Z potrubního výkopu trčel křižácký meč, vedl k objevu celého hřbitova

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

V Salo-Pertteli na jihozápadě Finska byl objeven meč z křižáckého období. Zbraň s příčným jílcem a třístrannou oválnou hlavicí byla datována mezi roky 1050 až 1150, ve Finsku patří ke vzácným objevům. Nález meče navíc přivedl archeology k dříve neznámému hřbitovu ze stejného období.

Meč našel místní statkář koncem srpna, když po vydatných deštích zahlédl kus železného předmětu vyčnívajícího z výkopu geotermálního potrubí. Po vytažení takřka kompletního meče kontaktoval Juhu Ruohonena, profesora archeologie na univerzitě v Turku. Ten obratem informace předal Sanne Saunaluomaové, odpovědné archeoložce z Muzea Turku pro oblast Salo.

Obhlídka naznačila, že meč nemusí být jediným předmětem ve výkopu. Saunaluomaová a Ruohonen s týmem studentů na začátku září místo nálezu prozkoumali. Odkryli další úlomky čepele, kus pochvy, železné předměty zatím neurčeného charakteru a zbytky koženého opasku zdobeného třiceti čtvercovými bronzovými přívěsky s rozetovými vzory a několika přívěsky ve tvaru kříže. Součástí opasku je také přezka, nákončí, ozdobné hlavy zvířat a kování. Na opasku původně visel nůž, který se nenašel, zatímco jeho kožená pochva zdobená bronzovými kroužky se dochovala.

Se všemi těmito předměty byly pohřbeny lidské ostatky, mezi kterými ležely kusy dřeva, snad části rakve. Veškerý odhalený materiál pochází z jednoho pohřbu. Kompletní opasek a dochované textilní fragmenty jsou obzvláště vzácné. Rozšířený výkop zároveň odhalil větší hřbitov. Dalších osm hrobů leželo v těsné blízkosti potrubního příkopu, dle archeologů zde budou nejméně desítky, možná až dvě stovky dalších hrobů. Jedná se o první potvrzený objev hřbitova z tohoto období v údolí řeky Salonjoki.

Podle Ruohonena je objev z výzkumného hlediska velmi významný, protože ve Finsku není známo mnoho pohřebišť s inhumacemi z dob křížových výprav. Ve skutečnosti je jich mnohem méně, než žárových hrobů ze starší doby železné. Zesnulí zde byli pohřbíváni v souladu s křesťanskými zvyky: „Umístění v bezprostřední blízkosti středověkého kamenného kostela lze považovat za důkaz mnohem starší oblastní církevní organizace, než se až dosud věřilo. Předpokládali jsme, že farnost Pertteli vznikla založením kaple Uskela v 15. století,“ vysvětlil závěrem Ruohonen.

Nalezené předměty a kosti budou podrobeny radiokarbonovému datování. Opasek a pochva nože budou rentgenovány, dále studovány a konzervovány.

Roman Němec

Zdroje: yle.fi, thehistoryblog.com


bronzový opaskový přívěsek s rozetovým vzorem


hrobový profil ve výkopu potrubí


křižácký meč

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný čtení, málo fotek o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru