Zlatý náramek z Konopiště

Nedávno jsem tu prostřednictvím stručného článku představil nález 31 snímků, představujících umělecké předměty uloupené na konci dubna 1945 vojáky SS na Konopišti a tím i pátrání po nich. Jak jsem již psal minule, tak se mezi předměty na snímcích nalézá i několik, které tehdy ukradeny nebyly a v zámku zůstaly. Jedním z nich je také krásný masivní zlatý náramek s portrétní miniaturou.

Před pár dny se mi podařilo zjistit, že tento jedinečný šperk se dnes nalézá ve sbírkách Moravské galerie v Brně, kam se dostal v r. 1964 jako konfiskát z habsburského majetku ze zámku Konopiště. Bylo by jistě škoda si jej tu podrobněji nepředstavit.

Náramek je ve sbírkách zařazen pod inventárním číslem U 18670 a v plné kráse jej může kdokoli kdykoli obdivovat na webu Moravské galerie v Brně v on-line sbírkách přímo zde - 
https://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.U_18670

Náramek je vyroben ze zlata ryzosti 900/1000, váhy 74 gramů, průměr 7,2 cm, v 5 cm. Na miniatuře je vyobrazen portrét Františka Josefa a je signována Robert Theer.

Po další konzultaci s paní profesorkou PhDr. Alenou Křížovou, Ph.D., mi byly poskytnuty tyto bližší údaje: Náramek s portrétem Františka Josefa, tepané zlato 900/1000, váha 74 g, průměr 7,2 cm, v 5 cm, miniaturní portrét sign. Robert Theer 1832, akvarel na slonovině, kadeř vlasů v zasklené schránce, uloženo v původní etui s označením Erzherzog Franzi. Bylo zhotoveno více exemplářů (7 ?) pro princezny habsburského rodu, tento jediný je známý dochovaný.

Viz také: KŘÍŽOVÁ, Alena. Měšťanský šperk vídeňské provenience ve sbírkách Moravské galerie v Brně. Bulletin Moravské galerie v Brně. Brno: Moravská galerie v Brně, 2017, roč. 75, č. 1, s. 102-118. ISSN 0231-5793.

Buergersinn und Aufbegehren, Biedermeier in Wien 1815-1848. Wien: Historisches museum der Stadt Wien, 1987, ws. 293, rep. a kat. 6/4/23.

 

Komentáře

Osobně se domnívám, že rok pod signaturou Roberta Theera bude spíše rok 1837 a ne 1832. Ono je to patrné teprve až po hodně velkém zvětšení obrázku v on-line sbírkách.

Jinak by možná bylo zajímavé zjistit i to, jestli je náramek puncován a jestli by se dle puncovní značky (nebo značek ?) dalo zjistit, který zlatník jej vyrobil.

Neci takového najit tak mě odvezou nohama napřed...
Nádhernej naramek 👍 👀

Krásnej kousek, pěkné počtení, Cobe ;-)

Pěkné čtení.... :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru