Užijte si kulatiny – aneb: Zábavný svět poznávání historie z pohodlí domova

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Nedávno mi psal kamarád a zdejší kolega Tygrklok, že prý můj další článek na LP bude „jubilejní“. Tak jsem se podíval do historie mých článků a opravdu: Dalším příspěvkem bude článek s pořadovým číslem 100! Nepotrpím si na nějaké statistiky, ale když jde o takhle kulaté číslo, tak jsem se rozhodl, že si ten stý článek udělám tak trochu speciálním. A že vám jej věnuji jako takový dárek pro zpestření. Snad se vám tedy bude líbit...

Vím, že prakticky všichni zdejší kolegové a kamarádi aktivně dějiny studují, o historii se zajímají. Jasně. Ale každého přeci zajímá něco trochu jiného. Jak uspokojit všechny? V takovém případě se podněty k múze nehledají snadno. A jak jsem tak zvažoval, kterému tématu se ve svém „jubilejním“ článku budu nakonec věnovat, narazil jsem na léta ukládané záložky v prohlížeči pod složkou „digitalizace“ a vybral pro vás pár těch nejzajímavějších. Pohodlně se usaďte, virtuální jízda začíná…

Archeologie

Na stránkách Archeo3D se můžete virtuálně porozhlédnout neolitickou vesnicí v trojrozměrném provedení. V průběhu prohlídky jsou vám k dipozici informační markery, při nichž se dozvíte zajímavé informace, detailní fotografie a další. Moc pěkné, nenáročné na výkon PC ani rychlost připojení. Pohyb v detailně zpracovaném prostředí se ovládá jednoduše myší, případně klávesnicí. I při zazoomování (kolečkem myši je to nejrychlejší) jsou detaily obrazu více než solidní. V režimu celé obrazovky (fullscreen) je to opravdu moc pěkný zážitek spojený se zajímavými informacemi ze života našich neolitických předků.

Opravdu úžasná věc, ze které jsem dosud nadšený, je virtuální muzeum archeo3D, kde je ke shlédnutí 906 modelů v 8 přehledných složkách. Mimo jiné třeba artefakty neolitu, kultur s vypíchanou či lineární keramikou a další. Předměty lze snadno otáčet ve 2D provedení; pokud však chcete zobrazit modely ve 3D, už je k tomu zapotřebí přeci jen trocha toho výpočetního výkonu a také povolené WebGl zobrazení v prohlížeči. V Opeře se mi to nepovedlo, v google chrome ano, ale trhá se mi a nejlépe to šlapalo ve Firefoxu. Nicméně, u většiny předmětů stačí 2D pohled.

Sketchfab je parádní služba, která umožňuje digitalizovat a virtualizovat prakticky jakýkoli předmět. A samozřejmě jej i nabídnout veřejnosti k prohlédnutí. K dispozici jsou statisíce položek, mnohé z nich pocházejí z Čech... Stačí si trochu pohrát s vyhledáváním a není problém shlédnout v pěkných detailech třeba více než 2000 let starý statér, notoricky známou věstonickou Venuši nebo evropsky významný nález unikátní keltské kamenné hlavy z blízkosti Mšenských Žehrovic. Na své si přijdou obdivovatelé všech dob, zde třeba něco pro válkaře.

Muzea

Byli jste někdy v národním muzeu? Pokud nepatříte mezi pravidelné návštěvníky, třeba by vás mohla navnadit virtuální prohlídka Národního muzea. Jde o takovou ochutnávku toho, co lze v muzeu vidět. Ovládání je snadné; za pomoci myši nebo klávesnice – šipkami. Můžete si prohlédnout vybrané místnosti v několika patrech muzea, včetně vstupního prostoru, chodeb a výzdob. Na obrazovce vpravo nahoře najdete menu Mapa, ve kterém si vyberete místnost v některém ze dvou pater a přízemí. V samotné místnosti je možné se otáčet do stran i nahoru a dolů, samozřejmě zoomovat, přičemž někdy jsou exponáty velmi pěkně vidět. Pokud spatříte v místnosti symbol lupy, po kliknutí na něj si můžete konkrétní místo detailně prohlédnout a něco zajímavého se  dozvědět,

Patříte mezi milovníky či obdivovatele starých automobilů? Pak vás jistě potěší zpřístupněná prohlídka muzea automobilů v Mladé Boleslavi. Nejenže se můžete ve stylu „google street view“ virtuálně projít přímo v budově, ale do vybraných modelů aut dokonce i „nasednete“ a můžete si velmi detailně prohlížet interiér daného vozidla.

Zajímavé stránky Art Project pod záštitou google si kladou za cíl uchovat kulturní dědictví světa. Můžete prohlížet virtuální muzea, výstavy, budovy, divadla a jiné. A docela slušná porce sbírek pochází z Čech. Podobným projektem je český web emuzeum.cz, které je velmi přehledně zpracované a logicky uspořádané a poskytuje ohromnou spoustu muzeí a míst k virtuální prohlídce, že Vám na to ani celá zima nebude stačit :-)

Fotografie, písemnosti, dokumenty

Pokud vás zajímá období vlády Františka Josefa I., pak jste dost možná narazili na zajímavé virtuální muzeum franz-josef.cz, které je cele věnováno tomuto panovníkovi, jeho rodině a době vlády. Nejde sice o 3D projekci tamních artefaktů, ale i dvourozměrné prohlížení fotografií více než 10 000 předmětů, písemností a dokumentů opravdu stojí za to. Tady si nejen monarchista přijde na své… „Vystavené“ předměty jsou originály ve výborné kvalitě. Vždy se rád na stránky muzea FJI. opakovaně vracím. Materiálu k prohlížení i ke studiu je tam více než dost…

V poslední době se velmi úzce věnuji studiu archivních materiálů pro své „objevy“ a takovou tu amatérsky badatelskou činnost. Hojně k tomu využívám digitalizované archívy SOA, konkrétně pro severní Čechy, které jsou z 99 % v hledáčku mých zájmů, je to SOA Litoměřice. K dispozici jsou matriky, kroniky a jiné dokumenty a písemnosti, zajímavá jsou třeba sčítání obyvatel, kdy lze zjistit přesné stavy, majitele domů i firem třeba z dob velké války, formování 1. republiky i let třicátých a čtyřicátých. Archivů SOA je po celé republice několik, odkazy na regiony najdete v levém menu SOA Litoměřice a také v google (stačí zadat SOA). Je to úžasný pramen sebevzdělávání a poznávání.

Tak snad se vám můj dárek / stý článek na LP líbil. Jistě, není nad skutečnou návštěvu muzea, „naživo“ je to vždycky lepší. Tento článek proto berte prosím jako inspiraci. Díky virtuálním prohlídkám se můžete dozvědět spoustu informací, nabudit se ke skutečné návštěvě a přitom vybrat, kam vás to láká nejvíce. Případně se i něco zajímavého dozvíte, naučíte. Odkazů v záložkách mám mnohem více, ale do jednoho článku už by toho bylo moc. Tak až zase bude nějaké to kulaté jubileum, třeba (v případě zájmu) něco časem sesmolím…

Pokud máte i vy nějaké tipy, odkazy a stránky, které v článku nezmiňuji, nasdílejte je s ostatními v komentářích. Určitě jimi potěšíte!

Zdraví Roman – GM4PRO

3D prohlídka vesnice-1
3D prohlídka vesnice


Národní muzeum


Škodovka

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hodně pěkné a poučné.určitě zkusím také z některých odkazů čerpat :-).Jsi prostě machr na články atd.ať ti to dál takhle hezky píše a další jubileum je tu určitě co nevidět :-)

piš dal at se stovky hromadí,maš to super,přijemně se to čte a ještě lepe se na to kouka,díky 8-)

parádní odkazy, díky za ně :-)

Romane je jasný , že ty nezklameš ;-) Navíc ty odkazy sou zajímavý a opravdu si měl zase dobrej nápad ;-)
Takže ať ti tak šlape další stovečka 8-) ;-)

Všem vřelý dík :-)

Moc pěkný Romane ;-)

Fajnové. Kdo by před lety řekl, že informatika a archeologie si tak půjdou k duhu. :-) Mnoho si slibuji od virtuální reality, když si představím, že si jednou (dávám tomu tak 5-10 let :-D ) nasadím brýle a budu se moct projít ve fotorealistické grafice třeba Římem v dobách největší slávy, částí středověké Prahy nebo Paříží poloviny 19. století, jak je vykreslena v románu Zabiják - paráda.

Romane parádní je to zase něco nového a hlavně poučné chce to ještě víc virtuálních prohlídek :-) A hlavně jsem rád že jsi na mě nezapomněl ;-)

...Romane díky...tvoje čtení je vždy skvělé... ;-)

Jo digitalizace archivů je parádní věc.Dík za odkazy. ;-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru