Veřejná sbírka pomohla zachránit nejcennější vikinský poklad, nálezce dostane 57 milionů

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

O Dereku McLennanovy a jeho „Gallowayském“ pokladu by se dala psát kniha na pokračování. Tenhle skotský dobrosrdečný sympaťák a velký propagátor detektorového hledání našel před třemi lety tzv. „Gallowayský poklad“; dosud největší a nejcennější stříbrný a zlatý vikinský soubor, jaký kdy byl na ostrovech nalezen. Počátkem listopadu končí termín pro výběr prostředků na zakoupení pokladu. A tak Dereka může kromě skvělého pocitu při objevování národních dějin hřát také odměna, jež mu v nejbližších dnech přistane na účtu...

Poklad našel Derek v září roku 2014 – o tom jsme vás informovali v článku: Poklad Vikungů z 9. století.  Tehdy se vědělo, že čítá několik desítek velmi zajímavých položek a především dobře utěsněný karolinský hrnec, v jehož útrobách se měly nacházet další artefakty. Od té doby jsem nepřetržitě sledoval vývoj a informoval o každém pokroku při odhalování dosud skrytých tajemství pokladu. Nejprve článkem z listopadu téhož roku Poklad z 9. století vydává svědectví, o rok a půl později s výsledky zkoumání obsahu hrnce za pomoci CT skenu a nakonec i po jeho otevření Gallowayský poklad odhalen .

Nebudu se proto opakovat, jen doporučím výše zmíněné články, pokud jste je dosud nezaznamenali. Opravdu stojí za přečtení. V současnosti se celý „případ“ dere do finále, prakticky je přesně po třech letech uzavřen. Zatímco některé artefakty jsou stále ještě předmětem zájmu odborníků, letos v květnu stanovil koroner hodnotu pokladu na 1 982 200 liber (téměř 57,4 milionů korun) s tím, že je uvolněn k prodeji. Od počátku o soubor projevovalo vehementní zájem Národní muzeum Skotska, které spolu s Derekem chtělo poklad zachovat na „skotské půdě“ jakožto národní kulturní dědictví obrovského významu.

Definovaná částka však byla více než veliká i pro největší skotské muzeum. Potažmo když termín pro její získání byl stanoven na pouhých šest měsíců. Muzeum proto zřídilo speciální sbírku, na jejíž konto ke dnešku přispělo více než 1 500 lidí z řad veřejnosti celkovou částkou přes 200 000 liber. Svým dílem přispěla i vláda Skotska, když muzeu darovala 150 000 liber. Národní památkový fond Spojeného království přispěl rovným milionem liber. Ačkoli zbývající částka byla stále ještě veliká, Národní muzeum Skotska ji dorovnalo právě v těchto dnech - pouhé dva týdny před koncem termínu, který byl stanoven na 12. listopadu.

Gallowayský poklad tudíž zůstane ve Skotsku, což těší laickou i odbornou veřejnost, především pak i nálezce Dereka McLennana, který si takový výsledek přál od počátku. Dr. Gordon Rintoul, ředitel Národního muzea ve Skotsku uvedl: „V posledních šesti měsících jsme byli ohromeni reakcí široké veřejnosti, která se zajímala o naši kampaň záchrany pokladu. Rád bych osobně poděkoval každému, kdo velkoryse daroval jakoukoli částku v této kampani, bez níž by tento neuvěřitelný úspěch nebyl možný. Teď se těšíme na to, že budeme moci pokračovat v práci při odhalování dalších tajemství pokladu.“

K řediteli se připojila také Fiona Hyslopová, skotská ministryně kultury, cestovního ruchu a vnějších vztahů, když uvedla, že: „Gallowayský soubor je jednou z nejdůležitějších sbírek, které kdy byly objeveny ve Skotsku. Je důležité, aby poklad byl k dispozici právě pro lidi ve Skotsku a také návštěvníky z celého světa“.

Poklad je zčásti vystaven v Edinburgu. Jeho většina je však dosud zkoumána a konzervována – dle odborníků potrvá ještě několik let, než odhalí všechny detaily a indicie, které prozradí některá z tajemství Vikingů 9. a 10. století. Pro neobyčejnou rozmanitost unikátního souboru artefaktů, jež pocházejí prakticky z celého kontinentu včetně Byzance, a také díky výjimečně zachovalým organickým materiálům (např. zbytky kůže, látek nebo dřeva) je význam a přínos Gallowayského pokladu pro budoucí zkoumání neocenitelný. Soubor také obsahoval dosud nikdy neviděné brože, šperky a další anglo-saské předměty, které zcela zásadně mění pohled na tehdejší dobu.

Pokud platí, co Derek v roce 2014 sliboval, pak se o výnos z prodeje rozdělí s majitelem pozemku, kterým je místní farnost. I tak je ale částka oproti původním odhadům dvojnásobná, tudíž Derek rozhodně nemusí litovat. A jak ho „znám“, držet slovo je pro něj zcela zásadní. Derek je válečný veterán v důchodu, sám pomáhá jiným veteránům díky detektorovému hledání k návratu do života. K tomu jezdí po skotských školách a přednáší o historii a detektorech, pořádá kurzy a vede kroužky pro mládež. Derek je zkrátka chlapík na svém místě a pokud někdo měl najít poklad takového významu a hodnoty, pak je to zcela jistě on.

Roman Němec

Video z představení pokladu a současně výzvou kurátora muzea Martina Goldberga v kampani ke sbírce:

Další video z kampaně s ukázkou vystavených předmětů:Zdroje: bbc.co.uk, theguardian.com, gallowaygazette.co.uk, wikipedia.org, dailymail.co.uk, burnleyexpress.net, youtube.com, facebook.com


Mackanzie Crook při prohlídce nalezených předmětůČlánek je zařazen v kategoriích:

KomentářeTen kluk je velký pohodář. Stejně tak i jeho paní. Měli jsme možnost se v UK poznat. Pije pivo, kouří a pokud může, je pořád někde na hledačce. O detektorch toho ví opravdu dost a skotský kilt mu sekne :-)

Jo to by se mi libilo taky,mit cash abych nemusel makat a misto toho cele dny travit venku s detektorem,boha ten ma zivot :)

Luxusní nálezy. :-O :-O :-) :-)

Nádherný a naprosto jedinečný kus historie ;-)

Krása.

Úžasný :-O :-)

Borec

Jo jinak těšte se když už vidím Meckanzieho:https://www.edna.cz/detectorists/epizody/?season=3

Obdiv , úžas , fantazie na plný pecky a přání mu to ;-) Určitě zaslouženej a do správných ruk 8-) ;-)

Tenhle depot je prostě neskutečný, vždy když vidím ty fotky, tak mi spadne čelist. Tohle najít, to bych nerozdýchal. :-D

jinak -Kime díky za odkaz .Doufám, že mi ten čas do prvního dílu uběhne jak čas strávený na hledačce 8-)

Kim: Taky díky. Už osmého listopadu, pecka :-)

NZ kluci já se taky těším jak malej. ;-)

Super,na seriál se taky těším-poklad je nádherný :-O :-O :-)

no ano Skotsko. Ze tu ja na nieco take nenarazim. To bude asi tym ze beham iba po plazach. :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru