Tři detektoristé objevili vzácný poklad keltských zlatých statérů – prvních ve Walesu

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Mince byly nalezeny rozptýlené na poli v Llangoedu na ostrově Anglesey mezi červencem 2021 a březnem 2022 detektoristy Lloydem Robertsem, Peterem Cocktonem a Timem Watsonem. Jedná se o první zlaté mince doby železné objevené ve Walesu. Řadí se tím mezi nejdůležitější objevy národního významu.

První z mincí našel Roberts. Okamžitě v ní poznal zlatý statér z doby železné. Později našel druhý. Jeho kamarád Peter objevil další tři. Tim Watson později našel zbývajících 10 mincí: „Při mém 14 let trvajícím pátrání po historii byl objev zlatého statéru vždy číslo jedna na mém seznamu přání. Nikdy jsem nečekal, že nějaký skutečně najdu, natož v Anglesey. Dovedete si představit můj šok, potěšení a překvapení, když jsem zavolal na svého přítele Petera, že jsem vykopal krásný plný zlatý statér v bezvadném stavu,“ popisoval první nález Roberts.

„Poté, co jsme kontaktovali Portable Antiquities Scheme, jsme oba jen seděli na místě, dali si kávu a představovali si, jaké bylo naše okolí a životy lidí před více než 2 000 lety! S potěšením jsme zjistili, že se jedná o první poklad zlatých mincí z doby železné, který kdy byl nalezen ve Walesu, a jsme rádi, že bude vystaven v muzeu, aby se o ně mohli všichni podělit s Peterem a mnou,“ dodal.

O něco později našel tehdy začínající detektorista Tim Watsen celkem 10 mincí: „Jsem relativně detektorářský nováček. Můj táta mě při lockdownu vyzval, abych to zkusil. Několikrát jsem toto pole navštívil a nenašel jsem nic extra, ale jednoho večera jsem doslova narazil na zlato,“ popisoval první neopakovatelný zážitek.

„Spěchal jsem domů, abych to ukázal své ženě, a oba jsme byli v úžasu nad mincí, která se nepodobala ničemu jinému, co jsem kdy našel. Tak bezvadně zachovalou s neobvyklými obrázky. Nadšeně jsem se rozhodl upgradovat svůj detektor kovů, což byly dobře vynaložené peníze, protože jsem v následujících týdnech na stejné lokalitě našel dalších 9 mincí. Opravdu se těším, až je uvidím všechny pohromadě v muzeu,“ doplnil závěrem.

Po jeho objevu provedla v září 2021 organizace Gwynedd Archaeological Trust průzkum místa nálezu pod vedením Petera Watsona a majitele pozemku pana Jonese. Pole bylo dlouho pastvinou a naposledy bylo oráno před 15 lety. Průzkumem lokality však nebyly zjištěny žádné informace o pokladu a jeho kontextu – ani kde byl původně zakopán, zda a v jaké nádobě, atp.

Všechny zlaté mince byly ve skvělém stavu. Raženy byly mezi lety 60 a 20 př. n. l. ve třech mincovnách keltského kmene Corieltaviů na území dnešního hrabství Lincolnshire. Keltští Corieltaviové byli většinou zemědělci a neměli jediného vládce. Mince začali razit na začátku 1. století. Nesou jména několika lidí, pravděpodobných vůdců.

Design každé z mincí je velmi stylizovaný, odvozený od makedonských zlatých mincí Filipa II., které zobrazují bustu Apollóna na líci a vůz s dvojspřežím na rubu. Na líci statérů je zobrazen Apollónův věnec a vlasy, na rubu stylizovaný kůň s trojúhelníkovou hlavou a různými symboly, které jej obklopují. Symboly jsou klíčovými rozlišovacími znaky pro různé typy mincí.

Kmeny doby železné obývající území dnešního Walesu neměly své vlastní mince a jen zřídka používaly mince jiných kmenů, tudíž jsou nálezy mincí ve Walesu z tohoto období velmi vzácné. Pravděpodobně nesloužily pro každodenní transakce, spíše byly užívány jako dary mezi elitami k zajištění spojenectví nebo loajality, případně jako obětiny bohům, byť někdy mohly být využity k důležitým velkým obchodům.

Politika, náboženství a obchod byly vždy nerozlučně spjaty. Tento soubor proto mohl být zakopán z různých důvodů. Pohanští kněží – druidové se objevují v římských zdrojích s odkazem na ostrov Anglesey a jeho archeologické nálezy, jako je votivní depozit v Llyn Cerrig Bach. Ostrov byl zřejmě důležitým náboženským centrem mezi 1. stoletím před naším letopočtem a našeho letopočtu. Navíc ostrovní hora Parys byla zdrojem mědi, mince tak mohly sloužit k výměnnému obchodu za surovinu.

Všech 15 mincí bylo nyní oficiálně prohlášeno za poklad. Muzeum Oriel Môn na ostrově Anglesey doufá, že je získá do vlastní sbírky k vystavení pro veřejnost.

Roman Němec

Zdroje: museum.wales, thehistoryblog.com, bbc.com


poklad zlatých statérů


revers jednoho ze statérů


votivní poklad doby železné z Llyn Cerrig Bach


rekonstrukce osady z doby železné v Ty Mawr je příkladem typických neuzavřených zemědělských usedlostí na Anglesey

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mince jsou nádherný.
Pak je fantastický, jak se jim zachoval železnej řežez.
Zkoumal jsem, co znamená
Keltští Corieltaviové ... neměli jediného vládce. Mince ... nesou jména ... pravděpodobných vůdců.
Ono to zřejmě mělo být, že neměli jendoho vládce, tedy že jim měli víc najednou.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru