Vikingský poklad z 9. stol. nalezený v září vydává další svědectví!

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Vzpomínáte si na úžasný objev Dereka McLennana, který detektorem kovů našel raně středověký poklad Vikingů z 9. století? Depot nádherných zlatých a stříbrných artefaktů obsahoval tehdy také jednu velkou záhadu – uzavřenou stříbrnou nádobu se zvířecími motivy. Vzhledem k hmotnosti nádoby se předpokládalo, že bude obsahovat další artefakty, ale odborníci ji z obav před poškozením dosud neotevřeli. Nyní po provedeném snímkování moderním CT skenerem už je zřejmé, že tzv. Dumfrieský poklad pokračuje dalším, neméně vzrušujícím příběhem...

Když v září tohoto roku Derek svůj poklad našel a velmi správně odevzdal do povolaných rukou odborníků, nikdo ještě netušil, co dalšího umělecky zpracovaný1 200 let starý stříbrný hrnec bude obsahovat. Před jeho otevřením bylo třeba velké opatrnosti. Odborníci chtěli nádobu nejprve nasnímkovat, neinvazivní metodou výpočetní tomografie zjistit, co a v jaké poloze je v nádobě vlastně uloženo. To se nakonec velmi zdařilo a nyní tak můžeme shlédnout první snímky obsahu hrnce před samotným otevřením...

Podle názorů odborníků a výsledných snímků hrnec obsahuje nejméně 20 různých objektů. Především dobře viditelné jsou stříbrné brože, kterých je v depotu celkem pět. Dále zatím blíže neidentifikované zlaté šperky a stříbrné slitky, ozdobné slonovinové korálky potažené zlatem a také stříbrné náramky. Vše bylo zabaleno v nějakém organickém materiálu, zřejmě v kůži. Už nyní je tedy jasné, že naděje všech – především Dereka i odborníků – byly vyslyšeny.

Derek sám k tomu mj. říká: „Připadal jsem si jako malé dítě, které se dívá na sladkosti ve výloze a přitom se nemůže na druhé straně skla ničeho dotknout. Poslední dva a půl měsíce jsem neměl na mysli nic jiného, než zjistit, co je uvnitř hrnce. Když jsem to pak uviděl, přišel nával emocí, bylo to neuvěřitelně vzrušující. Všechno se mi to zase vrátilo. Zdá se, že v nádobě je více než 20 artefaktů, přičemž většina z nich se jeví jako brože nebo ozdobné předměty. Je něco krásného a vzrušujícího, takto sledovat uložený poklad. Je zřejmé, že původní majitel věnoval jeho zabalení a uložení dosti péče i času. Jsem teď plný očekávání, co vše se z nádoby vyjme, ale chápu, že to bude nějakou chvíli trvat. Nyní je to v rukou odborníků."
Jak funguje CT:
Výpočetní tomografie (CT) je metoda skenování podobná klasickému rentgenování, hlavní roli zde ovšem hraje počítačové zpracování obrazu. Kolem skenovaného předmětu je jakýsi tunel, ve kterém rentgenový přístroj rotuje kolem dokola. Ke skenovanému předmětu uprostřed RTG lampa vysílá záření, které předmětem prochází, aby je pak s pomocí detektorů opět přístroj zachytil a následně vyslal do počítače ke zpracování. Takto je možné předmět skenovat z mnoha úhlů, v různě silných řezích a dle potřeby rozličnou intenzitou. Výsledkem je mnohočlenný obraz, který můžeme sledovat na přiloženém videu a obrázcích skenované nádoby s pokladem.

Nyní je tedy zřejmé, že původní odhady o historickém významu a vlastně i reálné hodnotě Dumfrieského pokladu budou ještě znásobeny. Nedočkavě spolu s Derekem očekávají výsledky extrakce předmětů z nádoby a jejich prezentaci všichni zainteresovaní odborníci, včetně laické veřejnosti. Zatím těžko říci, kdy to bude, ale rozhodně je na co se těšit! Spolu s dalšími předměty z dřívějšího článku činí celková skladba depotu více než sto různých artefaktů ze zlata, stříbra a slonoviny! Poklad tak právem patří mezi nejvýznamnější objevy učiněné na území Skotska.

Hledání s detektorem kovů

Hledání s detektorem kovů

Hledání s detektorem kovů

Hledání s detektory kovů

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Video přímo z průběhu skenování včetně komentářů historika Richarda Welandera i šťastného nálezce Dereka McLennana.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No, to byl pěkný kop :o)

To je mazec!

To je něco uzasnyho.toho zas budu mit plnou hlavu az vyrazim ven.. :-P :-D

To je něco uzasnyho.toho zas budu mit plnou hlavu az vyrazim ven.. :-P :-D

https://www.facebook.com/video.php?v=801568566548877 Video z extrakce kříže a reakce přihlížejících po jeho otočení :)

Nic takoveho u nas nebude nebo se pletu ? :-) :-) :-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru