Únor 1948

Kategorie: Roky válečné a revoluční

Cesta k únoru 48

První kamínek ve zdi, kterou tady po roce 48 postavili komunisté mezi námi a svobodným světem, bychom mohli kupodivu najít v Pittsburku. Tam se v květnu 1918 podepsala dohoda mezi Čechy a Slováky, která navazovala na Clevelandskou dohodu z roku 1915. Tato dohoda zaručovala Slovákům rozsáhlou autonomii v mnoha směrech. Jejím spoluautorem byl sám T.G.M, ten ji ale již od roku 1919 zpochybňoval a dohoda nebyla naplněna. Podobnou autonomii měli ostatně dostat také Rusíni. Uvažovaným hlavním městem měl být Prešov.
 
Jako důvod nesplněných slibů, byly uváděny obavy z možných požadavků německé menšiny v Čechách a na Moravě. Z Československa se mělo stát středoevropské Švýcarsko. Mělo, ale ze strachu nestalo. Vzniklo tak sice velice demokratické, přesto takové malé Rakousko-Uhersko. Ten dojem do značné míry podtrhává značně nekritický vztah velké části občanů k T.G.M, který dost připomíná minulý vztah k FJI.
 
Jak se říká, malá chyba na začátku, velká chyba na konci. Daly by se nyní popisovat další peripetie prvorepublikové politiky, ale to by bylo na podstatně více článků. Časté změny vlád, zásahy z hradu, kupodivu relativně dobře fungující spolupráce Českých a Německých demokratických stran a to i ve vládách. Kuriozity jako byla přísaha věrnosti republice Konráda Henleina přímo Masarykovi v roce 1935 atd. Mezinárodně se náš stát snažil sám sebe chránit několika bezpečnostními smlouvami, které na papíře vypadaly opravdu silně, horší to ale bylo, když se člověk podíval na mapu a zkusil si, jak daleko to máme k hranicím Francie. Samostatnou kapitolou by byl náš vztah k Polsku, které sice Československé standardy demokracie rozhodně nenaplňovalo, na druhou stranu o spojeneckou smlouvu dlouho stálo.... bohužel, nakonec Polsko rozšířilo počet nepřátel z roku 1938.

1938

Podzim roku 1938, má pro všechny, co se cítíme býti vlastenci, příchuť trvalé hanby. Důvod k tomu je a není. Rozhodně se není potřeba považovat za zbabělce. Lidé chtěli zemi bránit a tím lidem myslím všechny národy Československa, včetně tisíců Němců, kteří svůj život stále spojovali s Československem. Můžeme se dohadovat o tom, jak dlouho by se asi naše armáda vydržela bránit. Spočítat divize, tanky, letadla atd. Jenomže, tohle často neplatí a díky informacím, které máme dnes, je také možné, že hned jak by padly první výstřely války, byl by její první obětí sám Hitler. Ale i kdyby se tomu tak nestalo a my jsme za 4 týdny museli kapitulovat, nezničilo by to morální hodnoty národů žijících v Československu tak, jako to, co přišlo po kapitulaci. Zcela zásadní podíl na tom měl E. Beneš. Nejenomže neměl, ale především nesměl odstoupit žádné území republiky. To mohl pouze parlament. Naprosto tím pošlapal ústavu a když to uděláte jednou, uděláte to znovu.

Od 39 k únoru 48

V emigraci se Beneš znovu stal prezidentem. Zároveň se bohužel projevila jeho často zamlčovaná pomstychtivost. Cílevědomě odstraňoval všechny, kdo nesouhlasili jak s ním, tak se stále se prohlubující orientací na Sovětský svaz. Odstavených a často pošpiněných zůstalo stát stranou mnoho Československých vlastenců, včetně takových osobností jako byl generál Lev Prchala atd.
 
K definitivnímu obratu politiky Československa ze západní orientace na východ pak došlo v roce 1943, kdy již značně nemocný Beneš letí do Moskvy podepsat smlouvu o „přátelství a vzájemné pomoci“. Tady je dobré přidat i slova memoranda Ivana Majského, které vzniklo měsíc po podpisu smlouvy. „Československo bude baštou Sovětského vlivu ve střední a jihovýchodní Evropě“. Je třeba říci, že měl pravdu. Košický vládní program, vyloučení všech „nesocialistických“ stran atd., to už byly pouze takové perličky hrůzy, do které jsme se řítili.
 
Po ukončení bojů v roce 1945 začali komunisté velice rychle přebírat moc ve státě. Je třeba říci, že za značné podpory velké části obyvatelstva.
 
Volby v roce 1946 dopadly pro komunisty velice dobře. Vyhráli v Čechách i na Moravě, ale na Slovensku zvítězila Demokratická strana. Přepočtem na mandáty pak získali jak Českoslovenští, tak Slovenští  komunisté dohromady 38% mandátů. Bylo to hodně a komunisté velice rychle začali ovládat vedení armády, policie atd. Přidali se také únosy a to vše za pomoci a dozoru Sovětských poradců.

Únor

I když Českoslovenští komunisté neustále Stalina ujišťovali o naprosté oddanosti, není bez zajímavosti, že v lednu 1948 přijela do Prahy zvláštní brigáda KGB generála Sudoplatova. Ta měla 400 mužů v civilu. Tlak na všechny demokraty se stal neúnosný, nejšílenější okamžiky měly ale přijít. Uneseny byly stovky osob a to i často přímo ze sekretariátů zbylých demokratických stran. 21. února pak vznikají lidové milice, což byla ozbrojená složka Komunistické strany (stejně jako NSDAP potřebovala svoje SA, komunisté měli svoje LM) a na Beneše je vyvíjený tlak, že by měl odstoupit a odejít. Pravděpodobně byl také vydíraný možností, že by mohla být spuštěna očerňovací kampaň jeho osoby.
 
Poslední dny před 25. únorem pak nastává smutné finále. Gottwald, již zcela neskrývaně Benešovi vyhrožuje, že v případě nepřijetí demise demokratických ministrů je zde 6000 příslušníků LM, tanky generála Svobody okolo Prahy a také Sovětská armáda v okolních zemích. Výhružka Sovětskou armádou ale byla vylhaná, i když o přítomnost Sovětských vojsk Gottwald opakovaně Stalina žádal, ten na jejich nasazení nikdy nekývnul.
 
Viditelně nemocný Beneš tak najednou zažíval druhý Mnichov.  Znovu zklamal. Demisi podalo 14 ministrů, což znamenalo, že nemohl připustit rekonstrukci Gottwaldovy vlády, ale měl vyhlásit nové volby. Znovu tak ve vypjaté chvíli porušuje ústavu a způsobí tak smrt desítek tisíc lidí a emigraci stovek tisíc dalších.
 
T.G.M několikrát opakoval, že nebýt Beneše, nebylo by Československo. Je to možné, možná by bylo jenom Česko. Nebo by bylo Rakousko- Česko... spekulovat se dá donekonečna. To, o čem jsem ale hluboce přesvědčen je, že pokud se nedodržují dohody, láme se důvěra ve společný stát. A  pokud se porušuje ústava, tak se ten stát zhroutí. Ne nadarmo se všechny nejstarší demokracie zaklínají ústavou, jakmile jednou začneme zpochybňovat samotné základy státu, jsme na nejrychlejší cestě, jak přijít o svobodu, kterou nám těch pár stránek textu dává.
 
Všichni, kdo jsme za socialismu vyrostli, máme trochu idealizované vzpomínky. Byli jsme mladý, všechno šlo snadno, nic nebolelo atd. Já osobně jsem trávil všechny letní prázdniny u babičky v Heřmaňáku. Měla takovou chatku v lese u rybníka, nebyla tam ani elektřina. Pro kluka... ráj na světě. Na druhou stranu, babča byla holka ze selskýho, komunisti jim vzali všechno. Večerní program byl tak daný, zapálila se petrolejka a na rádijku pekelně napájeným pro větší výdrž plochými bateriemi, běžela Svobodná Evropa, Hlas Ameriky a Vatikán (i když byla věřící a bohabojná katolička, u Vatikánu pravidelně usnula. Pak jsme vstal a rádio vypnul, aby baterie vydržely).
 
Tudíž i když nám za těch komunistů bylo málo, a i když to stálo za prd, tak nám to mohlo být jedno, svoboda to nebyla. Pokud tak dnes půjdete třeba do kostela, nebo jenom do přírody, věnujte krátkou vzpomínku na všechny komu komunisté vzali život, nebo ho zcela zničili. Nikdy bychom na to neměli zapomenout. Navíc, tohle je zkušenost, kterou bychom měli často opakovat v naší nové širší vlasti... Evropě. Jelikož na tom trochu naivním Západě stále většina lidí podle mě vůbec netuší, co to jsou komunisti zač.
 
Všem slušným lidem pohodovou všední neděli 25. února 2018.
 
Elmara
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

no vono dnešní zřízení vůbec nikoho neznicilo a o život nepripravilo, stovky bezdomovců jsou naprosto v poho a můžou si za to sami, stejně jako desítky gembleru kteří projely svůj majetek pro budovani kapitalismu

Tak už jsme si dali monarchii,demokracii,nacismus,komunismus,a novodobou demokracii a vše stálo za hovno...

Únor 48 , jedna z temných dob československa :,-( :,-(

Hezky napsané.Je potřeba donekonečna připomínat.Protože všichni zapomínáme.Byla to strašná doba.

dík za ten článek.... když píšeš, že je potřeba si připomínat, co byli komunisti zač, protože to na naivním Západě většina lidí netuší, přiznám se, že mě jímá hrůza z toho, že to netuší hlavně naše mladší generace a podléhá na sociálních sítích propagandě různých extrémních zdrojů./od aeronetu až po pitomia - Facebook je v tomhle směru fakt peklo/... zkusme to s osvětou hlavně doma....a pro areca: nějaká minorita looserů jako gembleři, homeless apod.byla i za minulého režimu a bude vždycky, ale srovnávat je s oběťmi rudý zvůle je fakt mimo mísu. doporučuju zkusit si o tom něco přečíst. /třeba knížku Jménem republiky!/

Zajímavý moment je to postoupení území Benešem bez souhlasu parlamentu - tedy nesměroplatně - což po válce umožnilo navrácení ČSR do původních hranic. Jestliže by Beneš měl souhlas parlamentu, zřejmě by při poválečném uspořádání připadly Sudety podle mezinárodního práva Německu - protože jsme území postoupili ještě pře začátkem 2WW, která začala ofiko až napadením Polska.
Vono v každý době jsou a budou lidi co se jim daří a taky lidi co se jim nedaří.
Citát z wikipedie: "Adaptace je evoluční proces, při němž se daný organismus (resp. druh) přizpůsobuje vnějším podmínkám a dalším faktorům, které panují v areálu jeho výskytu. Díky adaptaci umožněné přirozeným výběrem vznikají účelné (nikoliv však účelové) vlastnosti. Tím se biologická evoluce do značné míry liší od jiných forem evoluce (např. evoluce jazyků). Přirozený výběr je totiž „schopen“ vybírat z náhodně vznikajících mutací ty, jež jsou výhodné a užitečné.[2]

Adaptací se však často myslí i osvojování si nových evolučních strategií a procházení genetickými mutacemi do nových forem.
Vlastnosti se někdy mohou stát adaptivními až poté, co vznikly – tento jev se označuje jako preadaptace (a jí vzniklé znaky exaptace) a obvykle se jedná o vlastnosti, které měly původně jiný účel a vznikly v jiném selekčním kontextu. Jindy mohou adaptivní znaky vzniknout jako spandrely, tedy vývojová omezení, která až posléze získala svůj evoluční význam."

Ve wiki je to takový zkrácený, ale podobné zákonitosti fungují i v rámci vývoje komunit uvnitř jednotlivých druhů.

Jo jo musely to být temné časy.I,když ty dnešní demokrati lžou stejně a zamlčujou spoustu pravdy jako komanči.Západní evropa je plná jiných kultur a to není dobře.Jednou to dopadne jako v Jugoslávii.R.I.P všem obětím komunismu.Je hanba,že Havel dostal všechen majetek hned.A Mašínův statek byl vrácen teprve nedávno.Naši ministři opravdu vlastenci nejsou.

dexempo ....a zvažoval si emigraci?

Za komunistů se většina národa tlačila hlavou k zemi a běda tomu, kdo se narovnal.Dnes se narovnat můžeme,ale to potom člověk vidí toho bordelu kolem sebe,že raději zase tu hlavu skloní.A to je špatně!!!Chytří,pracovití a poctivý lidi by na tom měli být dobře,ale když jim vládne banda nemakačenků,zkorumpovanců,které zajímá jen vlastní kapsa,tak po nich bude pořád šlapáno.A vlastenectví to je pro ně neznámý pojem :,-(

Já to vidím ale taky takhle.
Nebýt komunistů, nikdy by jsme se tak rychle nevyhrabali z poválečné krize. Stavěly se tisíce nových bytů, nemocnice, školky, školy a tak dále. Pospolitost a spolupráce, lidi drželi při sobě. Zákony byly jednoduché, jasné a platily pro všechny. Na rozdíl od západu jsme měli skutečně bezplatnou lékařskou péči.Podpora mladých rodin, matek na mateřské, péče o zdravotně postižené, seniory a těžce nemocné. Bezplatné školství od mateřské školky až po VŠ, obrovská podpora učňovského školství. Takhle bych mohl pokračovat až do večera.

A co máme dnes po téměř 30-ti letech demokracie?
Vážně nemocné děti čekající na smrt, protože se rodičům včas nepodaří sehnat peníze za pomocí zdlouhavých sbírek, šmelina, lichva, spekulace, narkomani, gambleři co prohráli domy po rodičích,vrazi co zabijí k vůli stokoruně vlastní babičku protože ten ožrala a komediant zrušil trest smrti.

Je demokracie to,že musíme živit 95 % cikánů na podpoře? To, že budem nejspíš živit další tisíce uprchlíků?

Ale co,nechám raději toho.Kdyby se v 89 rázně zametlo s komoušema tak by dnes byl život mnohem krásnější, bohužel takhle se dnes stáváme podivnou zemičkou kde si komouš podává ruku s největším podnikatelem a do vlády se snaží nacpat téměř ultrapravičák. Divné. A ještě divnější je že třetina lidí tohoto pidistátečku to schvaluje a podporuje volbou prezidenta. :-P
Ale tahle podivně se chová celej vyspělej svět. Takže vlastně hurá svobodo.

Namor: A právě kvůli takovýmto názorům, ze kterých mě mrazí, je potřeba psát tyto články a opakovaně si připomínat co byli a JSOU komunisti zač. Ale to bych mohl také pokračovat do večera.

Nejenom názor ale hlavně fakta.

Namor: asi si nikdy nezažil to že po veřejně proneseném názoru se nenápadně nakloní pán v klobouku k vedoucímu na dílně a nenápadně se zeptá : kdo to je? . Takovejhle pán v klobouku (komunista, milicionář a nevím co ještě to pako vylízaný dělalo) pak dokázal zkazit spoustu dalších let života...

Už mlčím neb vím že přesně tohle nikam nepovede :-)

@namor: fakta říkáš? tak tumáš...http://pravyprostor.cz/10-nejcastejsich-lzi-o-komunistech-a-socialismu/

No a kam to všechno dospělo že si ted znas Brusel udělal papír a splachne nas sebou do evropske žumpy a z té se očistit nebude hednoduche zase tech pár papírů bude plavat nahoře :-P

Jinak Elmaro naproto presne si to napsal moja řeč :-P

A s Rakouskem sme sjati uz dlouho a nebejt Čechů klečeli bychom na koberci a lamali si zada do smrti Rakousko České Švýcarsko melo byt od počátku :-P

Komentáře některých zdejších "expertů na dějiny" by se měly tesat do kamene. A pak těmi kameny dotyčné mlátit do hlavy tak dlouho, dokud to nepochopí...

Můj postoj se prakticky shoduje s tím, jak ho dnes prezentoval Michal Horáček. Cituji: "Jsem a vždycky budu antikomunista. Stejně “primitivní” jako jsem antinacista. Ostatně, mezi komunistickou a nacistickou ideologií žádný podstatný rozdíl není, obě jsou postaveny na nenávisti. A podstatný rozdíl není ani v politických uskutečněních obou ideologií: jen násilí, jen devastace všeho morálkou počínaje. Co je na tom složitého? Ten 25. únor před 70 lety byl vážně hnusnej den."

A ty keci o tom že nebejt komančů nebyli by silnice zdravotnictví zdarma a podobne je blbost už jenom ten Uran co si Rusové brali zadarmo nám mohlo toto umoznit i bez komančů USA nam zato chtělo zaplati 10 ročních rozpočtů a to by nam zbylo i na budouci generaci na důchody atd.co nam Rusko mohlo po válce nabidnout sami meli rozmasirovanou zem hlad negramotnost oproti USA ti meli prachy ktere byli tu potřeba a ekonomicky se zvedla diky valce jinak z te Ameriky nebylo třeba nic více pro nas zbytek bylo na nás jenže pár jedinců vse zhatilo s Rusi at mi nikdo neříká že by bylo jinak než lip :-P

Když se tu mluví o sametové revoluci , měla být opravdu sametová. Půlku komunistů pověsit na sametový provaz a druhou udusit sametovým polštářem. A hlavně nepredavat vládu nějakému "dramatikovo" který si z toho udělal trafiku pro kamarády.

Bohužel naše země a lid byl ,je a bude plundrován cizákama a naši mocipáni si jen mnou ruce.Dělají co jim lidé dovolí :-(

No, tady se toho semlelo. Pro Namora bych měl malé zamyšlení, aby si uvědomil, jaká byla úroveň léčby za komárů a dneska. Když ti v roce 1970 dávali acylpyrin, protože nic jiného nebylo, tak to nebyl problém realizovat zdarma. A klidně tě nechali zdechnout, poněvadž lék ze Západu by pro tebe rozhodne neshaneli nebo možná pro tebe ano, ale pro mě. A proč bylo tolik bytů, například? Napadlo tě, kde vzali pozemky? Aha?! A dvakrát měnovou reformou obrali schopný lidi o vsechno! A budeš se divit, kolik bylo narkomanu, on i toluen je droga.

Kluci levicový ,tady Vám to vysvětlí Váš současný prezident,kterého jste si zvolili.O tom,jak jsme se měli dobře😊A jemu přeci věříte všechno.

https://youtu.be/01r2INhKZoc

Samozřejmě levicoví ;-)

Karamelka presne tak mého kamaráda nechali zemřít jen proto ze operace páteře v 86 stala miliony a to ještě v Moskvě bylo mu 21 a před svatbou nebyl v KSČ smula skripla micha a odumrela a to stacila jen ta operace ktera fungovala ale jen pro někoho potrebneho pro režim :-P

https://www.youtube.com/watch?v=p4aw6bm4228

Pro lidi, kteří nic neměli, obvykle proto, že nic vybudovat nedokázali, byli komunisti hrdinové. Zajistili jim bydlení, zaměstnání a cpali do nich, jak naše země vzkvétá. Nedivím se, že to přijali, nebylo pro ně přirozené myslet v souvislostech a nikdo to po nich ani nechtěl.

V poválečný době byla brutalita naprosto normální věcí,každej se snažil ty svý mindráky nějak vymlátit ,48 rok byl naprosto myslitelnou variantou poválečného uspořádání....před osmi lety tolik zdůrazňovaná zrada Západu,osvobození Rudou armádou kde tě nesejmuli kvůli rase to bylo pro tehdejší obyvatelstvo docela dobrej argument jít směrem na Východ,dnes jsme chytří ,bohatí ale vůbec nic nevíme,ale stejně to bude pořád ...boj mezi ideologiemi tzn.pohled na svět máme každej jinej ,ale kvůli tomu nebudu druhýmu nadávat do blbců...byli jsme nositeli demokracie a prezidenta Beneše si vážím,i když dnes jsou tendence jeho činy dehonestovat ...asi vše 8-) 8-)

Elmara - pěkně a hlavně pravdivě napsáno.
Sice to zdánlivě nesouvisí, ale opak je pravdou - brzy na slušné a bezúhoné lidi dopadne novela zbrojního zákona kterou oproti předvolebním slibům Babiš potichu mění v Bruselu za dotace a to bude jen první krok. Vadí to možná jen střelcům,ale je to přitom další ztráta kousku svobody každého z nás.

Munga Babiš pouze vymění naše svobody za unijní dotace...já nevím jsi ten kdo dotace z EUbere?...nevezneš uprchlíky dotace nebudou..víš jak to bude do budoucna?,nejsilnější klika v dnešní republice se bez dotací ani nevysere a proto je to tak jak to je i kdyby tam seděl kašpárek omotaj si ho dotacema :-( :-( 8-)

Vážení pánové ! V roce 1989 jsem byl rád, že konečně bude změna, když to nedopadlo v roce 1968 tak jak bychom očekávali. Tehdy mi bylo 17 let, učil jsem se, mladý, holky kolem lítaly, prostě nádhera ! Cinkali jsme všichni klíči a byli jsme šťastni v tom 89 roce, to už se mi blížila čtyřicítka, ale byl jsem rozhodnut, že svůj život změním k lepšímu. Konečně se otevřela hranice na západ, Bože, to byl pocit ! Budeme se mít stejně jako oni, auta, televize, mikrovlnky, atd . Dojížděl jsem témeř 3 roky do SRN, pracoval jako magor od rána do večera, každý den, mimo soboty a neděle. Vydělal jsem peníze, investoval do vzdělání, začal podnikat, paráda ! A pak to přišlo, baba chtěla víc peněz, více prostoru k žití a aby bylo celý víkend co uklízet a sekat trávu na latifundijích, postavili jsme dům. S babou jsme se rozešli, prachy zmizely v betonu, fima padla, vše co jsem vydělal zmizelo v prdeli, začal jsem zase být zaměstnancem v této zemi, 12 let dobrý, slušný, pak jsem přešel ke kámošovi do firmy, do dnes mi dluží hodně peněz, ty už nikdy neuvidím. Další soukromník, dluží mi do dnes peníze, tam co teď? Na důchod to není, tak k dalšímu soukromníkovi, dodnes mi také dluží spoustu peněz , co je kurva na tomhle systému tak pěkného ?
Baba mi taky dluží prachy, jsou v pr...li, nikdy už je neuvidím ! S....u na ně ! Z celých těch nervů jsem byl velmi nemocen, našli mi nádor, vyndali, dnes asi dobrý . Cítím se zdráv, důchodu jsem se dočkal, však mi to také spočítali ! Nízký důchod, ale snad zdráv, užívám si co to jde, všichni mohou víte co ! Žeru sice rohlíky, pokud možno nasucho, čaj, sem tam mléko, alespoň jednou týdně, nechodím do kina, divadla, nekupuju noviny, nehulím, UŽ ! Nekupuji máslo, vejce, je to drahé ! Raději jdu ven, do přírody ! Čumím kde co lítá, srnky, jeleni, zajíci, všechna ta havěť broučí a motýlí, ptactva nepočítaně ! Proč bych si měl vypěstovat další nádor ? Chemie, plasty, všechen ten sajrat, co nám v supermarketech nabízí, si můžou strčit dobytkové do zadku ! Ať žije svoboda ! Na demokracii v tomhle formátu a kapitalismus takový jako je zde, lepší to ani nevidět ! Mrkněte se někdy na staré záběry z týdeníků, kolik tu bylo lidí v lidových milicích, kolik lidí sedělo na sjezdech KSČ ! Kurňa, kde ty lidi jsou ? Snad si nemyslíte, že se vypařily ? Hovno ! Jsou zase na pozicích, převlečení za kapitalisty a vedou to dál, změnilo se tady pouze to, že lidi jsou na sebe jako psi ! Jsou na sebe zlí a závidí si víc než za totáče.. Běda, kdo měl západní auto, to už byl třídní nepřítel !
Nikdy jsem nebyl v žádné straně a taky nebudu ! Sice jsem na to doplatil také, ale jsem čistý a nikdo mě nepotřebuje lustrovat. Teď už vůbec ne, dožiju si to po svým. Všichni ti prďolové, co to tam řídí a závidí si mezi sebou,myslíte si, že jsou tam pro blaho národa ? Pěkný houno ! Každý myslí jen sám na sebe a na možná ještě na svoji famílii, to ještě možná ! Napakovat se, aby se dalo investovat do nakoupených baráků a zase z nájmů a pronájmů zvětšovat svoje jmění a majetky a polnosti, no, na houno, protože za pár let trhnou stejně drápem ! To, co rozkradli, rozkradou zase jiní, a jede to dál ! Furt se to opakuje, v celé historii, vždyť se na to podívejte zpět !
Takže kecy, co bylo a jak to mohlo být, kdo za to může a nemůže, vždyť to vidíte každý den okolo sebe, nic nejde prosadit, pan K z TOP 09 , tam je furt, kdo si nakrad nepoctivě, není potrestán, práva se nedovoláte, no k čemu to všechno je? Tak konec ! Bavme se o koníčku, o detektorech, co bylo změnit nejde, a bohužel !, co je teď, to změnit taky nejde ! Je to jasný ? Nejde to změnit ! Tak si přestaňme cokoli namlouvat ! Jakmile je někdo u moci, tak jen masakr to může změnit. A kdyby byl v roce 1989, museli byste zlikvidovat 70 - 80 % národa, včetně svého příbuzenstva. Zamyslete se na tím ! V historii jděte zpět k úplným počátkům a vezměte si to postupně k dnešní době, kdy a jak dlouho tu byl klid ? Kolik tu proběhlo bojů a válek, pořád se někdo s někým mydlil, ldi jsou nepoučitelný, chtěj se mydlit a válçit zase !Vždyť se mrkněte na východ ! A ten blodýn zrzatej s přiblblou patkou - velmi na západ od nás, vo co mu kurva jde ? A my se tady máme hádat ? Jsem rád, že jsem prožil svůj život v míru a nemusel do války ! Nejsem posera, ale kurva, střílet do lidí ať jsou kde jsou a černý, žlutý, modrý, fialový, je to jedno ! Já jsem šťastný, že jsem nikoho nezastřelil a doufám, že to tak zůstane ! Už se konečně spojte ! Spojme ! Chovejme se jako lidi ! Jako demokraticky střílet do lidí, to mi taky přijde naprostá zhovadilost ! Je mi u hýžďů, co si o mně teď budete myslet, ale fakt všechny ty kecy - demokracie, spravedlnost, práva, co by kdyby, vždyť to tady a hlavně tady, vůbec nefunguje a dovolím si tvrdit, že ještě hóóóódně dlouho fungovat nebude, jestli někdy vůbec, než se to zase posere. Finíto, zdrávas královno ! Ať to stojí alespoň za. to co doteď a hodně zdraví a chuti žít všem ! MILDAS

Zajimavy cteni aj pod carou

To Ramirez, Dph a dotace . To je ta největší zloďějna se kterou nikdo nic logicky dělat nechce.

Politika je odjakživa hnus a dělají jí jen pokřivení, manipulativní prospěcháři. Kdo si myslí, že tam nahoře za něj, jeho práva a lepší život někdo bojuje, ten musí věřit i na Karkulku, Polednici a Vílu Zubničku. :-P
Osobně věřím, že naposled to fungovalo za Keltů, kdy byl jako kmenový vůdce stanoven radou kmetů nejsilnější a nejodvážnější bojovník, který ctí a brání samu podstatu kmene, což před tím mnohokrát dokázal. Boiohaemum! ;-)

to Elmara díky za poučný článek je to třeba připomínat jsou tu pořád lidi ostatně i zde kteří to nechápou nebo nechtějí chápat asi to byli děcka komunistických soudruhů a ti druhou stranu mince naznají!!!Já tady nechci zkuhrat a mohl bych jako někteří jak je všechno na h....o!!!
Jenom MY za to můžeme kdo nám vládne!!! :,-( :,-( :,-(

Mildas dobre si to napsal tak nejak to vse je a bude pak uz záleží kam se člověk v klíní a prozije ten svuj život a protoze je mnoho cest bude i mnoho názorů nacokoliv :-P

Ahoj všem

Když jsme článek pustil, tak jsem si zakázal reagovat. Původně jsem čekal daleko větší bramboračku. Diskuze mě ale překvapila, je tady hodně rozumných lidí. Je to naděje do budoucna :)

Jerry68: Pěkný dokument ohledně uranu: https://www.stream.cz/krvava-leta/10019210-uranovy-lagr-vojna-jak-komunisti-tyrali-sve-nepratele
Tento příběh sice znám, ale stejně mi to vždycky hne žlučí. Režim, co tohle dovolí nelze glorifikovat!
https://www.stream.cz/krvava-leta/10019799-hradcansky-domecek-nejkrutejsi-komunisticka-mucirna
:,-( :,-( :,-(

"Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné - aby slušní lidé mlčeli a nedělali nic."

Edmund Burke

A pak je tu ten úhel pohledu.Kdo koho považuje za slušného člověka.Pro mě budou komunisti navždy zločineckým uskupením.Ale stejně tak já pro ně budu vždy třídním nepřítelem ;-) Je to jen o žebříčku hodnot,které každý z nás vyznává.Já se považuji za slušného člověka a je za darebáky.A obráceně oni se považují za slušné lidi a mě považují za darebáka :-)

To Nord: Výstižný citát a souhlasím s Tebou na 100%. Podle mě každý musí začít u sebe, těžko člověk změní ostatní, ale může je minimálně inspirovat. A také je podle mě důležité nazývat věci pravými jmény: lež je lež, krádež je krádež apod. Někdy mám pocit, že současná společnost má dosti pokřivený pohled na život.
Jak napsal Elmara výše, také jsem z diskuze příjemně překvapená, děkuji.

To Nord: bohužel, hrdinové dostali provaz nebo lágr. To by jsme se dostali k tomu, co tady v republice po všech těch čistkách geneticky zůstalo. Lidský druh, co snese jakákoli bezpráví, navíc je klidně ochotný zločinnému režimu za malé výhody nebo jenom z vlastní frustrace pomáhat. Nikdy bych neřekl, že díky článku o únoru 48 mi přijdou emaily, oceňující odvahu to napsat..... 30 let od revoluce a lidi se už zase bojí...

Krasne receno tacud . Kazdy musi zacit u sebe . Proto nesnasim ty reci ,,proc bych nekradl , nebo proc bych to odevzdal , kdyz vseci kradou" ;-)

To Joeblack: ano, o tom to přesně je... .)

Je krásné mít ideje ale je důležité býti realistou.
Totalita u nás byla a je. V různých proměnách, variacích a pod různými jmény. Pokud se ve státě vyskytují zastrašení a existenčně tonoucí občané a těch byla a je prozatím absolutní většina – pak je to zcela určitě totalita.
A je úplně jedno, jestli se jmenuje církev, monarcha, nacista, bolševík nebo kapitalista.

Někdy se vraždili mezi sebou jen,aby nepřišli o moc :-D!Hitler vs.Rohm nebo Gottwald vs.Slánský.Nedůvera mezi sebou a nečisté svědomí.Jé to k smíchu jací to mezi sebou byli přátelé a spolubojovníci o:-) :-D.

To Argill ja jen sem si vzpomněl na svého tátu který se nestotoznil s režimem a dost nahlas otom daval vědět tak ho ve 22letech poslali na 4roky do Jáchymova nedozil se 54let embolie plic myslim ze tomu přispěli jeho sestry maji kolem 80 nikdo neodešel na onen svět dřív než otec a muj brácha 46 ted su na řadě mame spatne geny asi ještě sviti :-/

Jo ještě dali nam pokoj tesne před revoluci :-/

Twl jak tu někdo muže blahořečit bolševika? Proletáři všech zemí jděte do prdele!!!! 8-)

Okolo samej komuš. Velká východoněmecká máma, Eu parlament, Babiš/Frikatel/Bureš, ...... a vy je tu velebte. Berou nám zbraně a svobodu. V Rajchu už nikdo nic nekomentuje a pokud můžou stěhujou se k nám. Se z vás fakt poseru. 8-)

Mildo, rohlíky nežer. Pšeničná bílá mouka se chová jako lepidlo a zůstává přilepená v záhybech střev,
z toho vznikají záněty a později rakovina. Je třeba jíst celozrnné pečivo. Ty zrníčka fungují jako mechanický čistič střev.
Omlouvám se za OT

Blabol co sem nepatři..Takže no coment.. ;-) :-)

Namor, nic takového jako např. bezplatné zdravotnictví neexistovalo. To by museli lékaři a ostatní personál pracovat zadarmo, bez nároku na mzdu a režijní náklady zdrav. zařízení by nemohly existovat. Pouze ty peníze byly socialisticky přerozděleny od jedněch k druhým. Bezplatné zdravotnictví není ani u skutečných komunistických společností, tj pralesních skupin kdesi na Borneu. I tam, když jdu za kmenovým šamanem, tak mu musím přinést ulovenou ondatru, aby mě vyléčil.

https://zpravy.idnes.cz/komuniste-vyroci-unor-1948-vyroci-do3-/domaci.aspx?c=A180226_170036_domaci_kop


Oni se nevzdali.Naopak.

Tak to Grebeníček posral takhle se vysmivat všem co trpěli za jejich vlády neni už to i trstne je ale trestat sami sebe jeste dnes nejde sou tam všichni tak proc sem jak blbec chodil k volbám jen proto ze z jedné je 10 ruzne pojnovanych stran aby sme se citili denokraticky to snad ne :-/

Jak je vidět, tak drzost komančů nezná mezí. A to sem si myslel, že 30 roků po revoluci se budú scházet tak maximálně nekde u táboráku. Teď v únoru bych jim to moc přál.

https://milionchvilek.cz/

Jsem si dříve myslel,že až pochcípají ty starý báby a dědkové,co byly ve straně nebo s nima spolupracovaly,tak už komanče nikdo volit nebude,ale opak je pravdou :-/stačí se podívat jak se komanči umístily v posledních volbách o:-) :,-( :-(

Jen se zeptám, kolik je tady diskutujících co zažili opravdu , alespoň posledních 20 let socialismu a své teorie mají podložené vlastí zkušeností a né názory co jim natloukli po roce 1989 kantoři ve škole ?

Je mě 46 k tomu věku. A každého místního neokomunistu rád nakopu do jeho rudé prdele. 8-)

HUJER 71 : TAK TO JSEM RÁD , ŽE SI ROZUMÍME .

45

Temeritas est damnare, quod nescias..

Simia simia est, etiamsi aurea gestat insignia

Modrey, taky jsem si to původně myslel, že přirozenou selekcí ta strana zanikne. Teď si myslím, že všichni mladší, kteří ke komunistům vstupují to vidí jako výbornou karierní šanci, protože mají velký úbytek. Co hlásají, není podstatné. Jsou v zavedené firmě, která produkuje nějaký produkt. A každá firma má své zvláštnosti.

Z hlediska vyššího principu mravního je nutné s pokorou respektovat i odlišné názory, ale za sebe mohu jen napsat, že bolševiky již nikdy více a za tímto názorem si pevně stojím a je mi opravdu smutno co dnes tam máme za premiéra.

Neni to paradox jedni slaví druzí slaví očem to vypovídá čemu ti mladi maji věřit když nemůžou ani dnešku ani minulosti že by budoucnisti ale jaké? :-O

https://domaci.ihned.cz/c1-66062430-babis-me-pozadal-abych-rezignoval-kdyz-se-dohodneme-pry-to-bude-bez-skandalu-rika-sef-gibs?utm_source=ihned&utm_medium=otvirak&utm_content=id-66062430

Když se divam na zaznami 48 atd. nemuzu si pomoci ale vsichni zúčastnění mi připadají jako zombici naivni a negramotni za tyto lidi bych se stydel nedivím se ze sme nedošli tam kam sme mohly. svobodně žít jako samostatný nikým neovlivnujicim českým státem dotet sme jen ovce :-/

Jerry68, takto bych to zase neviděl, jelikož jen stěží (spíše vůbec) se z našeho pohledu můžeme vžít do tehdejší situace, možná bychom po časovém rozmezí 1938-45 vypadali ještě hůře. Naštěstí pro nás je TO prozatím pryč.

Ať je to jak chce . Historii píší vítězové a politika je svinstvo .
Já se držím svojí politiky a ta je ,, nečiň jiným to , co nechceš ,aby činili jiní tobě" !!!
Prostě se snažím hlavně zametat si před svým prahem a kamenem hážu teprv tehdy , když ho někdo hodí po mě . 8-) ;-)
Tudíž dobu před mým narozením nesoudím, protože jsem ji nezažil a neumím si představit city a nenávist , která kolovala v lidech té doby . Jen vím, že na vrch se protlačila ta nejhorší spodina a pošlapala vše , zač naši předkové bojovali . Potom se to opakovalo v 68 a 89 to samé.
Dál se do toho nemontuju , protože lidi , svoboda a demokracie sou úplně jinde , než před třiceti lety . Celosvětově !
Je to jedno - politika není důležitá - důležitej je selskej rozum , vzdělání a srdce ! 8-) o:-)
Tak sem se vypotil a zase du blbnót :-P :-D ;-)

Já teda doufám že mladí nebudou ovce a že naše stáří bude důstojně dožít a že se rozhodnou konečně lépe fungovat pro své okolí a ne jako ti stávající ale bude to velký sen :-P

Joeblack:
Mýlíš se: Politika je důležitá. Důležitější, než jen "hledět si svýho". Kdo se nezajímá o politiku, tak je stejně slepej a chluchej, jako ty "ovce" v roce 48...
Ta "spodina": Dnes opět vylejzaj z nor svině a grázlové, kteří si chtějí přihřát svou polívčičku. Svoboda a demokracie jde dneska do sraček jen v zemích bývalého východního bloku. Svět je demokratickej a svobodnej, se všema výhodama a nevýhodama.
Jak např. ukázala vražda slovenského novináře, kolegy, tak v těchhle zemích jako Slovensko, Polsko a Česko jde skutečná svoboda slova a demokracie do kytek. A bude pohřbena, dokud si budou lidi myslet, že politiku nemá smysl řešit a lidi si maj hledět svýho. Ono totiž čumět do země a dělat že nevidím, neslyším, se dnes opakuje právě jako v těch letech jako 38, 48, 68...
Takhle přesně totalita vznikala...

Ne Romane - špatně si mě pochopil . Rozhodně nesouhlasím s těm, co zůstanou doma a nejdou k volbám a nebo se starají jen o sebe . Ale myslel sem to tak , že se nese.u do druhých a do toho koho volí . Je to jen jejich věc a věc jejich svědomí. Ti , co nevolí a hledí jen na to do slova svoje , si zaslouží jen držet hubu a krok 8-) ;-)

Takových znam mraky co je politika nezajímá ale pak rvou zlatí komunisti tam byla jistota musím rychle zdrhat :-P

komunisty nebrat , jen se měli liskat všichni hned v 89 a ne aby jich byli dvě třetiny tase u moci . Takhle se opravdové demokracii nepřiblížíme .
To co tu je nemá se západem nic společnýho 8-)

No však si taky zahravame ke všemu vime s čim to je ta naše tupost chřipka se taky pořád vraci pokud se neléčí 8-)

Ještě moje poslední reakce na politiku a to je jistý zítřky dojdou kazdymu to je spravedlnost která se nedá zastavit ničím a nikym :-P

S komančema se v roce 89 měl udělat krátkej proces. Všechny ty funkcionáře nastrkat na pár let do krimu a zakázat jim doživotně účast ve státní správě. Všichni ti parchanti svým přičiněním posrali životy mnoha generacím a republiku dovedli tam, kde je. Nebýt 48, tak jsme dnes byli úplně někde jinde a tyhle dnešní starosti by jsme vůbec neměli. Tečka.

Ok Marťas. V tom případě se Ti omlouvám, vyznělo mi to původně jinak. Když vidím, jak je lidem jedno, co se děje a nejsou schopni pochopit, že jsme v podobné situaci jako v roce 48, tak už někdy reaguji trochu podrážděně.

To je mi jasny . V pohode priteli ;-)

Marku děkuji, protože o některých podrobnostech jsem nevěděl. Od posezení u večerní Libice 2016 když si někdy vzpomenu na rozhovory Ti dávám často za pravdu.

mongol - a ještě si měl připsat:
...a protože jsem měl kádrovou šmouhu, nemohl jsem navštěvovat základní školu. Dodnes mám vážné problémy s pravopisem.
A může za to samozřejmě bolševik,protože bolševik může i dnes, 30 let po převratu, úplně za vše :-)

No dyť to taky neumím oni potřebovali negramoty jako su Já a co nesu debilní :-P

Bolševici nemůžou za všechno. Můžeme za to MY. Kdo tu dobu zažil, má chtě nechtě komunistický způsob myšlení hluboko zažraný pod kůží. Máme narušenou schopnost rozlišit podstatné od nepodstatného. Naše děti jsou bohužel také částečně ovlivněni, protože komunističtí učitelé, kteří učili nás, stihli po revoluci učit ještě celou jednu generaci. To samé soudci, policisté...Výsledek je ten, že 30% lidí si klidně zvolí estébáckého udavače za premiéra, v rádiích zpívá udavač z Těšína a málokomu to připadne divné.

Krasne si to vystihl i to je bohužel pravda 8-)

Pravda je relativní a záleží na pohledu každého jednotlivce, jak se na konkrétní událost dívá. Jsou ale některé zásady, které slušný člověk nemůže nikdy porušit. Zásady spravedlnosti, tolerance, slušnosti, demokracie, lidských práv a řada dalších. Věřím, že jsem se žádné z těchto zásad nezpronevěřil, že jsem bojoval ze všech sil proti nenávisti, krutosti, nesvobodě a fanatismu jakéhokoliv druhu. To, že jsem měl možnost proti těmto záporným hodnotám aktivně bojovat, považuji za velké štěstí ..."
—Životní krédo generála Tomáše Sedláčka, Neobyčejný příběh obyčejného člověka

Ten, kdo tvrdí, že se za komunistů žilo líp, je obyčejný blbec.

Tečka.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru