Tajemství muže s červenou vestou, Kapitola 2. V ohrožení života

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Červena vesta

Celý dosavadní podzim je tak krásný! Počasí nadmíru milostivě dává přírodě dostatek času k přípravě na zimu. Je vcelku příjemně, ani mnoho neprší, slunce ale již tolik nehřeje. V kopcích dosud nádherně oranžové a červenohnědé koruny buků, javorů a dubů, níže na okrajích pastvin zlatavé lístky březových hájů. V údolí podél vody olše a jasany zvolna průsvitnějí, odhalují své větvoví. Stále častější mlžné opary z údolí vystoupají teprve až k polednímu, aby se navečer opět líně snesly a jako hedvábná přikrývka milosrdně zakryly střechy domů zpola opuštěné vesnice...

To všechno viděl Karl, pln tolika zvláštních dojmů a pocitů, když toho pozdního odpoledne po jednom z jeho výletů konečně vystoupal poslední kopec nad vesnicí. Zastavil se, aby nabral dech a slezl kousek níž, kde byla malá mýtinka s výhledem k vesnici a do krajiny. I v jeho útlém věku cítil sílu přírody, vnímal její krásu a surovost. Nepřemýšlel o tom však, vzpomínal teď na kamarády. Tamhle na kopci, proti kostelu, vždy s klukama sáňkoval. Jak to bylo krásné, když sjížděli první sníh, zkoušeli první led, kde jim za pár haléřů nebo kradenou cigaretu třináctiletý Franz Dittrichů půjčoval brusle – „želízka“.

Vzpomněl si, jak tehdy povalil tu umrněnou holku Hessovic do sněhu. „Nakrmil“ ji za to, že mamince donášela, jak na Neuteichu propadl, když led ještě tolik nedržel. Brečela, ale dostala, co zasloužila, nemá donášet. Vzpomínal na to. Kde asi dnes je? Když ji viděl naposledy, držela se mámy a s malým uzlíčkem v ruce nastupovala do vlaku, který směřoval kamsi do Německa. Sevřelo se mu lítostí hrdlo. Hořkla ta vzpomínka v krku nějak, před očima se zamlžilo. Unaveně sedl na blízký pařez. Myšlenky na kamarády se začaly vynořovat, kamkoli se podíval. Tam dole před kostelem přeci...

Ustrnul. Za zády ho vyrušil podivný zvuk; nepatřil k těm běžným, na které byl v lese zvyklý. Rychle sjel z pařezu, otočil se a zalehl za něj do svahu. Našponoval sluch, jak jen to dovedl. Vzpomněl si přitom na maminku a její slova, když ho varovala, aby si dal pozor, že v lese teď není bezpečno a všelijaký živel se zbraní v ruce se tu prý pohybuje...  V nastalém tichu bylo slyšet každé zachvění v korunách buků, listí, jak dopadá na zem, přitom pokaždé tak podivně cvakne, jakoby ťukne... Vnímal tep vlastního srdce, snažil se nedýchat nahlas. Ležel tak bez hnutí asi tři minuty. Už chtěl vstát, když prasknutí, tentokrát více zleva nad ním, uslyšel znovu. Jakoby někdo zvolna našlapoval a přitom neopatrně zlomil suchou větvičku, pod listím schovanou.

Pomalu se zvedl na lokty a podíval se přes hranu pařezu k vršku kopce. Neviděl, ani neslyšel nic. Vzrušením se lehce chvěl. Byl však zvědavý, kdo nebo co zvuky vydalo. Opatrně vtáhl koleno pod sebe. Popolezl o kousek vpřed. Opakoval pohyb. Koleno k sobě, předloktí zapřít, táhnout. Zase kousek. Skoro neslyšně se tak zvolna sunul vzhůru. Listí sice bylo suché, ale pod jeho svrchní vrstvou se drželo vlhko. Už měl svetr na hrudi, lokty i kolena celé mokré a špinavě. Nedbal na to. Se zatajeným dechem, stejnoměrně, opatrně a po kouskách se plazil vzhůru. Schován mezi pařezy, spěl k návrší, které lemovala hustá hradba mladého smrkového porostu.

Už dosáhl kraje houštiny, snad pět, šest kroků mu zbývalo k hraně kopečku. Opatrně a shrbený v předklonu postupoval vpřed. Již dosáhl kraje a otevřel se mu pohled do ztemnělého údolí. Uvědomil si, že slunce zašlo za vrcholky stromů. Sám kryt stěnou tmavých již smrčků, odvážil se vyhlédnout vpřed. Očima projížděl vymýcené svahy pod sebou, všude se to jen černalo okrouhlými pařezy nedávno pokácených stromů. Až úplně dole spatřil tmavou postavu, kterou by sotva na dálku od stromu rozeznal, kdyby se nehýbala. Na úpatí protějšího svahu škrábal se vzhůru nějaký člověk a to dosti rychle, nedbaje hluku, který přitom nadělal.

„Někdo tam utíká“, pomyslel si Karl. Otřásl se zimou a snad i trochu strachem. Opět vzpomněl na maminky varování. Najednou mu to došlo. „Sakra, on mně sledoval!“ uvědomil si Karl. „Věděl o mně dříve než já o něm. Také asi viděl, že se plazím nahoru a proto potichu zmizel,“ přemítal. „Proč mě sledoval, kdo to byl, jaký to dává smysl?“. Musel to zjistit. Hned. Uvědomil si, že několik posledních dní má takový zvláštní pocit, jako by ho někdo sledoval. „Proboha, jen aby nikdo nepřišel na to, že...“. Nedokončil myšlenku, spatřil záda neznámého na svahu protějšího kopce. Sledoval směr, kudy neznámý utíkal. Zřejmě běžel ke starému lomu. Karl znal lesy kolem vesnice, jako vlastní boty. Neváhal dlouho a pustil se s kopce dolů, poněkud šikmo stranou, aby si trochu nadběhl.  Přeskočil potůček, vydal se do stráně nad sebou. Snažil se nedělat hluk a sám přitom naslouchal. Slyšel neznámého, jak se lopotí stále vzhůru.

Co to bylo za zvuk? Zastavil se. Jakoby zaslechl výkřik. Poslouchal napjatě, srdce bušilo, dech nestačil zadržovat. Nic. Žádný zvuk. Dokonce i neznámý se asi zastavil a teď někde nad ním napjatě poslouchá, stejně jako Karl. Vydržel asi minutu, nic se nedělo. Tmělo se stále více a rychleji. Karl se rozhodl. Pustil se vzhůru, sledoval tmavou stopu rozhrnutého listí, jak tudy neznámý po čtyřech stoupal vzhůru do prudkého svahu. Vyšel už zcela nahoru. Před ním zela velká černá díra opuštěného lomu. Stopa v listí tady končila. Neznámý jistě spadl dolů!

Karl se  přiblížil k hraně srázu. Pohlédl do černočerné tmy. Znal ten lom, často v něm s klukama dělali oheň. Líbilo se jim, jak se zvečera od nepravidelných stěn lomu odrážely paprsky ohně. Vzpomněl si na ty časy, tehdy si připadal, jako kdesi v pravěku, v jeskyni, kde na ohni se připravují pečené erteple ve slupce a muži se divokým tancem chystají na lov mamuta. „Zdalipak měli pračlověci brambory?“ nechal se unést myšlenkami...

Uvědomil si, kde je. Rozhodl se. Obešel prudký sráz, aby se dostal ku vchodu do lomu, kudy se kámen na vozy dříve nakládal a odvážel pryč. Pomalu si zvykl na tmu. Vešel dovnitř lomu. Šel po paměti. „Tady někde bude ten velký balv...“, narazil do něj. Obešel jej a postupoval pomalu, s dlaněmi vpřed, směrem ke srázu, odkud slyšel předtím zvuk. Najednou o něco měkkého zakopl a spadl. Narazil si loket. Než se stačil leknout, uvědomil si, že zakopl o neznámého. Ten tam ležel nehnutě, beze známek života. Karl k němu přistoupil. Kdo je to? Pašerák? Voják? Žije? Chvějící se rukou vytáhl z batohu krabičku. Rozžehl sirku. „Panebože“!

A vás čeká příště? Nechte se překvapit!
Zdraví GM4PRO

Související odkazy

Tajemství muže s červenou vestou, kapitola první

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Kdy bude příště??? :-) Nádherné vtáhnutí do děje a pak konec :-) ještě,že né reklama.Hltal jsem text jak nenasytný.Nádherné počtení. :-)

parádní čteníčko ...... jen už aby byl další kousek ;-)

bravo!!!!!...četl jsem ze zatajeným dechem.....no ty máš dar!!! ;-)

;-) už ted se těším na další pokračování...

napínavé - super ;-)

Sakra chlape si děláš špťóchlata né :-/ :-D
Horší jak slováci s reklamó na Tv :-D Taky stihnu vykouřit krabičku cigaret než ,zkončí reklama :-D :-D
Ale pořád lepší, než ty seriály na HBO , co dají deset dílů a rok pauza :,-( :-D :-D
Holt máš pisatelský střevo a hltám tě jak před vojnou Batličku 8-) ;-)

Tak trochu jsem se vrátil do dob,kdy jsem četl Foglarovky..moc pěkný,těšim se na další díly.. ;-)

Díky kluci, cením si toho. Další kapitola brzy... :)

Hergot mě ta sirka ted´zhasla a nevidím kdo tam leží.Budu muset počkat na pokračování.Díky za počtení. :-)

Kdo četl první díl, tak určitě tuší, kdo tam leží. ;-) Ale rád se nechám ujistit...

Kdo? :D

Kurnik to je čtení,skoro sem tam spadl sám,jak sem to hltal,super,co na to říct,parádně se to čte,takto valím Kinga,posledně moja volá oběd a málem mě trefil šlak :-) ještě prosím :-)

Moc pěkný :-) :-)

To je napínavé

To je napínavé

Už první díl měl výhradně pozitivní reakce, ale mě se moc nezamlouval. Začátek super, ovšem pak to začalo uvadat. Paradoxně od věty "A jedno z těch největších (rozuměj dobrodružství) právě teď začíná..." to už bylo takové rozvláčné, vcelku předvídatelné a hlavně bez akce. Prostě hezky napsaná nuda.
Říkal jsem si, že s hodnocením počkám aspoň na druhý díl.
A musím říct, že toto je jiná káva. Barvité popisy, nápadité detaily a děj, který má spád. Rozjede se a nepoleví v tempu až do samého závěru. Skutečně mě to bavilo. Od začátku do konce. Souhlasím však s Kalmarem, že se dá očekávat, který šikula to v tom lomu leží.

Sakryš Eduarde... Budu si muset dávat extra záležet, abych nepohoršil příště :-) Ohledně toho očekávání, kdo tam leží... To jsem teda zvědav na vaše reakce pánové :-)

možná bych na tu archaickou češtinu tolik netlačil ;-)
jinak to hezky dávkuješ, skoro jako Foglar RŠ
těším se na pokračování

Jo, jo. Jen se snaž :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru