Výroba snubního prstenu z rýžovaného zlata podle motivu ranně středověkého prstenu nalezeném Elmarou

Kategorie: Experimenty a výroba kopií

Nejdříve k samotnému prstenu...

Nález tohoto prstenu se povedl Elmarovi při detektorovém průzkumu Libického hradiště při jedné z akcí pořádaných Lovcem pokladů v roce 2013. Prsten byl hned po nálezu předán dohlížejícímu archeologovi a nakonec se dostal až do vitrín národního muzea vč. dalších nalezených artefaktů a mincí.

Celý článek z této akce je ještě dostupný na LP zde: Libice no.4

Prsten v Národním muzeu

Nyní k samotné výrobě

Technologicky se původní prsten skládá z tenké zlaté obroučky kterou zdobí kombinace proplétaných tordovaných a plných drátu. Oba okraje jsou ještě zdobené tordovaným drátem. Celý prsten je vyrobený z vysokoryzostního zlata.

Chtěl jsem zachovat "duch" prstenu, takže jsem se rozhodnul i alespoň přibližně dodržet technologii výroby ale stejně bylo nutné pár změn udělat. Vzhledem k tomu že prsten má být na každodenní nošení tak by zlato o vysoké ryzosti bylo příliš měkké, bylo potřeba zlato "říznout" na cca. u nás používanou ryzost 14Kt, aby byla slitina dostatečně tvrdá. Prsten by šel udělat i z vyšší ryzosti, ale musel by být znatelně masivnější aby by dostatečně pevný.

Vzhledem k tomu, že nový prsten byl na opravdu maličký dámský prst (vnitřní průměr 15,2mm) měl by být decentní a určený pro každodenní nošení, nechtěl jsem z toho udělat těžkou matičku z vysokoryzostního zlata.

Zlato se tedy ředilo v poměru:

  • 4g vyrýžovaného zlata
  • 1g Ag
  • 1g Cu

Což v případě že by bylo zlato ryzí vychází na ryzost:666/1000 což je přibližně 16Kt

V případě že by byla ryzost rýžovaného zlata 900/1000 je stále výsledná ryzost 600/1000 což je lehce nad 14Kt. O přesnou ryzost ale v tomto případě nešlo, důležitá byla hlavně sentimentální hodnota a to že to je vyrobené z vlastního materiálu. Pro mě bylo zase nejdůležitější zajistit, aby výsledná slitina neměla podobný bod tání jako pájka.

Postup byl následující:

V tavící misce se nejdříve udělá směs zlatinek s boraxem a vodou a jako první se roztaví pouze narýžované zlato které se ještě v tekutém stavu odlije do vody, tím vznikne granulát, nebo spíše takové zlaté vločky, kde zkontroluji jestli vše dopadlo tak jak mělo.

Granulát se poté umístí do nové tavicí misky, roztaví a v tekutém stavu se do zlata přidá Ag a Cu a pořádně protaví, aby byla slitina homogenní.

Již vyválcovaná slitina

Následně se zlato rozdělilo na dva díly, z jednoho dílu bylo potřeba vyrobit obroučku- ten se vyválcoval na plech. Z druhého dílu bylo potřeba vytáhnout zlatý drát- koho by zajímalo jak se to dělá, tak je to dobře vidět v jednom z mých předchozích článků: Roztavil jsem svoje zlato

již vyválcovaný a tordovaný drát

Z drátu se pak vypletl ozdobný vzor prstenu, originální prsten je spletený z 3*3 drátů kde po stranách je vždy ozdobný tordovaný drát. Repliku prstenu jsem ale pletl z 3*2 svazků (kombinace plný a tordovaný drát), protože při použití 3*3 svazků by prsten na svou velikost vycházel příliš vysoký.

Postupně bylo nutné připravit si všechny komponenty, prsten se tak skládá ze 4 hlavních částí: Obroučka, ozdobný výplet a 2* ozdobný kroužek z tordovaného drátu.

Nejprve bylo nutné připájet ozdobný výplet k obroučce, vždy spoji na protilehlé straně - aby se to při pájení nerozpojilo , bylo nutné celý pájený kus fixovat vázacím drátem. Postupně dopájet i oba ozdobné kroužky- opět s použitím vázacího drátu a oříznout přesah obroučky.

Pak už stačilo, prsten přeleštit, strhnout a rozleštit hrany a cca po 3 hodinách co spadnul s ponku pro něj byl nový majitel. (z toho důvodu jsem ani nestihnul pořídit nějaké lepší fotky)....

Každopádně už je na tom správném prstu😄.

Fotografie hotového prstenu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No to mě podrž, ty jsi fakt borec :-O

To je hodně dobrý. Super.

Klobouk dolů i s parukou... 👍👍👍👀😁

Krásná práce 🙂👍👍👍👍

Óóó, chci taky :-). Šikovný chlapec.

Krásný prsten, kdo umí ten umí. 👍

Tak jsem rád že se líbí, udělal jsem toho víc, ale ne všechno jsem fotil....Pro ostatní je to zajímavý článek na téma jak využít narýžované nebo nahledané zlomkové zlato ;-).
Příští článek bude na téma jak jsem si udělal výlet na puncák.

To bych musel nějaký zlato najít. Za 6 let nemám ani kousíček.... 😁

Pěkná práce šikovnéj kluk ;-)

krásná práce :-O

Jóó tak to se na příští článek těšim neb se tam taky chystám :-)

Páratko, jdu tam nechat stavit a omlátit státníma značkama 1kg Ag slitek ze zlomků, pak poreferuju o průběhu, ceně a lhůtách.
Jinak aktuálně zrovna dělám masivní náramek v královské vazbě ve stříbře ;-)

Super, profesionálně odvedená práce ;-) Článek inspirující, taky si šetřim ale na snubák :-D Jen mi tedy vrtá hlavou, kde jsi vyrýžoval 4g o:-) Moc dobře si pamatuju jak jsem tě učil rýžovat u zipssyho :-D Jestli si dal od té doby 4g tak velkej respekt ;-)

To jseš teda frajer. Veliká paráda. Já snad taky zkusím rýžování. Tady pod Javořicí prý zlato je. :-)

LuckyLuky- to jsem nerýžoval já, já to zlato pouze zpracoval ;-). Toto byla zakázková práce.
Většina zlatníku totiž nechce z doneseného materiálu nic dělat a už vůbec ne z rýžovaného Au, vykoupí ho a donesou do safiny a vymění za materiál přesného složení.
Ono totiž když do té slitiny hodíš jeden prstýnek co bude trošku podryzostní tak ti vyjde podryzostní celá slitina ( hlavně ty moderní věci jsou míchané opravdu přesně). A když to pak předloží na puncáku tak má průser.
Já se na takové detaily neptám :D, ale zase nehraje roli jestli bude ryzost 585 nebo 550 nebo 600... Jde o jinou hodnotu než jestli to bude mít ve zlatě větší nebo menší cenu o 3 kila :D.
Navíc dneska to takhle po staru už moc lidí nedělá 98% věcí je litejch podtlakovým litím...Rětízky pokud si ho nezadáš zakázkově tak jsou všechno strojovka... "zlatník" akorát koupí řetězovinu v metráži na konce připájí koncová očka a karabinku co koupí jako polotovat a je hotovo....a to je celé umění...

Jinak c jsem koukal u zipsyho tak si mě ukazoval že jsi tam nějaký 4g měl ,to už by stačilo kdyby se to řízlo na14Kt na nějaké jednoduché slabší snubáky

;-) ;-) ;-) ;-)

Už jsem si oddych, já první gram dělal rok :-D :-D Z toho článku jsem to tak pochopil, že jsi ho dělal z vlastního pro manželku :-) Nu jako tavit jednou svoje zlato, vědět co je za tim práce a věnovat ho zlásky...zatím se taková nenašla :-D Doufám že si to tady ta moje nepřečte :-D
Jednou od tebe budu tahat rozumy ;-) :-D

Lucky Luky ...NN manželka má furt ten původní už skoro 5 let , ještě ho nestihla ztratit :D.
Jinak není to nic těžkého když máš alespoň základní vercajk, spíš jde o to se naučit pájet ....A elektroniku pájím od 12 let takže to šlo celkem rychle . I když zde jsou maličko jiné zákonitosti tak podstata zůstává stejná.

Tedy, pane fachmajstr... zírám a klaním se až k zemi, co mi mé vypasené barbarské panděro dovolí. Krásná to řemeslná práce.

hezká práce a asi moc příjemná :-)


Šikovnej. Viděl jsem tvůj luxusní řetěz naživo, ale todle je taky krásná práce. Asi pro tebe budu mít kšeft . Nechal jsem vyrobit repliku páskových náušnic co jsem našel v loni a ten zlatník se s tím nějak popral ale moc velké ovace jsem s nimi na vánoce nesklidil. Myslíš, že bys zvládnul i i něco takového? Foto náušnic mohu poslat a nebo přidat k nálezu. Dík za odpověď :-D :-D :-D

Hezky pěkně

Bravo! Kloboucek! Asi taky zajdu :)

Schnilak- ted jsem na to koukal, toto neni tak slozite vyrobit.-cele je to vyrobene z dratu..
Dela se to tak ze vytahnes drat ten naohejbas podle toho jak to bylo delane , dalsi kus dratu vyvalcujes nebo rozklepes kladivkem at to nevypada tak prumyslove, a ze zbytku dratu nastipes male kousky a roztavis na uhlu a ono ti to udela ty kulicky …a to je cele ;-)

Schnilak- jinak co jsem koukal tak ten zlatnik to neudelal spatne ,akorat to udelal jakoby moderne to zapinani - na kazdodenni noseni a z 14ctky zlata …to uz samo o sobe vypada jinak nez ty stary sperky co jsou skoro z ryziho zlata -ale to by se zachvilku zmuchlalo jak papir pokud to nebude dost masivni

Slušný 8-)👍

Díky Petře. Já je nechal udělat ve stejné gramáži i velikosti a problém byl s tím zapínáním jak ho vymyslet a tohle bylo bezpečné řešení proti ztrátě. Ale ztratilo kouzlo staré věci. Asi to hodím na pole a v příštím životě to kopnu i z patinou. :-D :-D :-D . Ať se ti daří a ještě jednou díky :-)

👀👀👀Tak to je velká paráda. Tomuhle se tedy říká doopravdický řemeslo.👍👍👍

Petře hlavně to pájení, to bych si klidně udělal i výlet :-D Někdy v létě se k vám do Jílivého chystám taky zarejžovat, tak můžem udělat směnej obchod :-D

LuckyLuky, tak se zastav ;-)Jestli to má být nějakej obyč. kroužek tak to jde zvládnout za pár hodin.
P.Z.

Já si připravim třeba nějakej ag drát, videí mám nakoukáno xtero hodin, ale vidět to naživo a zkusit pod profi dozorem k nezaplacení, tudíž bych tě naoplátku vzal k vodě ;-)

Lucky luky... Dobře tak pak dej vědět až se sem budeš chystat ať trochu uklidím na ponku:D.

Luxus! Šikovnej týpek!👍 ;-)

Petře, kvůli mě neuklízej :-D Uklizenej ponk je děsně nepřirozenej :-D Správnejch chlap má organizovanej nepořádek, to ženským nikdy nevysvětlíš :-D
P.S. Pokud jsem se nějakýho puntíčkáře dotkl, tak to je jen nadsázka ;-)

...mooc pěkná práce..........super ! ;-) ;-)

Hezká práce,gratulka ;-)

Tohle je za mě mistrovská práce se vším všudy - od vytěžení materiálu po finální a krásný šperk ;-)

Krásná práce 👍 Jsi opravdu borec 👍

Děkuji za uznání ;-) Určitě to není poslední věc co budu dělát ;-).
Už mám na ponku rozdělané náušnice pro tchýni. :-)

Pamparádní práce ogaro 👍👍👍👍👍 mám rád tyto příspěvky, pokračuj 👍👍👍👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru