doporucit.

Kamarád ji zkoušel a vadila mu dost nestabilita, tak taky snižoval citlivost. Ale jestli má i při snížené citlivosti slušný dosah, tak to snad nevadí. Chystají se tyto verze i pro jiné detíky, konkrétně třeba pro Whites?

A proč se volila pro test 505ka? Nějaký úmysl, anebo vychází 305-705 výkonově shodně?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru