Zlaté mince nalezené pod podlahou se prodaly ze ohromující částku

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Více než 260 mincí objevil manželský pár v roce 2019 při rekonstrukci kuchyně starého domu v Ellerby ve východním Yorkshiru. Ležely v nádobě mezi betonovou deskou a podlahovými prkny z 18. století. Předběžný odhad jejich ceny se pohyboval okolo 200 000 £. Avšak po zveřejnění příběhu vzrostla mezinárodní pozornost, která původní odhady mnohonásobně zvýšila.

Mince z let 1610 – 1727 patřily Fernley-Maistersům, rodině námořních obchodníků původem z Hullu. Podle aukční společnosti Spink & Son se Joseph Fernley a Sarah Maisterová vzali v roce 1694 a žili v Ellerby. Joseph zemřel v roce 1725 ve věku 76 let a Sarah zemřela v jejích 80 letech o dvacet let později. Rodinná linie brzy poté zanikla.

Aukční síň dále uvedla, že sbírka tehdy představovala ekvivalent přibližně 100 000 současných liber (asi 2,8 milionů korun) a je dle nich „jedním z největších pokladů anglických zlatých mincí z 18. století, jaké byly kdy v Británii nalezeny“. Dražitel Gregory Edmund poklad označil jako: „120 let anglické historie ukryté v hrnci stejné velikosti jakou má plechovka od sody“.

„Představte si tu scénu: rozhodujete se znovu položit nerovnou podlahu v kuchyni, prostrčíte betonem krumpáč a těsně pod ním vidíte malý střípek zlata. V tu chvíli si myslíte, že to musí být jen odhalený kousek elektrického kabelu, ale zjistíte, že je to zlatý kulatý kotouč a pod ním jsou stovky dalších,“ řekl pan Edmund. Identita nálezců zůstává i nadále neznámá.

Zájemci o aukci z řad soukromých sběratelů se hlásili doslova z celého světa - Ameriky, Evropy, Austrálie, Číny a Japonska. Sbírka byla nakonec prodána desítkám kupujících z nichž se mnozí účastnili aukce online i telefonicky. Cílovou částku označil licitátor za „naprosto mimořádnou“, celková kupní cena včetně poplatků se vyšplhala na neuvěřitelných 754 000 liber. V přepočtu více než 21 milionů korun!

Za největší individuální částku byla prodána nedokonale vyražená mince z roku 1720, když dosáhla hodnot 62 400 liber – tedy asi 1,76 milionů korun. Pan Edmund označil licitaci za „elektrizující“. „Takovou aukci už nikdy neuvidím,“ dodal.

Roman Němec

zdroje: bbc.com, hulldailymail.co.uk


Jedna z mincí Ellerbyjského pokladu


Mince našel anonymní manželský prá při rekonstrukci kuchyně


Zlaté mince v nádobě

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je krása 👍😃

Jako v pohádce. Nádhera! :-)

Ta druha fotka, to je sen.

No to by mě zajimalo jak by to dopadlo kdyby jsi to našel pod podlahou v domku po prarodičích... 🤔
Myslim tady v čechách...

U nas v práci si z toho děláme prdel...
Když najdeš na svým pozemku drogy, jsou tvoje a deš bručet...
Když najdeš zlato, je státu a dostaneš 💩
🤣🤣🤣

:-D :-D :-D

Kdysi jsem v některých článcích ten záměr trochu měl, ale už dávno jsem opustil tyhle snové iluze.

PS: Tenhle nález není dle britské definice pokladem (musí být starší 300 let), nepatří tedy Koruně a nemohl být nabídnut muzeím k odkupu. Proto šel rovnou do dražby. Třeba ve Francii, jak to je v konstrukci domu, platí, že to patří majiteli. I novému v případě prodeje nemovitosti.

😱Já mam pod kuchyňskou linkou tak možná zakopaný papučama kusy špaget a sezamová seminka s kaiserek....🤭
Vše můžu věnovat muzeu..🤣

Maso - My jsme našli u babičky v mrazáku taky poklady.Vepřovou krkovičku z roku 2000. :-D

Bylo to cítit rybynou a houbama a vlastně vším co tím mrazákem za 22let prošlo.

Já bych mohl dát do aukce mrazák rok výroby 1996.Stále šlape,vrčí ,ale jede. :-D :-D

A žere pouhých 6 Kw. za hodinu...😁

:-Da víš kolik žeru já?asi mě vypnou :-Dno,u nás by ti ještě rozkopali barák,udělali domovní prohlídku,sebrali i snubní prsten po babičce a místo odměny pokutu,že jsi na výměnu podlahy neměl stavební povolení o:-) :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru