Velký pátek

Kategorie: Poklady

Jelikož jsme tady měli posledních pár dní hned několik hledačů, co se chystají na hledání velkopátečních pokladů, musím k tomu něco málo napsat. Jelikož se zdá, že většina zná jenom polovinu pravdy.

Velikonoce obecně jsou největším křesťanským svátkem a to i když si řada lidí myslí, že jsou to vánoce. Velký pátek je dnem, kdy byl Ježiš ukřižován a pohřben. Mělo k tomu dojít odpoledne okolo 3 hodiny. Křesťané tento den drží půst újmy a k samotnému dni se váže řada tradic a pověr.

Otevírají se hory s poklady

Z pohledu hledačů je jistě nejzajímavější, že by se na velký pátek měli otvírat hory s poklady. Jak píše Erben, je potřeba se orientovat podle kvetoucího kvítí. To je ale jenom polovina toho co by jste měli vědět. Zároveň s otvírání pokladů je zde totiž zákaz hýbat se zemí. Tradice tvrdí, že kdo se na Velký pátek bude „hrabat“ v zemi, čeká ho rok smůly. Tudíž poklady ano, ale jenom očima.

Co se týká „majetku“, hospodyně by v tento den měla dávat pozor, aby z domácnosti nebylo nic odneseno, nic se nepůjčuje a nemělo by viset ani prádlo. Jinak se majetek rodiny rozuteče.

Tudíž, se zemí nehýbat, nic nikomu nepůjčovat. Naopak se doporučuje koupel v čisté bystřině nebo lesní studánce. Měla by přinést úlevu od veškerých neduhů a pokud okolo poroste kapradí tak by účinek měl být zaručený.🌿

Krásné velikonoce všem!🐣

Elmara

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Přeji též povedené prožití Velikonoc, podle té naší krasné,Československé tradice 😉👍

Půjdu s rýčkem hledat, až raději v pondělí 👍 náš ďedek zrovna natírá sušák na prádlo, susedovi jsem půjčil velkou flexu včera, ledničku dnes vyžeru, akorát tu bystřinu s kapradím asi nezvládnu 🤷‍♂️ tož co budu mět neduhy 😎 jinak su klidný 👍👍 Su teda zvědaví, kolik nálezů tu zítra přibude , kolik nešťastníků si zničí celý rok ☝🤭😁

Hmm dobré vědecké důvody pro domácí paní. Hlínou se hejbat nebude, ta zahrádka počká a co se pokladu týká, ona je ten velkej poklad... zlaté srdce, stříbrnej vlas a železné nervičky.

Jdeš jako vždy ⛏️

Přeji zdraví a barevná vejce o velikonocích.

Ano, správně náčelníku. Od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty se nesmí orati či jinak s půdou zacházeti, neb v tento čas v zemi Kristus Pán odpočívá.

Staré zvyky se sluší dodržovati, upozorňoval jsem na to v tom samém duchu před 8 lety :-)
www.lovecpokladu.cz/klub/a/velky-patek-16079

Už jsem dal nabít baterky, nevadí, zítra klid a sobota lesík kde jsem ještě nebyl. Když je mi poslední dobou tak žehnáno musím taky ctít :-)

Pravda pravda :-) pěkné Velikonoce ;-)

Tak si to volno klucí užijte, já musim do práce... 😵‍💫🙈😬

;-)no,místo bystřiny ,bude sauna :-D

Přiznám se bez mučení, já dnes hledat jdu neb jsem bezvěrec a neznaboh prostě Pohan :-D a jen tak na okraj pánové kdo z vás zde praktikujících křesťanů držel půst od popeleční středy když už jsme u toho udržování starých zvyků ? Co :-D Roman, Marek ? Zrovna dneska je den přísného půstu tak jenom vodu a suchej chleba , ne že se bude někdo na oběd cpát bůčkem nebo řízkem :-D

Jednou když jsem šel na velký pátek na Javorník
Tak asi v půli cesty chodil všemožně kolem cesty
A hle! tam na pařezu ležel prstýnek :-)
To jsem ještě neměl detektor ale dnes jdu taky hledat :-D

Jasně. .Jestli se ty poklady v zemi válí nějakej pátek,tak tam počkají ještě nějaký den. Jdu uplést pomlázku,abych mohl zflákat tu moji princeznu.Je to jedinnej den,kdy to múžete udělat beztrestně :-)

Díky za článek. A Davide,půst není o vodě a chlebu po čryřicet dní.

Hanina - Taky píšu o dnešku , Velký pátek je dnem přísného půstu , o 40 dnech jsem nic nepsal.

hmm to je o tom zlatým prasátku?

říkal doktor... nežer týden uvidíš zlatý prase...
neřer rok a zase si ho uvidíš...

A ještě jedna poznámka - je přestupný rok, tak chlapi bacha na pomlázku :-D

No nevím. Psal jsi o půstu od popeleční středy. 🤷

Vloni jsem nebyl a stejne stál celej rok za ho*no. Takže jdu, třeba bude změna 8-) :-D

Ač jsem spíš pohan, tak se držím toho, že v pátek se zemí nehýbám, ani ne tak kvůli smůle, ale spíše z úcty.
Důvodem, proč se na Velký pátek nesmí hýbat se zemí, je symbolický význam tohoto zvyku. Na Velký pátek se lidé snaží vyhnout činnostem, které by mohly připomínat Kristovo utrpení na kříži. Hýbání se zemí je považováno za symbolické utrpení..

Všechno je jinak, to že se nesmí hýbat se zemí vymyslela církev aby lidi náhodou nezbohatli. :D

Tak to dopadlo dobře, ač pohan tak jsem našel Zázračnou medaili Zjevení Panny Marie v Paříži , že by znamení ? :-D A na mezích u lesa už kvetou Petrklíče ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=06mPtFgZfmA

Přeju všem mnoho velikonočních úspěchů. Hlavně ženy řádně zešlehejte. Já tu svojí zmlátím as před Vánocemi :-) ;-) ať se skaly otevřou

bambino di Třebíč, opatruj se tam a ať ti to uteče.

Namor, děkuji ti. To uteče jak voda, jestli ju nekoupím. :-/ ;-) přeju mnoho úspěchů ;-)

Ještě že na to nevěřím :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru