xChange2 – řazení kolekcí, export a GoogleEarth

Kategorie: Minelab - recenze a testy , Detektor kovů Minelab CTX 3030

Pokud patříte mezi ty pečlivé, využívající xChange2 pro zaznamenávání nálezů. Může se vám hodit jednoduchá aplikace pro setřídění kolekcí v xChange2, pro export do KML a KMZ včetně FindPointů a fotografií. KML a KMZ soubory lze otevírat přímo v Google Earth, ale mnoha jiných aplikacích.

Řazení kolekcí

V xChange2 můžete vytvářet kolekce, do kterých je možno ukládat nejen nálezy, ale i trasy, nastavení apod. Díky tomu mohou být vaše záznamy trošičku přehlednější. Aplikace však neumožňuje určit pořadí kolekcí. Je to sice drobnost, ale mě, jako pedanta, upřímně rozčiluje když mám složky kolekcí rozházené tak, jak jsem je vytvořil bez možnosti to změnit. Chci mít kolekci „Odpad“ až úplně na konci seznamu a „Trasy“ nahoře!

Vytvořil jsem tedy jednoduchý program, který vám umožní kolekce setřídit dle vlastních potřeb.

Program není nutné instalovat. Stáhněte zip a rozbalte jej na plochu. Použití je jednoduché – po otevření program načte všechny kolekce které máte v xChange2. Přetažením řádků nahoru či dolů si obsah setřídíte dle vlastních potřeb. Pak už jen kliknete na button „Uložit“, spustíte znovu xChange2 a je to.

Pokud se programu nepodaří najít na vašem disku instalaci xChange2, budet mu ji muset „ukázat“ přetažením zástupce xChange2 z plochy do okna programu. To je vše.

Export do KML, KMZ

Pro archivaci tras a nálezů jsem postupem času začal využívat GoogleEarth. Aplikace sice má své omezení, ale i tak se hodí velice dobře. Otázka tedy zní – jak dostat GeoHunty a FindPointy do KML nebo KMZ pro GoogleEarth? Jednoduše!

Můj prográmek udělá vše za vás. Klikněte na záložku „GeoHunt export “ nebo „Collection export“. Zde se zobrazí výpis všech GeoHuntů nebo kolekcí které máte v xChange2. Označte to, co chcete vyexportovat a klikněte na tlačíto exportu s požadovaným typem souboru.

GeoHunt export – dělá přesně to co byste očekávali – vyexportuje trasu vybraného GeoHuntu, přibalí všechny FindPointy a pokud vyberete soubor KMZ, tak přidá i fotky jednotlivých nálezů.

Collection export – pokud si třídíte nálezy do kolekcí v duchu „Mince“, „Svátosky“ atd. vyexportuje program všechny findpointy které v kategorii máte.

V případě, že nemáte jednotlivé kolekce podle typů nálezů, ale podle lokalit – tj. třeba kolekce „Jižní pole za vesnicí“ apod. a v kolekci máte naházeny všechny FindPointy v dané lokalitě včetně GeoHuntů – aplikace to vezme v potaz a vytvoří ze všech tras jediný soubor s přibalenými FindPointy/Nálezy včetně fotografií (KMZ)

*.KML – exportuje pouze trasu, findpointynázvempopisem, datem a typem nálezu BEZ FOTEK
*.KMZ – exportuje vše jako KML, ale navíc přibalí k findpointům všechny fotografie, které máte u nálezu v xChange2 uloženy.

Fotografie se standardně přibalují v plném rozlišení – tak jak je máte uložené – KMZ soubory tedy mohou být hodně velké. To však lze změnit v Předvolbách exportu.

FindPointy si pamatují kolekci z xChange a jsou barevně odlišeny podle kolekcí – takže pokud máte mince řazené v kolekci „Mince“ budou se vám v GoogleEarth zobrazovat v samostatné vstvě/složce „Mince“. Z toho plyne velká výhoda – v GoogleEarth si můžete povypínat typy nálezů, které nechcete na mapě momentálně vidět. Případně si můžete skrýt celé trasy a ponechat pouze pointy ukazující nálezy.

předvolbách exportu si můžete nastavit další možnosti obsahu KMZ/KML souborů:

  • můžete si zvolit zda chcete exportovat pouze trasu, nebo jen FindPointy případně si povypínat legendu u pinů na mapě.
  • pro případ, že chcete odeslat KMZ soubor s vašimi fotkami někomu mailem – může vám vadit příliš velký soubor. Přibalené originální fotografie totiž mohou mít i desítky MB. Můžete si zvolit automatické zmenšení fotografií zaškrtnutím dané volby. Export trvá podstatně déle. Všechny fotografie větší než 1024 px, budou upraveny na maximální velikost: 1024x1024 px. Vaše originální fotografie v xChange zůstanou samozřejmě beze změny.

Info pro uživatele Google Earth na OS X – pokud se vám nezobrazují fotografie ze souborů KMZ, je to údajně chyba Google Earth. Na OS X špatně čte cesty k souborům. Zkuste aplikaci aktualizovat, v nové verzi by to mělo být opraveno. Můžete také zkusit zaškrtnout volbu „Povolit přístup k místním souborům a osobním datům“ v předvolbách: Nástroje->Možnosti->Obecné

Vývoj

Aplikace byl vytvořena jako jednorázovka pro vlastní potřebu, některé chyby nejsou ošetřeny a její použití je tedy bez záruky. Zálohujte svá data. Nemám problém program dále rozšiřovat dle vašich případných námětů a nápadů. Stojíte třeba o import do xChange2? Hromadné exporty? Export reportů do PDF? Dejte vědět :o)

xChange2

Několik jednoduchých zkratek xChange2 pro ty co neznají:

  • Ctr+ a Ctrl- zvětšení a zmenšení grafiky a písma v okně
  • F11 – celoobrazovkový režim
  • F12 – spuštění console, třeba pro ty, co si chtějí upravit vzhled aplikace pomocí editace zdrojových css

Odkazy

Má aplikace je ke stažení zde: http://www.wlk.cz/xchange2-extend.zip
GoogleEarth zdarma ke stažení zde: http://www.google.cz/intl/cs/earth/download/ge/agree.html

Export nálezů z xChange nebyl nikdy jednodušší...
Export nálezů z xChange nebyl nikdy jednodušší...
Vlastní setřídění kolekcí
Vlastní setřídění kolekcí
Při exportu GeoHuntů se zachovají kolekce FindPointů
Při exportu GeoHuntů se zachovají kolekce FindPointů
Aplikace přibalí, případně zmenší fotografie nálezů
Aplikace přibalí, případně zmenší fotografie nálezů
Předvolby exportu do KMZ a KML
Předvolby exportu do KMZ a KML

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pro všechny CTXkáře skvělý článek :)

Super článek k užitečné věci. Neni i něco podobného pro andoid? o:-)

Jestli máš namysli aplikaci pro trasování a ukládání nálezů pro Android, pak můžu doporučit THS - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.meshsoft.ths
Ja nutné nejprve pochopit základní principy práce s programem, ale když se do toho dostaneš je to bezkonkurenční nástroj. Umožňuje také exportovat KML trasy do jiných programů a při propojení s Dropboxem ukládá k exportovaným trasám i fotky, a navíc - je v češtině!
Důležitá je jedna věc - hned po instalaci si nastavit v předvolbách Obnovovací vzdálenost na hodnotu "0", jinak jsou ukládané trasy hodně nepřesné! Plná verze stojí pár kaček. Vyplatí se. Autor navíc přislíbil v dohledné době další vylepšení pro práci s uloženými nálezy.

A něco česky by nebylo??? :-D :-D :-D

V tom případě doporučuju tohle: http://www.easytoys.cz/detektor-kovu-detsky-TP16469.html a tohle: http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows7/getting-started-with-paint :-D :-D :-D

This is great :-)
Thank you

Díky moc, a ted hedna blbější otázka. Nežere to hodně dat? (Mysleno připojení) o:-)

Přiznám se že jistě to nevím, ale Google Earth žere podle mě maličko víc než xChange2. Myslím že je to ale zenadbatelný rozdíl. Jsou to podobné balíky mapových podkladů.

Kdybych měl k PC třeba mobilní připojení s datovým balíčkem 1.5GB, tak nepoužívám ani jedno, ani druhé. To si raději budu šetřit data pro příjem e-mailů. Navíc stačí pár větších aktualizací ve Windows a datový limit je hned vyčerpán :(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru