Student 1. ročníku archeologie objevil detektorem kovů unikátní hrob se zlatým přívěskem za miliony

Kategorie: Poklady

Hledání detektory kovůNěkomu štěstí přeje, někdo o něj nezakopne celý život a jinému se povede mít štěstí v životě i ve jméně. Tom Lucking je studentem archeologie, současně nadšený detektorista, který hledá již 12 let. Ačkoli je teprve v prvním ročníku studia na UEA, nedávno se mu podařil kousek, který nepotká jiného archeologa třeba za celý život...

Spolu se svým kamarádem prohledávali soukromé pole u města Diss v Norfolku se svolením majitele. Na tomto poli „operují“ již několik let a sem tam se jim skutečně zadaří – našli třeba sekeru mladší doby bronzové, římské brože, stříbrné středověké přezky a mince. Ale takový nález, kterému odborníci přisuzují národní význam, rozhodně nečekali.

Nálezy detektorem kovů

Třiadvacetiletý mladík hledá již od svých 11 let. Protože se mu stal koníček doslova životní náplní, nastoupil v září 2014 na University of East Anglia jako student archeologie. Několik měsíců poté, před vánoci, zaznamenal velmi silný signál. Když odkopal první vrstvy zeminy, uvědomil si, že narazil na něco výjimečného. Narazil na vrchní část na první pohled staré bronzové mísy. Zanechal kopání a kontaktoval odborníky. Ti jej instruovali, jak má místo zabezpečit – vzhledem k vánočním svátkům musel Tom čekat na archeology několik dní.

Nálezy detektorem kovů
V pravo je rentgenový snímek

Když konečně odborníci dorazili (ve složení Dr. Andrew Rogerson, Steven Ashley a Dr. Helen Geake), mohl konečně začít průzkum. Tom cítil, že našel něco obzvláštního, ale netušil, že tím ohromí i zkušené archeology. Povedl se mu totiž najít anglo-saský hrob s ženským skeletem. V hrobu našli několik šperků, stříbrných řetízků, bronzovou mísu a především unikátní zlatý přívěsek s granáty o průměru cca 70 mm (2.8 palce). Ve chvíli, kdy se ukázala hrana zlatého šperku, se odborníci opravdu zaradovali. Přívěsek je totiž na první pohled zcela mimořádným dílem a naznačuje ohromný význam nalezeného hrobu.

Výkop s detektory kovů

Přívěsek je bohatě zdobený, velmi jemně a umě zpracovaný a výborně zachovalý. Vzhledem k okolnostem hrobu a v něm umístěných šperků a vzhledem k tomuto zcela unikátnímu přívěsku, který je zpracováním a technikou blízký třeba předmětům ze Staffordshirského pokladu, mají vědci jasno: Hrob pravděpodobně patří vysoce postavené ženě, snad královské krve nebo královské rodině velmi blízké příbuzné. Přisuzují tedy nálezu velmi zásadní význam.

Detektory kovů v akci

Sice je příliš brzy na přesné odhady ceny vypočtené v penězích, ale již nyní se předpokládá, že dosáhne několika desítek tisíc liber. Prozatím je střídmě odhadovaná na 50 tisíc liber, což při současném kurzu představuje zhruba 1 886 000 korun. Celou kolekci úžasného nálezu se pokusí do svých sbírek a k prezentaci veřejnosti získat Norwich's Castle Museum. Oblastní koroner v těchto dnech řeší, zda bude nález prohlášen za poklad. Mladík sám k tomu říká: “Pokud se přívěsek prohlásí za poklad, o výnos z prodeje se rozdělím dílem s kamarádem a druhá polovina připadne majiteli pozemku“. A závěrem dodává, že odměna by mu pomohla vyřešit starosti s bydlením během studií...

Zdraví GM4PRO – Roman

Zdroje: newhistorian.com, swns.com, edp24.co.uk, dailymail.co.uk, bbc.com

Detektory kovů v akci

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

tak ten přívěsek je fakt nádhernej !!! :-)

Dnes byl v radiu pořad o tom že arch. na jílovsku našli krásnou bojovou sekeru.Ve vývratu rozhrabaném prasaty.

Sekerku našel Honza Vízner v místech kde se chodilo. Máme podezření, že ji tam někdo vykopal a jelikož to bylo železo a nevěděl nic, tak leťěla.... :-)

Nádherné nálezy jen to zelené kolem že by louka?o:-) To já zase železo mužu po vyšištění nádhera;-)

Se svolením majitele třeba i špenát... Mrtvolka měla pěknou výbavičku...8-)

Vážně pěkná věcička..vždycky obdivuju tu neskutečnou fantazii a zručnost lidí, co tu byli dávno před námi...

Ale chodil v zasetém, no fuj teda :-D

Měl to povolené, to jsou zase vtípky :-)

Engurru: Like :-D

Relativne hloubka, prvni signal - nicmene bronzova miska byla velmi blizko pri povrchu, takze se da rici, ze je to vcelku fuk, co mel za detektor :)

GM4PRO: na to by stačil i banán s deusem... :-D

Já našel také velice zachovalou bojovou sekeru i s klínkem a značkou výrobce.Dohledal jsem přibližné století a to je cca 8 ,dle tvaru sekery.A nyní co s tím a komu to dát,když se jedná o záležitost bezmála 5 starou a nálezové místo je ode mne bezmála 500 km.? :-(

Já našel také velice zachovalou bojovou sekeru i s klínkem a značkou výrobce.Dohledal jsem přibližné století a to je cca 8 ,dle tvaru sekery.A nyní co s tím a komu to dát,když se jedná o záležitost bezmála 5 starou a nálezové místo je ode mne bezmála 500 km.? :-(

Kontaktuj Elmaru - on ti pomuze s nasmerovanim na pohodoveho archeologa.

Majiteli se zdá se vyplatí že ho pustil i do zasetého :o)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru