Za 5 minut 12, aneb: Každý hlas pomůže zachránit kapli sv. Anny!

Kategorie: Co se jinam nevešlo

V konejšivém stínu lesa východního svahu Kamenného vrchu pod osadou Vlčí Hora stojí při křižovatce starých cest v úžasném prostředí nenápadná stavba se vzhledem obyčejné kůlny. První zdání ale klame. Když zvídavý kolemjdoucí odsune petlici a nahlédne do útrob kapličky, překvapením ani nedutá. Nízké, snad ještě původní dřevěné lavice po stranách, čisté bílé zdi a všude svaté obrázky i jiná pěkná výzdoba tolik nečekaná uprostřed tichého lesa člověka skutečně ohromí..

Kaplička stojí v místě, kde se kříží lesní cesty se starou, hluboce uvozenou cestou, která spojovala Dlouhý Důl a Kamenný vrch odnepaměti. Začíná u Haenkova kříže z roku 1825 nad rybníkem Šimlákem v Dlouhém Dole, odkud zvolna stoupá, zaříznuta v úbočí luk a starých polí směrem k lesu. Se vstupem do lesa je cesta strážena velmi pěkně udržovaným tzv. Černým křížem, který stojí na místě původně dřevěného Schindlerova kříže z konce 18. století. Od křížku je nádherný výhled k východu a jihovýchodu směrem na Sněžnou, Kamennou Horku, Hely, Dlouhý Důl a Kyjov. Poté cesta dále mírně stoupá lesem, aby po necelých 200 metrech dospěla ke křižovatce, jíž mlčky dominuje právě naše kaplička sv. Anny.

Nikdo dnes již neví, kdy přesně a kým byla kaplička postavena. Snad ve druhé polovině 19. století. Původně se místu říkalo „bei Weissen Kappele“ – tedy snad u Weissovy kaple. Než však kaplička dostala současný vzhled v podobě dřevěného opláštění, byla prý původně bílá a již zdálky viditelná. Snad tedy vzhled dal vzniknout pomístnímu názvu? Kdo ví…

Jisto ovšem je, že kaplička na místo neodmyslitelně patří. Je součástí téměř zapomenutých příběhů paměti krajiny a lidí, kteří kolem ní procházeli, cestovali. Dávala spočinout unaveným pocestným, občerstvila a posilnila na duchu i těle před další cestou. Pomáhala více než půldruhého století všem, kdož o pomoc žádali. Avšak dnes potřebuje sama pomoci. Od nás, od lidí. Ode všech, kterým nejsou naše krajina a podobně cenná, nenahraditelná místa v ní lhostejné. Abychom udrželi paměť krajiny. Aby mohla i nadále kaplička těšit ve strastech každodenního života všechny, kdož v tento kraj líbezný zabloudí.

Kaplička dnes i přes veškeré snahy obětavých dobrovolníků paní Sembdnerové z KČT v Rumburku, pánů Nováka z Vlčí Hory či Hájka z Kyjova a dalších bohužel chátrá. Je již nebezpečně nakloněna, základy stavby se posunuly a zdivo praská. Stejně tak vnější opláštění práchniví a střecha potřebuje také rekonstrukci jako sůl. Pokud chceme zachovat jednu z nejzajímavějších sakrálních památek našeho kraje, musíme zajistit její odbornou rekonstrukci, než bude příliš pozdě...

Proto se na vás jménem všech, kdož o záchranu kapličky stojí, obracím s prosbou o podporu. Není k tomu zapotřebí nic více, než váš hlas. Dostali jsme šanci bojovat o postup do finálové čtyřky v projektu ČSOB pomáhá regionům. Abychom uspěli, potřebujeme zvítězit v hlasování, kdo ze tří vybraných projektů postoupí na „divokou kartu“ do hlavní soutěže. A o tom rozhodují pouze vaše hlasy.

Chcete-li pomoci, hlasujte pro nás na webu csobpomaharegionum.cz, sdílejte a šiřte dále.

Více informací najdete také na webu KČT Krásná Lípa – kctkrasnalipa.cz.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera!!!!Romane,můžou hlasovat i kluci a holky ze Slovenska?

Delta: Tato patří městu krásná Lípa. Bude nám nápomocné, jak jen to půjde, máme slíbený materiál, dopravu, atd.

BLAST: Jasně, čím více hlasů, tím lépe :-) Musíme postoupit na divokou kartu a pak už je to s jistým grantem.

Děkuji všem. Hlasování končí posledního dubna.

To delta: zajímavý názor. Jelikož se v současnosti objevuje opravdu často a taky mám pocit, že je to módní věc něco bych k tomu napsal.

Nejsem zrovna fanoušek církví a obecně jsem vůči všem podobných institucím značně kritický. Přesto, tahle parta tady vlastnila nějaký majetek a ten ji byl ukraden. Jinak to popsat nejde. Stejně tak byly okradeny miliony dalších obyvatel. Proběhli nějaké restituce stát se pokusil těm co bylo něco ukradeno majetek vrátit. Jsem naprosto pro a vše co bylo komunisty nebo nacisty ukradeno, by mělo být vráceno. Jsem velice rád, že se církve oddělí od státu, jejich činnost by si měli platit jejich členové. Nevím proč by to měly platit všichni. Třeba Rakouský model, kde věřící platí církevní daň mi přijde docela ok.

Co se týče kapličky... pokud je vůbec ve vlastnictví církve (to jsem nezjistil) asi to nebude její priorita. Vzhledem k tisícům totálně zanedbaných církevních památek do kterých je potřeba nacpat miliony. Taky mě napadá jedna stará věc. Kdysi tady na LP bylo sdružení Saveland, které založil Marek Kovařík (Bobanx) to je jméno, který budou znát jenom pamětníci. Snažilo se o opravu drobných církevních památek. Něco málo se povedlo a věřím, že by se toho udělalo daleko více, kdyby to ale legislativně šlo! Bohužel jsme narazili na to, že opravit jenom tak nějakou kapličku nebo křížek v polích není zrovna legrace, pokud to má být papírově správně. A ty “papíry” nejsou zrovna legrace. Kapličku tak mohou opravit jenom odborníci a to je drahé. Pokud by se legislativa u takových drobných památek změnila, situace by se hodně zlepšila úplně sama.

Kaplička, pokud je mi známo, nikdy žádné církvi nepatřila, byla postavena soukromou osobou (neznámo proč) a také se o ní lidé po desetiletí sami bez přičinění jakékoli instituce starali. Po válce a odsunu se na ní kašlalo, korunu všemu nasadila ČSL armáda, kdy byla kaplička dosti poničena. Pan Novák se jí později ujal a spravoval. V jeho současných 80 letech už to ale moc nezvládne. Tak či onak, přes snahu všech kolem kapličky, její stav je nedobrý. Naštěstí se ukázalo, že zájem o její rekonstrukci je jak z města, nynějšího majitele, tak z řad dobrovolníků. Ale k odborné rekonstrukci je třeba skutečných odborníků. A to něco bude stát. Věříme, že do finále pro granty postoupíme a kaplička nejenže přežije, ale bude ku prospěchu i dalším generacím. I díky Vašemu hlasu. Chtěl bych ještě poprosit o sdílení článku na FB a lajknutí. Děkuji.

to je nadhera musime to zachranit je to opravdu neco co se malo vidi tahle kaplicka je proste nej
;-) :-)

pokud někomu nejde odkaz na hlasování, zde je adresa, kde hlasovat.

http://www.csobpomaharegionum.cz/#ustecky

Jednoznačně hlas, můj rodný kraj s nádhernou přírodou. Super počin ;-)

Taky tam mám kořeny.Máš to tam...

Tak určitě je taky třeba říct, že církev k tomu majetku, který ji byl ukraden, jak se tu psalo, v mnoha případech taky nepřišla zrovna čistým způsobem stačí se podívat do historie jak se chovala - desátky, odpustky, upalovaní, konfiskace atp.

xrayz:

nejde v případě církve o žádné restituce. Jde totiž o dar, jelikož církev daný majetek technicky vzato nikdy nevlastnila.

„Za prvé, podle rozhodnutí už z 30. let stát odpovídal za platy a údržbu církevního majetku,“ zmínil Filip s tím, že mzdy církevním hospodářům platil vždy stát a to podle dodnes platného předpisu. Dostávají stejné platy jako učitelé. Stát přitom i platil za všechny památky, přičemž už od Josefa II. se jednalo o majetek státu.

„Nebylo to ukradeno, protože to církvi nepatřilo, patřilo to státu.

Přidán hlas 8-) 8-)

Chlapi děláte správnou věc, hlas udělen, totiž komu lhostejna je naše kultura, historie a památky v ní čítajíc, není patriot ;-)

Máš ho tam :-)

Odhlasováno !! :-)

Odhlasováno ;-)

Hlas jsem poslal, ale zatím mají cyklisté celkem slušný náskok. Zřejmě však nejsou místní, jinak by totiž věděli, že tu sice kola půjdou na dračku, ale již bez návratu :-D. Na kolik přibližně vychází náklady na opravu kapličky?

hotovo, :-D

Hlas udělen, potvrzení přišlo. Tak moc držím palce ! ;-) Škoda, že jsi s tím přišel až teď. Mohlo nás být více. Určitě je to pro dobrou věc, u nás v okolí jsou také opravené kapličky, je to fakt nádhera a když ji nečekaně objevíš, potěší duši ikdyž nepatřím mezi věřící. Úcta k takovým památkám je základ. Dříve jich bývalo nespočet, dnes se dohání co se dá. Vždy se zastavím, prohlédnu si ji a pokaždé mě to donutí k zamyšlení nad sebou samým a nad těmi, kteří tato místa s nadějí navštěvovali a doufali v lepší budoucno. :-D

Romane hlas udělen ;-)

tyhle místamám rád,fakt pohladí na duši.fb sice nemám,ale pokusím se šířit dál jinak. a hlavně.odhlasováno :-)

Odhlasováno,posouvám dál.Jeto nádherný místo.

Hlas přidělen nutno zachranit :-)

Přiděleno :-)

Poutavý místo.Řešit tady kdo by měl opravy hradit , to mě udivuje.Myslím že aby po nás něco zůstalo měl by pomoct každý kdo chce a může.Jinak po nás zbudou jen ty petflaše.Přiděleno,sdíleno Romane :-)

Jen aby ta oprava dopadla dobře! Nejsem škarohlíd ale vím co udělali ze studánek tady na Uštětsku! Trempové naprosto zuřili.Krásná zákoutí zalili betonem a zakryli thér šindelí.Takže žába co opravdu hlídala pramen a stopadesátiletý smrk nad ní je fuč! Takže jestli to budou opravovat,rozhodně je hlídat!

našel bych i mista v našem kraji,ale maš ušlechtily cil a tak maš i muj hlas přidělen,dej nam posleze vědět ja to dopadlo,at se dilo podaří 8-)

buiaimon: O to se v podání turistů z Krásné Lípy nemusí nikdo obávat. Rekonstrukce proběhne rozhodně citlivě a s ohledem na zachování vzhledu, stylu a té nepřenositelné atmosféry. Je to v dobrých, řekl bych, těch nejlepších rukou.

Všem děkuji za hlasy a sdílení, snad to pomůže. Držte nám palce!

Hlas udělen :-)

Přidán hlas ;-)

Děkuji všem :-) I díky vám nyní vedeme. A snad i udržíme a postoupíme do finále!

Hlas přidán :-)

Tak se nám to i díky vám všem povedlo. Nyní jsme v hlavní soutěži o grant ve finálové čtyřce. Jistotu grantu již tedy máme a teď půjde jen o tom, kolik to bude. Ještě jednou díky všem!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru