V Córdobě našli dosud největší římský penis

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Na zdi masívní římské stavby v Nueva Carteya ve Španělsku byl objeven basreliéf přes půl metru dlouhého falu. Symbol, který měl podle Římanů odhánět zlé kletby a přinášet štěstí, byl vytesán do čelního profilu vápencového kamene v základně věžovité stavby. Jedná se o jeden z největších objevených pyjů římského světa, podle archeologů dost možná vůbec největší.

Vykopávky naleziště v El Higuerón prvně začaly mezi lety 1966 až 1968, kdy se našlo opevněné iberské město z 5. století př. n. l. Původní osídlení zničili Římané po porážce Kartága – oblast dobyli ke konci druhé punské války v roce 206. př. n. l. Na iberských ruinách postavili mj. vysokou věžovitou stavbu o půdorysu 20 x 17 m.

Budovu opustili Římané Flaviovské dynastie v prvním století n. l. Později ji zrekonstruovali Maurové, kteří některé části stavby odstranili, zejména podzemní sklady. Naopak posílili slabiny, jako jsou přístupová místa. Když ve 13. století křesťané Maury vyhnali, na budovu se zapomnělo, než ji v 60. letech 20. století archeologové znovu objevili.

Zatím poslední výkopové práce začaly letos v srpnu. Primárním cílem bylo odhalit budovu věže a vyčistit obvodovou zeď, která je nejstarším pozůstatkem iberského města. Archeologové budovu označují jako „monumentální římskou stavbu“ s obvodovými zdmi z vápencových bloků o mocnosti 1,8 metru.

Krom jiného zde byly objeveny podzemní sklady zemědělských produktů spolu s různými stavebními materiály jako jsou zbytky štuku, římského betonu (opus caementicium), dlaždice či skladovací nádoby s víky. Letos se archeologové kromě čištění obvodové zdi zaměřují na vyhloubení přístupového bodu přes jednu z fasád do věže, „jednoho z nejmasivnějších prvků lokality,“ jak uvádí ředitel historického muzea Nueva Carteya pan Andrés Roldán.

Po třech týdnech práce bylo základů stavby z iberské doby dosaženo. Archeologové odkryli také vápencovou podlahu uvnitř věže, dlážděné nádvoří těsně před věží a důkazy o opakovaných úpravách přístupového vchodu budovy – od původních římských dveří až ke středověkým, které se dochovaly dodnes.

Místo bylo sice známé od jeho objevení v šedesátých letech, až dosud však trosky zdí uprostřed kopců s olivovníky žádnou velkou pozornost nepřitahovaly. Nyní po objevu obřího penisu zájem odborné i laické veřejnosti vzrostl. Včetně pochybných zájmů některých chamtivců. Místní policie a civilní gardy musí lokalitu chránit, protože zejména v noci lákají trosky ke zlodějským návštěvám.

Obec Nueva Carteya pozemek odkoupila, aby zajistila dlouhodobou ochranu cenné archeologické lokality. Konečným cílem je vytvořit veřejně přístupný archeopark pod širým nebem, doprovázený muzeem, ve kterém budou vystaveny místní artefakty. Včetně rekordně velikého římského penisu.

Video

Roman Němec

Zdroje: arkeonews.net, europapress.es, ncl.ac.uk


Dle archeologů dosud největší římský penis měří na délku více než půl metru


Letecký pohled na vykopávky


Místo leží na vrcholku jednoho z kopců.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je macek... 😁

Jestli z toho bude ten veřejně přístupný archeopark, tak jim tam časem zůstane jen ošoupanej kámen. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru