Zásady slušného hledače

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

Možná, že jste si právě dnes koupili svůj vysněný detektor a chystáte se vyrazit do terénu objevovat ztracenou historii Vašeho kraje. Rádi bychom Vás ještě na chvíli přibrzdili a seznámili Vás se zásadami slušného hledače.

Desatero slušného hledače

  1. Nehledám v lokalitách s archeologickými nálezy, pokud to není za přítomnosti archeologů.
  2. Všechny nálezy zaměřuji, fotím a publikuji.
  3. Při hledání nic nepoškozuji, lokalita po mém odchodu vypadá stejně nebo lépe.
  4. Při nálezu většího souboru předmětů, zavolám odborníky.
  5. Neodhazuji odpadky.
  6. Vždy zahrnuji díry, které jsem vykopal bez ohledu na to, v jakém stavu je prostředí, ve kterém hledám.
  7. Nezakládám oheň, nekempuji či neparkuji na místech, kde je to zakázané.
  8. Ponechám veškeré závory či ohrazení na pozemcích tak, jak byly v původním stavu.
  9. Neznečišťuji nádrže, studánky či jiné vodní zdroje.
  10. Vždy se snažím chovat tak, aby hledání s detektorem kovů mělo co nejlepší pověst.

Obecně chování v terénu

Jsou země, kde je hledání s detektorem povolené pouze na pohyblivých půdách – což jsou pole. Důvodem jsou takzvané nálezové okolnosti předmětu. Pokud se nějaká mince X let motá v ornici, její poloha se každý rok s orbou mění. Její vypovídající hodnota je tak především vzhledem k lokalitě. I zaměření běžným telefonem s GPS je v takovém případě v podstatě dostatečné. Jiná situace ale nastává v případě, že se pohybujete v lese a to speciálně v nějakých vyšší partiích. Zde je reálná možnost, že předmět může celá staletí ležet na stejném místě. Zaměření by tak mělo být co nejpřesnější a pokud se jedná o nějaký soubor předmětů, neměli byste se snažit je vyjmout, ale chce to zavolat odborníky (viz odstavec archeologie).

Předpokládám, že jste ale už vyběhli za Vaší vesnici, nebo město, na první pole v očekávání nálezů. Tady je potřeba říci několik věcí.  Naše ústava Vám dává svobodu volného průchodu krajinou. Neměli byste ale nic poškozovat a pokud možno by po Vašem průchodu měla lokalita vypadat stejně, jako když jste tam přišli. V případě, že odnesete kovové odpady, co najdete, mohla by vypadat i lépe. Naprostou samozřejmostí by pak mělo být, že na zasetém poli se prostě nehledá. Poškozovat něčí práci je už hodně za hranou slušnosti. Pokud vykopete jamku, je samozřejmostí, že ji po sobě zahrnete. Ideální případ je, když se předem dohodnete s majitelem pozemku, že se mu po něm budete pohybovat. V realitě naší postkomunistické země, kde větší část majitelů polí svoje pozemky pouze pronajímá nějakým pohrobkům JZD to občas není úplně snadné, což znám z organizací vlastních akcí. Většinou se to ale domluvit dá, navíc se často dozvíte i řadu informací o místní historii. Určitě by pak mělo vždy platit, že pokud si vlastník pozemku nepřeje, abyste na tom jeho poli hledali, měli byste se sebrat a odejít.

Shrnutí na závěr

Při hledání na poli je šance na poškození nálezových okolností minimální. Pro hledání bych tak vždy preferoval pole. Uklidit po sobě by měla být věc automatická. Když se budete pohybovat po loukách, nepoužívejte motyku, ale rýček. Drn je potřeba vrátit do díry tak, jak byl. Není nic horšího na sečení než louka plná hrobečků.

Detektory a archeologie

Hledání v místech archeologických nálezů je zakázané. Pokud toto pravidlo nedodržujte, je pro Vás zcela zbytečné následující odstavec číst. Pokud ale patříte mezi ty slušné hledače, pohybujete se pouze po lokalitách, které archeologickými nalezišti nejsou, pak byste měli postupovat dle následujících řádků.

I na lokalitách nearcheologických se ale samozřejmě řada archeologických nálezů učiní a tady by měla vždy následovat návštěva místně příslušného muzea. Spolupráce s archeology je dnes přes řadu různých opačných názorů v diskuzích na internetu zcela běžná. Řada řekněme osvícenějších profesionálů si uvědomila už před časem, že detektory nejsou jenom nutné zlo, co se tady objevilo, ale že přirozené nadšení části populace pro historii a archeologii se dá i smysluplně využít.

Vzhledem k tomu, že se na hledání s detektorem dá pohlížet jako na sběry, měl by každý hledač postupovat tak, aby se informace o nalezených předmětech neztratila. To znamená zaměřovat, fotit, vyplňovat nálezové zprávy (nálezová zpráva ke stažení ve formátu pdf).

Ještě před časem se podobná činnost mohla zdát být hodně nákladnou, pořídit nějakou GPSku nebyla věc zrovna laciná. Navíc opisování údajů v terénu bylo nepohodlné a neúměrně zdržovalo. To vedlo většinu lidí k tomu, že to nedělali a to i přes to, že se kolikrát jednalo o hledače, kteří s muzei spolupracují. Naštěstí technologie rychle pokročila a v podstatě dnes každý vlastní nějaký telefon s GPS a foťákem. Pro rychlé zaměření a vyfocení je to pomocník naprosto ideální a pokud se pohybujete na polích, je i přesnost zaměření v podstatě dostatečná.

Zvláštním případem jsou pak nálezy velkých archeologických souborů – depotů. Ať u se pohybujete na poli nebo v lese, pokud zjistíte, že předmětů je v odkryté jámě více, měli byste vždy přestat dál kopat. Místo přikrýt a zavolat odborníky. V sekci archeo na LP najdete seznam archeologů. Pokud jste ale velcí stydlíni a bojíte se jenom tak někam zavolat, rádi Vás nakontaktujeme. V ČR jsou dnes desítky archeologů, kteří jsou na spolupráci s hledači zvyklí. Pokud navíc Vy budete takto postupovat, pak se budete moci zúčastnit odborně vedených vykopávek, díky čemuž pochopíte, co vše musí archeolog udělat než předměty z půdy vyjme.

Shrnutí na závěr

Důležité je zaměřovat, fotit a publikovat. Nález, který zůstane někde v šuplíku jako by nebyl. Tedy on je, ale na lokalitě už znovu nenaroste a nikdo se o něm nic nedozví. Nevyjde žádná nová knížka, která by mohla bádání v daném tématu posunout...

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkně napsané , tímto by se měli řídit všichni , nejen začátečníci ;-)

Jedna vec mi tam chybi: Nevybuchla munice = volat PČR!

Ty černé skládky mě taky ničí, je to šílené. Jseš klidně 1000 metrů od hrany lesa, všude stromy a je tam pod listím hromada šrotu a petek. Někdy je nepochopitelné, jak to tam dostaly, ale asi už všechny pangejty okolo byly plné.

To samé jsou ale pole. Znají to všichni kdo chodí, plasty doslova všude. Už jsem to tady psal, ale tohle je jenom tady. Už jsem si zahledal v řadě Evropských zemí.... jsme nejlepší :(. Lidi u nás ztratily vztah ke krajině a půdě. Venku každý sedlák bere svoje pole jako zahradu, to tady není.

Dříve Jzd komouši a dnes tam ti samí pobírají dotace za pěstování jedovaté řepky. Také nepochopím proč to lidé vyhodí z auta do lesa když mají za rohem sběrný dvůr zdarma?? Jsou to pořád stejná místa,ale měštáci tam nejezdí protože je ekonomičtější dávat raději botičky..

No co jsem nikdy nepochopil, je skladka mezi Bustehradem a Vrapickym dvorem. To je ale fakt lidska debilita ve sve nejkristaloveji nejjasnejsi podobe. Chjo.

Tohle je jen o pár zhovadilých jedincích . Stejně jako sem to psal už o našem koníčku , či jakékoliv profesi . Vidím to každý den i u nás na sběrným dvoře . devadesát procent lidí se naučilo třídit a vozit v otvírací hodiny bez problému .A pak je tu deset procet vypatlanců, kteří zásadně netřídí , vozí bordel před bránu mimo otvírací hodiny a řvou , že je zavřený . Pak to švihnou vše do kontejneru na plast a nebo na papír , aby se to muselo přebírat .No a pak je mezi nimi ještě zvláštní sorta a ti i když jedou kolem otevřenýho dvora ( kde nic nemusí platit ) , tak kdyby trakaře padaly , to musí švihnout do příkopy u lesa a nebo pole hned za vesnicí . :-/ :,-( :,-(
Hrají si tihle lidé na hogo fogo ( Hogofogo jistě omluví o:-) ;-) ) Ale sou to jen zatrpklý závistivý a zakomplexovaní chudáci .
Jinak souhlasím se zmínkou o munici a PČR 8-) ;-)
Díky za tenhle článek na hlavní stránce ;-)

To joe: normálně jsem zamáčknul slzu, jak jsi se trefil. K tomu nemám co dodat. :) Snad jenom, že tu munici tam nějak musím napasovat. Je potřeba zdůraznit, že poldové jsou v takových případech naprostí vzorňáci a hledač ještě dostane pochvalu, že se zachoval jak má. ;-)

O weekendu jsem na svý oblíbený lokalitě nasel nezahráblý díry, a vedle pohozenou starou lžíci a koplý konzervy... :,-(

jinak ta munice by měla bejt asi samostatnej příspěvek jako "druhá" část..... :-D o:-)

Tak teď se zase trefil Peters 1 8-) článek na pokračování ;-) :-D

Tož asi to chce zatlačit trochu na město , aby si rozmyslelo s kým má smlouvu o odpadech ;-)
Tady je to v pohodě , jediný , co se netřídí je barva skla . Jinak vše odváží zvlášť a jinam . No a hlavně za tříděnej odpad dostává obec nemalý peníz , kdežto za směsnej se zase nemalej platí . Takže ti , co netřídí a řvou , že platí za popelnice ,můžou nadávat zase jen sobě 8-) ;-)

Joe ...u nás v Kolbenu třídíme jak divý a všechno .....a když přijel posledně šofír pro ty pytle tak říkal že se to vozí na skládku zahrnout :-O

Napsané je to hezky,kanystry od olejů a benzínu ve škarrpách, u silnice a v lese od lidí co se o les "staraj""""mám se smát,nebo zvracet?....syn známèho,co se o les stará ,,,. jede a vyhodí z kufru letňáky,4ojetý autogumy do škarpy v lese,..tlemí se tomu,v klidu potom zajde si na houby,.a v knajpě se pak rozčiluje,že o tom někdo ví a práskâ a bonzuje,..jojo,lidí jsou kurvy a bonzování prej zůstalo,.. a mám se smát,nebo zvracet?
:-/s nálezy je to podobný! 8-) :-/mezi odborníky,najdeš překupníky,...a ti co se sladce tváří,už jim nevêř,jsou to lháři...povolání kšeftujou,...mám se smât,nebo smíchy brečet???...měl jsem oči jako knedle :-DNevěřim!...nàzor a pohled můj,tak se moc nezlobte ;-)

s tím odvozem na skládku je to jen o vedení města a smlouvě s likvidátorem odpadu . Párkrát sem na skládce našeho likvidátora byl a ano odveze se vše na jednu skládku , ale do různých oddělení , kde si to přebírají zase firmy , které likvidují daný materiál. Tedy sklo je v jiné kóji ,plasty ,kov ,papír, dřevo ,pneu a nebezpečný materiál se vozí pak zase jinam . Stejně tak to mají i na sousední skládce a sou sakra opatrní na to , co jim tam kdo doveze . 8-)

To odpalování munice se mi nelíbí. Pokud se jedná o nález z ww2 je to artefakt starší sedmdesáti let a ten dle památkového zákona je nutno nahlásit místně příslušnému muzeu. To by ho mělo zaměřit, vyzvednout, delaborovat a následně zanést do svých sbírek pod katalogovým číslem. Přece to platí pro všechny artefakty stejně. :-D :-D :-D
To jen pro odlehčení tématu. Jojo lidi jsou čuňata. Když se vrací obyvatelé toho největšího města z weekendů tak se v pangejtech začnou hromadit pytle různých barev.

To máš pravdu . A hlavně letecký pumy , to už je dneska vzácnost najít zachovalou o:-) :-D :-D

:-D :-D

Souhlas s bordelem - v lese, lidé jsou dobytek! Né ale všichni - není jich sice mnoho ale JSOU!. Pravdou je i to že (tedy tam kde se pohybuji) jsem naopak zaznamenal mírné zlepšení oproti dobám vedeným jednou stranou.... Tedy za totáče to bylo daleko horší. Zavedením sběrných dvorů se to určitě zlepšilo. Jasně HOVADA co bordel házejí všude se jen tak vymítit nepodaří....stejně tak jako BLBEČKOVÉ co lítaj na osetém a díry jsou jim putna ! :,-( :-(

Je to hnus, co se dá po lidech (po nás) najít v přírodě :-(

Nic to nemění na faktu, že článek je to skvělý!!!!!

Jak rikam pořád v každém odvětví ať je to či ono se najde darebák a jak je pravidlem odskace to poctivec tak to proste je a bude pro poctivce peklo pro druhe ráj :-(

Souhlas, ale je to vše o lidech. O víkendu mě naopak překvapila nová lokalit v lese, kolem se táhla lesní cesta směrem k chalupám. Než jsem vlezl do lesa tak si říkám, to zase bude bordelu a kvílení železa.
Tak čistý místo jsem snad ještě neviděl. Normálně jsem několikrát musel zjišťovat, jestli mi funguje detík.
Bylo to příjemný a na dálku jsem v duchu chválil místní chalupáře.
Asi tam prostě nemají těch deset procent debilů.

Ještě za komacu sem jednou v obchode viděl stejne stareho kluka krast rum venku sem mu to sebral a sel to vratit toho kluka sem neznal v obchode na me zavolali poldy a uz to jelo kdo to byl a td poučení ja se stal prakticky zlodejem ze ho kryju a takove blbosti dostalo se to i na ucnak a 2 schovani me neminula tahle poctivost a křivda se mi neviplatila a od te doby si davam majzla na dobre skutky nic nevidim a nevim :-(

A s bordelem to cesem bude tak ze dnes je to bordel ale za 70 let jak archecho ma ve svých stanovach bude archeo v budoucnu urite se tyto produkty odpadu nebudou existovat a ti po nás budou šťastný jako mi dnes za šrot co vyhazovali předci je to jen úvaha ne že bych byl pro ten bordel vsude kolem to opravdu nesnáším ale tak to bude v budoucnu budou jine odpady atd pořád dokola a nekoho to i živit bude jako dnes :-(

Když si clovek uvědomí kolik populace to živý od mimisterstva po bezdomovce tak je to mazec :-/

Jinak se docela dost plati za ten bordel firma každý kupujici zaplati ekologickou daň a za popelnice to je 3x mozna i vic ale tak daleko nevidim :-/

ze své zkušenosti musím říct, že je to určitě taky o výchově v rodině a tak trochu dáno od "pána boha". Od útlého dětství jsem chodil s tatou do přírody. V létě k vodě na ryby, na podzim do lesa na houby, jako honec na podzim na hony, v zimě přikrmovat zvěř a na jaře čistit krmelce. Tak nějak samo od sebe by mne proto nikdy nenapadlo vyhodit v lese nebo někde v přírodě ani obal od čokolády.
Neberte to nějak zle, ale možná právě proto když jsem si před lety koupil detektor, tak jsem věděl jak se mám chovat a nemusel mi nikdo skládat nějaké "Desatero slušného hledače", protože každý alespoň trochu slušný člověk by měl vědět, jak se má v přírodě chovat a vůbec se to netýká jen lidí co chodí s detektorem. Vyjma alespoň částečných znalostí zákona o archeologii.
tož asi tak

;-)

Moc dobře napsané ale pro nevalnou polovinu prasohledaču je to házení perel sviním.

Tož - i kdyby to uvedlo na správnou cestu jen jednoho detektoristu ze sta , tak to není zbytečný počin ;-)

Tenhle text by se měl přidávat do manuálů k detektorům...
Ale co se týče toho bordelu v lese za učitou dobu to bude archeologický materiál nedozírných hodnot a archáči budou maximálně spokojeni až to objeví :-P :-) :-D

Treba XP-to v manualu ma,presne takove body..
A tu sestku bych dal cervene,to je snad nejvic nedodrzovanej bodik ;-)

Toz nevim jak kdo , ale ja mel od LP vzdy pribaleny k detiku i pravidla slusneho hledace . :-P ;-)

Elmara má pravdu,lidé ztratili vztah k půdě.Jako malý jsem s rodiči pěstoval na zahradě kdeco,dnes se to musím znovu učit.Nejak jsem pendlovanim mezi prací, dětma a supermarkety úplně opomněl soužití s přírodou a pěstování vlastních produktů. :-P

paráda průběžně opakovat na hlavní straně

Tonniczech - 28. února 13:06
Měšťáci ztratili vztah k půdě. Lidé žijící v panelácích, jejichž majetkem je pouze to ode dveří dovnitř a nic víc, nemají stejné cítění jako venkovský člověk.
A zrcadlením tohoto stavu je i LP. Kolik lidí tady rozhodí rozkopaný osetý pole či louka před senosečí??

V létě jsem byl na hledačce v lese.A 300 metrů od auta a tím pádem i od silnice,kufr.Prostě uprostřed lesa kufr.Tak jsem ho čapnul,v jedný ruce detík a v druhý rejček a kufr.Když jsem ho dotáhl k autu,a míjeli mě jiný auta....ty koukali co jsem kopnul za poklad. :-) :-) Jinak ohledně nezahrabaných děr mám asi štěstí,nebo chodím,kam nikdo nechodí,protože jediný rozkopaný místo po,,rádoby,, hledačích jsem viděl na přehradě.Ještě se chci zeptat na archeo lokality(třeba se ptám úplně blbě)...je nějaká mapa nebo seznam? Jinak všem přeju klidný mávání a super pípance. ;-)

kostinF5 - třeba tady

http://isad.npu.cz/tms/arch_public/index.php?client_type=map_resize&Project=TMS_ARCH_PUBLIC&client_lang=cz_win&strange_opener=0

Díky,to jich ale je... ;-)

Ještě by tam chtělo napsat že ne všechno co se najde je potřeba publikovat. Ať si každej vyfotí co chce, ale toho šrotu už je tu nějak moc.

Taky je dobré s sebou vždycky nosit pytel na odpadky. Těch člověk najde většinou nejvíc a odnést je všechny po kapsách už většinou nezvládne. Vím o jednom místě, uprostřed lesa, kde je totálně velkej depot plastových pytlíku od mléka. Nepoužívaných, rovnou z pásu. Plocha cca 10m2 a půl metru hloubky. To soudruzi zavřeli továrnu a asi je nenapadlo nic lepšího než to schovat do lesa.

Myslím, že impulzem pro vznik tohoto příspěvku nebylo ani tak porušování bodu 5, jako spíš bodu 1. Komu vadí hromádka odpadků někde na kraji lesa oproti vykradeným středověkým tvrzím a ztrátě jejich dědictví?

Během akce muzea k MDA jsem si vyvrátil kotník v nezahrabané díře u informační cedule na keltským hradišti...pak se o něco snažte.

Bohužel černé ovce se najdou všude :-(

Rád bych pozdravil to HOVODO od Mikulova, co nechává všude kolem ty velké nezahrabané megadíry (hlavně jižně od města na polích kolem silnice směrem na Břeclav). Už jsem po něm zahrabal aspon 50 děr. Díky němu nám nemohou zemědělci v blížkém okolí přijít ani na jméno!

Samozřejmě mě taky štvou velké nezaregistrované sbírky u borců co s tím začali před 20 lety a co našli a mají doma, tak o tom se nezdálo nikomu z nás ani v těch nejdivočejších snech. Nic méně pánové, až umřete a někdo po Vás zdědí tuto sbírku, zapište aspoň teď nějaké nálezové okolnosti pokud je to aspoň trošku možné, aby neumřelo spolu s Vámi i kus historie, které díky Vám nikdo už neoběví a nezdokumentuje...

Bordel je všude neskutečnej, já když jdu s detektorem tak se snažím posbírat vše, co se mi do batohu vejde!

Jo a vztah k půdě a přírodě nemaj ani zemnědělci.Pořád brečí,že nemají vláhu,pokud prší,že se jim splavuje zemina a sami proto nic nedělají.Dříve se oralo,dnes se jen podmítá,aby se ušetřilo za naftu.Nejradši by seli rovnou do strniště.Pokud zem neotočí,tak jim plevel opět vyklíčí,nebo mívaj i takové ztráty,že pole vypadá jak oseté.Přijedou postříkaj Rondupem(někdy i tak až jsou okolní zahrady spálené) rozšmelcují dysky a tak je to každý rok.Zem je bez živin,tak naperou hnojiva,která se s prvním deštěm spláchnou,protože se nemaj kam vsáknout.Zem je propustná, tak do max.do10cm,někdy ani to né.Pod touto hloubkou je zem jak mlat.Pokud se vám tato krusta podaří prorýpnout,tak je zemina opět vcelku měkká.Nadávalo se na minulé hospodaření z půdou,ale za bývalého režimu se alespoň oralo.Dnes je to samá ekologie a ono to zas tak pravda není.Takže někteří zemnědělci,tedy aspoň tady u nás jsou vlastně vykořisťovatelé a škodiči přírody.

Zkubla: Přesně. Zemědělec obdělávající největší plochy (stovky ha) v našem okolí ani nemá, opakuji nemá, pluh! 20 cm pod povrchem je to za ty roky jak ocelová plotna :-/ Ale dotace tečou...kkti.

Estetik není ten zemědělec p.Kol....ř

I kdyby ,,pan zemědělec " pěstoval 7000 ha bolševniku a neměl ani poámaný kolečko od pluhu , tak pořád je to ,,pan zemědělec" kterej má na svém pozemku ohledně cizích přivandrovalců s motykou pravdu a hlavně u nás hledačů platí stonásobně ,, jak se do lesa volá ........."
Jeden blbec s detíkem , to může pokazit stovce dalším detíkářům 8-) ;-)

Zkubla: ne, je to pan P. H. Ono takových bude víc. Když jsem byl kluk, tak jsem na protějším, cca 700 m vzdáleném, kopci viděl z tam rostoucích třešní jen vrcholky korun. Dneska jsou vidět koruny celé. Jasně, stromy o něco vyrostly, ale určitě ne o 3 metry. Taky barva půdy se mění z tmavé čím dál víc do žluta...

Joe: Tak ta půda není z 80% jeho. Jen ji obdělává. Naštěstí hned vedle je druhý kolchozník a právě to obrátil...dneska na to vletím. :-D

Tož ono je jedno ,jestli majitel či uživatel. V obou případech je detektorář jen host 8-) ;-)

Bod číslo dvě - jak je sepsán - je pitomost.

Zatím jste se bavili o měšťácích a chatařích, se vším tady souhlasím, zdá se že není co dodat, ale jedne sortu co se tváří že dělají pro les max, tak jsou myslivci, nejvíc dordelu je kolem posedů a těch patron po nich ani nemluvím.... :-(

Ono je to o lidech.Absolutně mi nedělá problém díru po sobě zahrabat,dělám to automaticky.Bohužel zahrabávám i po druhých co chodí stejné lokality co já.Na druhou stranu ,alespoň vím,že tam někdo byl :-)A s myslivcema je to stejný.Jednomu to problém nedělá sebrat nábojnici do kapse a druhý to má v paži.Bohužel těch druhých se mi zdá je povícero.Hlavně,když něco lehne :-(Kamarád,už je v důchodě před lety vystoupil s mysliveckého spolku,se slovy ,že není větší škůdce lesa,než myslivec.Neřekne jim jinak,než,,plundrováci".

Ještě by tam měl být bod: Co ze země vykopeš,to si odnes.Tedy pokud to jde. ;-)
Kolikrát jsou to v lese na pařezech a stromech pěkné výstavky. :-(On ten těžař,taky je strašně rád,když chytne pilou nějaký železo.Ale i mezi nimi,jsou dvě skupiny lidí.Bohužel,tak to je.

Bordel v lese, ano.. jistě... a pak je tu třeba článek paní doktorky Motykové, už velmi staré paní, kterou zajímá víc než les pověst a osud české archeologie na http://www.no-detector.info/: ...a není to hezké čtení:

http://www.no-detector.info/wp-content/uploads/2016/01/ztrata_nevinnosti_motykova.pdf

Hledám na Olomoucku.Jsem amatér a některé rádoby hledače bych nakopal někam(zepředu nebo zezadu).Za ty krátery co po sobě nechávají. Ať na poli nebo v lese. Potom se nedivím,že nás nemají někteří zemědělci nebo majitelé pozemků rádi. :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru