Staffordshire Hoard - největší anglo-saský depot nalezený detektorem kovustále šokuje

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

5. července roku 2009 přihodilo se jistému Terry Herbertovi něco neuvěřitelného. Přešťastný Brit naplnil svůj celoživotní sen; našel detektorem kovu přes jeden a půl kilogramu stříbrných a současně více než pět kilogramů zlatých artefaktů z doby kolem sedmého století po Kristu! Na obyčejném zoraném poli...

Životní nález detektorem kovů

Terry Herbert (v době nálezu pětapadesátiletý) svůj hledačský koníček provozoval tehdy již 18. rokem. Mezi jeho oblíbenými, běžně hledanými artefakty jsou mj. také středověké nástroje, zbraně i mince. Za celých 18 let jich nasbíral na polích anglického venkova slušnou řádku. Ale že v rozmezí několik hodin či dnů najde poklad nedozírné hodnoty, včetně zbraní, křesťanských předmětů, zlatých a stříbrných šperků a jejich zlomků v celkovém počtu kusů více než 1 500 artefaktů, to si ani v tom nejbarevnějším a nejbláznivějším snu zdaleka nedovedl představit.

Terry učinil svůj objev na poli u obce Hammerwich, na malém kopečku poblíž hlavního silničního tahu. Jen stěží byste na takové lokalitě mohli podobný objev očekávat – pokud byste ovšem nevěděli, že dnešní komunikace vede takřka shodně s bývalou římskou hlavní silnicí, kdysi dlouhou přes 250 mil (asi 400 km). Zajímavé je, že pole je pravidelně obděláváno a dle slov majitele pozemku Freda Johnsona, který na něm pěstuje mrkev a brambory: „Tohle pole bývalo vždy velmi úrodné“.


Pohled na celkový nález

Nálezem to všechno začalo

Ihned po ohlášení nálezu započaly záchranné a výzkumné práce. Důkladným průzkumem lokality bylo dohledáno mnoho dalších fragmentů pokladu, sami archeologové přitom využívají detektory kovů. V současné době představuje depot kolekci více než 4 000 kusů! Kromě stříbrných a zlatých artefaktů, obsahuje poklad také na 3 500 kusů červených granátů různých velikostí – kameny tvoří zdobnou součást artefaktů. Přestože od událostí uplynulo již pět let (k září 2014), stále nejsou všechny nalezené části depotu poskládány, vytříděny a restaurovány. Nicméně, už teď se ví, že tento poklad zdaleka převyšuje všechny dřívější. Jeho historická hodnota je prakticky nevyčíslitelná.

Depot je tvořen zejména vojenskými předměty, jako jsou bohatě zdobené meče, helmy, součásti výstroje, dále šperky a náboženskými předměty. Na jednom z nich se dokonce zachoval latinský nápis vč. dvou pravopisných chyb. Jednotlivé střepy a kousky dávají po sestavení zcela nové pohledy na typy, konstrukci a technologické postupy výroby zbraní Nález se tak stává zrcadlem, odrážejícím věrně svou dobu. Opravdovým strojem času, který dovoluje poznat mnohé z časů dávného království anglosaské Mercie. Vědecká veřejnost celého světa je depotem zcela uchvácena.


Celkový pohled na depot nalezený detektorem kovů

Odměna za nález a odevzdání pokladu

Kdo poklad uložil, zda křesťané či pohané, co uložení předcházelo a k němu vedlo, dosud vědci s jistotou nevědí. Poklad a jeho význam jsou stále předmětem bádání, které jen tak neskončí. Nálezce zřejmě svůj životní nález již nikdy nepřekoná, pokud jej vůbec kdy někdo překoná. Svým významem je to nález skutečně nevyčíslitelný.

 

Nálezné za odevzaný poklad nalezený detektorem kovůV Anglii platí obecně známé zákony, jež poskytují nálezci velmi zajímavé odměny, přičemž zamezují odlivu nalezených pokladů mimo území ostrovního království. V případu Staffordshirského pokladu se v první fázi dělil nálezce s majitelem pozemku o slušných 3 285 000 liber, což je v přepočtu asi 115 milionů a 300 tisíc Kč, tedy skoro 58 milionů korun pro každého. Později získali nárok i na další odměnu, plynoucí z následných, dodatečně objevených artefaktů. Celková odměna možná proto ještě vzroste. Ovšem, i přesto došlo k soudním tahanicím a sporům mezi nálezcem Terry Herbertem a majitelem pozemku Johnsonem. Nakonec se ale nějak dohodli, spokojeni jsou jistě oba.

Každopádně, tento poklad ještě zdaleka není dořešen a to v mnoha ohledech. Co víme zcela určitě, je fakt, že Staffordshirský depot je naprosto unikátním a dosud největším nalezeným pokladem s pomocí detektoru kovů. Třeba ten ještě větší a slavnější stále někde čeká na některého z nás...

Resumé

Pro mě osobně jsou depot, jeho včasné oznámení, záchrana i výzkum zářným příkladem výborné spolupráce „stát – archeologie – detektorista“, ze které by si měli vzít příkad i naši zákonodárci. Díky tomuto systému tak Anglie nepřichází o své kulturně-historické dědictví, naopak detektoristé tam přispívají k mnohým objevům a poznatkům měrou ne zrovna malou. Vím, že totéž si uvědomují také osvícení čeští archeologové a poctiví hledači i dnes, při vzájemně plodné spolupráci. Ale chtělo by to ještě požehnání státu. Kdyby současná legislativní situace v ČR dostala podobu té britské, věřím, že by i u nás přibylo nových poznatků a objevů. Bylo by to jen ku prospěchu všech.

Líbí se mi také přístup vědců, kvalita informovanosti veřejnosti (dokumenty v TV, samostatný web k nálezu, série mnoha odborných a informačních článků, galerie v muzeu, putovní výstavy po celém světě a další. Takhle nějak by to mělo vypadat.

Foto příloha: Ochutnávka několika vybraných artefaktů

Knoflík „Millefiory“ (tisíce květin) je tvořen zlatým lemováním a zdoben granáty. Pochází z období ranných řemeslnických skláren. Průměr knoflíku je 27 mm a váží 13, 22 gramů.

Přívěšek – zřejmě opatský kříž s rozšířujícími se rameny. Je celý ze zlata, bohatě zdobený uměleckými rytinami, dominantní kámen vprostřed je tmavě rudý granát. Rozměry 66,1 x 50,3 x 4,3 mm, hmotnost 25, 13 gramů.

Ozdobná pyramidka – dekorace a snad i jakási „pojistka“ pochvy meče, která měla zabránit rychlému tasení meče. Nejprve bylo třeba pyramidku vhodně posunout, aby mohla pochva meč uvolnit. Hmotnost 15.88 gramů, rozměry 21,1 x 21,1 x 13,4 mm. Celá ze zlata, bohatě zdobená granátovými kameny a modrými sklíčky Podobné pyramidky se nacházejí v hrobech bohatých anglosaských šlechticů té doby.

Pozlacený stříbrný pásek s biblickým nápisem v latině. Jde o velmi kontroverzní součást Staffordshirského depotu. Nápis obsahuje dokonce 2 pravopisné chyby, v originále: "Surge Domine et dis pentur inimici tui et fug nt qui oderunt te facie tua". Pásek býval kdysi součástí jiného zařízení, snad obalu bible či nějaké truhlice, relikviáře. O smyslu a účelu se vedou živé diskuze. Rozměry: 89,5 x 15,8 x 2,1 mm.

Na Flickeru je celá galerie dalších zajímavých fotografií Stafforshirského pokladu.

Doporučuji také nádherně zpracovaný filmový dokument o pokladu z dílny BBC z roku 2012, ve kterém najdete rozhovory s nálezcem i majitelem pozemku, archeology a odborníky, stejně jako zajímavé rekonstrukce a ukázky z té doby. Samozřejmě mnoho krásných záběrů vystaveného pokladu i hledání jeho částí natočené přímo v terénu.

Zdroj: BBC News, Wikipedia, staffordshirehoard.org.uk, YouTube, Flickr

Zdraví GM4PRO - Roman

Další články spojené s detektorovými nálezy pokladů najde na LP v sekci Poklady

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jo tak toto u nás nehrozí,myslím ten nález. Postoj státu možná jo,ale to až vymřou ti ještěři co tomu brání. A takové nálezné je jen v říši snů. Jinak článek parádní a nálezy samo taky. ;-)

Jezevec.díky za info.moc poucny ;-)

paráda a TERRYMU gratulace k nálezu a k tomu že se mu podařilo narodit v UK.
to kdyby Terry našel u nás tak už sedí za katrem a ARCHEOLOGOVÉ mu za dohledu URNA překopou celou zahradu ...... co kdyby tam něco ukryl ......
:-O :-O

Super ! Dokument o nálezu i s nálezcem jsem viděl, všem doporučuji. ;-)

kat71. Nesouhlasím s tebou...Já mám s archači jen ty nejlepší zkušenosti :-P

Super čtení! :-) pěkně napsáno :-)
Podívejte se i na video - dokument na youtube, vyráží dech! Viděl jsem už před víc jak rokem! Bohužel v horší kvalitě, ale jsou tam i další, uryvky v kvalitě...
https://www.youtube.com/watch?v=eQNUdMets6I&list=PLDm3rE3qp7MMphZa1VTXwEzTTJATdY_fw

Kat71: S archeology tady spolupracují už stovky hledačů, pokud se to do toho nechce, můžeš prostě napsat já nechci. Nemusí to být taková komedie :,-(

Kriste Pane ..........
já za 8 let našel 17 mincí a ARCHEOLOGOVÉ a jejich pomocníci mi nevadí NAOPAK = kdybych našel něco ze středověku tak to ohlásím jako ELMARA a KASPAREK nebo kdokoliv kdo má slušné vychování a trochu rozumu. K čemu mince nebo meč který si někdo vykope a schová doma a v podstatě je to zloděj.
PS : omlouvám se všem za můj nevhodný pokus o VTIP, příště se to už nestane.

To kat: to přeci nebyl vtip, prostě je to názor a myslím že podobný má opravdu hodně hledačů. Prostě se jim z mnoha důvodů do spolupráce s archeology nechce.
Řada hledačů, prostě napíše nemám k těm lidem důvěru, nebo poukáže na to že se v českých muzeích občas něco ztratí. Za což tedy žádný archeolog sice nemůže, ale vždy se v tom svezou.
Takovou klasickou reakcí je, nikdy jsem nic nenašel. Je to přesně v duchu když napíšeš za 8 let mám 17 mincí. Pokud pojedeme na nějaké pole za slušně prosperující vesnici, troufnu si tvrdit že stejný počet dáme za dopoledne. Po obědě už budeš kopat takříkajíc nad další 8 letku.

Tak prostě nedělej zagorku, ono odborníkům jde stejně o ty starší věci a i když by se mělo odevzdávat vše asi by se tady zhroutili všechny depozitáře kdyby tam hledači donesli všechno od Marky Terky nahoru. Důležitá jsou tak pouze data, podobné novověké nálezy si stejně většinou odneseš domu. ;-)

On Kat asi myslel 17 AG minci... Jinak Marovu reakci chapu, proste trebas to Kat myslel jako vtip, pravda je, ze to je nejcasteji zpusob vymluv, ktere plynou z neznalosti veci a hospodskych ci internetovych povidacek bez skutecne relanych podkladu. Proste, podobnymi slovy to resi skoro kazdy a jako vtip to nemysli. Hodne lidi ma za to, ze to takhle opravdu u nas funguje. Coz je skoda. I ja jsem kdysi myslel, ze archeologove jen vydelavaji na chudacich detektoristech a ti se musi bat neco nekam odevzdat, ale to jsem byl jeste v hledacskych plenkach :-)

Mě by spíš zajímalo, proč se ty dva blázni ještě soudili? Jako o co? Každej má zajištěnou budoucnost minimálně jejich dětí, tak o čem to kurva debatovali? :-D

to ELMARA : tady aby se člověk bál něco říct ....
ale to pozvání od takové ikony na Lovci Pokladů jako seš ty klidně příjmu. a nechám si od tebe ukázat jak najdeš 17 stříbrňáčků za dopoledne na poli za ,, slušně prosperující vesnicí ". pokud se povede tak jak tvrdíš stačí jen to dopoledne a po obědu si dáme pivčo na oslavu
ještě jednou se ti omlouvám, a vtipy si na těchto stránkám pro příště odpustím.

Mam dojem,ze zemedelec chtel vic :D

To kat: tak za 1. nejsem žádná ikona ale obyčejný jouda :). 2. Napsal jsi mincí, ne Ageček tak tady z nás nedělej blbce ;-) Těch 17 měďáku tedy určitě problém nebude, tedy většinou :-D

P.S: doufám že mi budeš počítat i 2h RU. Stavit se můžeš kdykoli :-D

to ELMARA : nevím kolik ti je ale chováš se jak puberťák, nic ve zlým. Cokoliv napíšu všechno je špatně......
to si jako fakt myslíš že za 8 let mám 17 měďáků ?? pokud ano, tak se nemá cenu dál bavit. koleček sem našel za těch 8 let desítky včetně ČSSR koleček. a podkov, plechovek, nábojnic a součástek poztrácený zemědělský techniky NESPOČET .......
no nic ale zlou krev stranou = dík za pomoc a info pro opravu rozbitýho detíku Minelab CTX 3030 - Spulenset který si koupil kamarád ve Vídni aby ušetřil.
PS : pro mě má hodnotu i kopnutá 1,- Kč třeba z roku 1982 a pro měděný kolečka z RU mám vyloženě SLABOST

krásný

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru