Jednoduché vytváření 3D modelů artefaktů

Kategorie: Experimenty a výroba kopií

Zdravím všechny hledače i hledačky. Nedávno jsem narazil na takovou zajímavou věc, kterou by mohli někteří z Vás třeba i využít pro prezentaci některých svých nálezů zde. Slohovky mi nikdy nešly, tak to berte s rezervou. :-)

Takže k věci, jedná se o vytváření 3D modelů z fotografií, tzv. 3D fotogrammetrii. Určitě to někteří z Vás znají, ale pro ty, co ne, a chtěli by si to vyzkoušet, stručně popíši jak na to.

Co potřebujeme: trojrozměrný předmět :-), fotoaparát, připojení k internetu, dobré osvětlení, trochu času.

1) Předmět umístíme tak, abychom ho mohli vyfotit z co nejvíce úhlů- s předmětem se poté nesmí hýbat!
2) Kolem předmětu rozmístíme značky (uděláme značky fixou, položíme barevné ústřižky papíru), aby se fotky mohly na sebe napojit.
3) Z co nejvíce úhlů předmět nafotíme tak, aby se fotky částečně kryly (a byly na nich vidět značky, nemusí být vidět všechny)
4) Zaregistrujeme se na stránce: http://www.123dapp.com/ (ZDARMA) 5) Na tomto odkaze: http://apps.123dapp.com/catch/ dáme „Start a New Project“, nahrajeme fotky, klikneme na „Process Capture“, počkáme a je hotovo :-).

Svoje modely najdete na úvodní stránce pod „ME“---) „MODELS“. Modely by měly být pro ostatní nepřístupné, pokud je nezveřejníte. Pro úpravy si musíte stáhnout program do PC (také je zdarma). Je to tedy jen taková „blbůstka na hraní“ a asi to nikdo z Vás tady prakticky nevyužije, ale když tomu člověk věnuje trochu času a dá si záležet, tak výsledek může stát zato a určitě si skoro každý rád prohlídne nějaký kvalitní 3D model zajímavého artefaktu. Jako ukázku posílám můj jen tak narychlo udělaný model, nafocení netrvalo ani 5 minut (35 fotek), pak jsem to jen nahrál a zbytek už se udělal sám. http://www.123dapp.com/catch/keramika/3262951

Ať se daří. Slukk

3D focení artefaktů
Zvětšit
 
Značky
Zvětšit
Značky

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Velice zajímavý článek a shodou okolností jsme teď několikrát řešili nějakou podobnou levnou metodu pro Jílovské muzeum. Skvělá práce :-D

Teď jsem se podíval na ten odkaz, je to skvělé. Dá se to nějak exportovat nebo sdílet?

hmm

Díky :-) Dostal jsem se k tomu teprve nedávno, takže spoustu věcí nevím. Ale dá se to stáhnout ve formátu .obj, .3dp, .stl nebo se to dá myslím dát na web pomocí html kódu (ale to jsem nezkoušel).

Tak to je velká paráda, dík za typ, hned zítra vyzkoušim ;)

Pro 123D Catch existují i mobilní aplikace - android, iphone myslím... Kdysi sem zkoušel PC verzi, ale nějak to neklaplo, spíš nedostatkem času, chtělo to instalovat nějaký knihovny... Každopádně šikovný, pod záštitou Autodesku to může mít budoucnost...
Možná by to mělo časem i přinos pro určování nálezů - představa o tvaru předmětu je výrazně lepší z 3D modelu než z pár fotek... Mimochodem ten model na adrese http://www.123dapp.com/catch/keramika/3262951 se mi nechce otevřít ve 3D view ve Firefoxu.. Čekal sem, že když kliknu na 3D View budu si s tím moct otočit, nejde to, nevidím nic... Možná to ve FF nejde nebo ani nemá jít..

V chromu mi nešlo 3D, po registraci ani přihlásit. Ve firefoxu jde 3D ale nejde přihlásit. V opeře se jde přihlásit ale během toho to hází chybu nicméně to jde, uvidíme jak se to teď popere s úprava ale asi se to kouslo, no paráda.
Jinak velmi šikovná věc!

3D vám nepůjde pokud na to nemáte GPU

caspr: Nemá to prakticky žádné hardwarové nároky, model se nevytváří na vašem počítači, vše se vypočítává a vytváří jinde.
Azaz163: Často to hází chybu, když nejdou dát fotky dohromady (program nenajde ty "záchytné body" a neví co a jak má spojit). Jinak já mám chrome a všechno šlape v pohodě, ale občas to vyhodilo hlášku, že mi to zakázalo nějaký modul či co, vyskočilo to vpravo nahoře (nejsem IT expert tak se omlouvám za moji formulaci), tak je potřeba ho povolit, jinak nevím, kde by mohl být problém. Kdyžtak napiš do zpráv, co ti to přesně hází za chybu, popř. screen a uvidí se. ;-)

Mně to model ukazuje, můžu si s ním otáčet jak chci. Mám operu... Takhle pěkný model jsem fakt nečekal, až se budu chvíli nudit, tak to určitě vyzkouším ;-)

Je to opravdu super a myslím že když se do toho člověk dostane a použije slušné osvětlení může to být skvělá věc a taky to nemusí trvat ani těch 5 minut. ;-)

Pěkné, překvapilo mě, že to se ctí zvládlo i část vnitřku nádoby a vnitřek ouška. :-) Jde to dokonce stáhnout jako .obj/.stl což je super pro případné další zpracování. Do budoucna kdyby takhle nějak šli vkládat artefakty do LH to by bylo opravdu zajímavé. :-O

Hej tak to je fakt pecka !!! 8-)

To feek: o vložení by nešlo, to by asi bylo realizovatelné. Spíše jde o to kolik hledačů by to chtělo dělat. Ale je to opravdu moc hezké, maximálně vypovídající a naví pro mě skvělý typ pro místní muzejníky. ;-)

Jojo, máš pravdu asi by se to dělalo jen pro nejzajímavější předměty. Zabralo mi to tak 20 minut celkově.
Vyzkoušel jsem to na malé šošce a je to fakt pěkné, sice výsledek nebyl tak hezký jako v příspěvku nahoře, ale zase jsem neměl pořádné světlo. Trošku praxe a věřím, že z toho mohou lézt pěkné věci. :-)

Pokud by se někdo chtěl problematikou zabývat, existuje i alternativa, kterou lze instalovat na vlastní počítač a provozovat nezávisle.
Python Photogrametric Toolbox - z fotek vám vytvoří bodové mračno
http://184.106.205.13/arcteam/ppt.php

MeshLab - triangulace, vyhlazování, vizualizace
http://meshlab.sourceforge.net/

Výsledek pak může vypadat nějak takto: https://www.youtube.com/watch?v=X1jT44KyjnU
Třeba vám to někomu pomůže a nebude muset zdlouhavě hledat.


Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru