1. 4. 2013 Kalendárium

1. 4.2013 Tesaři objevili stříbrné tolary

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Překvapení čekalo také na tesaře, kteří v dubnu před osmi lety pracovali na roubeném stavení v Úpici na Trutnovsku. Tesaři na stavbě ze sedmnáctého století našli několik stříbrných tolarů. Na místo hned vyrazili archeologové.

Šest stříbrných tolarů na tesaře vypadlo, když se pustili do oprav trámů. Mince se totiž nacházely mezi nimi ve výplni. Do domku hned vyrazili odborníci z Národního památkového ústavu a trutnovského muzea. Majitel tesařské firmy TES 98 Martin Zeman tenkrát prozradil, že mince byly zabalené do ovčí vlny, která byla ještě navíc obmotaná látkou. 

„Byla to chvilka napětí. Nevěděl jsem, co ta rulička ukrývá. Když se mi z ní vysypaly do ruky mince, bylo mi jasné, že jsem našel letitý poklad. A měl jsem z toho velkou radost. Taková věc se nepovede každý den. Hned jsem informoval majitele Dřevěnky, kterým je město. O nálezu už také vědí v josefovském Památkovém ústavu. Samozřejmě mince odevzdáme,“ prohlásil tenkrát Zeman, který mince s kolegy objevil. 

Tolary byly dobře zachovalé a odborníci mohli v pohodě určit, o jaké konkrétní ražby se jedná. „Jde o mince z vlády dvou panovníků Leopolda I. a Karla VI. Nejstarší tolar je z roku 1667, nejmladší pak z roku 1729,“ uvedl tenkrát Ondřej Tůma, archeolog z trutnovského muzea.

„Zajímavé je, že se jedná vlastně o mince z období vlády dvou panovníků. Tedy toho Leopolda I., Karla VI. Majiteli šlo evidentně o zamaskování toho, když to řeknu v uvozovkách, poklad. Zajímavé je i to, proč si šest mincí bývalí obyvatelé dřevěnky takto uložili. Možná i proto, aby je zpeněžili kvůli kovu, z něhož jsou vyrobené,“ komentoval tehdy Tůma ještě nález z dřevěné roubenky.
 
Objev tolarů byl pro město Úpice skutečně významnou událostí, která si zasloužila i záznam do místní kroniky. V době, kdy se řemeslníci pustili do stavby, byla již Dřevěnka národní kulturní památkou. Tesaři se podíleli také na renovaci historicky cenném domě ze šestnáctého století ve Vrchlabí. Při rekonstrukci napadených trámů uplatnili tradiční technologie. 
 
Tesaři jsou proto zvyklí, že čas od času najdou nějaké staré předměty. Kromě tolarů tak například narazili na různé kovářské výrobky..

Zdroje: www.denik.cz, www.ct24.cz, www.upice.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný nález, díky za článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru