11. 12. 1941 Kalendárium

11.12. 1941 Německo a Itálie vyhlásily válku USA

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Dne 8. prosince 1941 vyhlásil Kongres na Rooseveltův návrh Japonsku válku. V souladu s ustanovením Paktu tří velmocí z roku 1940 vyhlásily Německo a Itálie 11. prosince válku USA. Vznikl tak velký globální konflikt.

Když Japonci v létě 1940 po napadení Francie dobyli Indočínu a začali vyvíjet tlak na Filipíny a Nizozemskou východní Indii, získala jejich Sféra společné prosperity Velké východní Asie jasnější obrysy. Paktem o neútočení uzavřeným se Sovětským svazem v dubnu 1941 s vláda v Tokiu držela otevřená zadní vrátka pro další územní zisky.

USA a Velká Británie reagovaly na japonskou invazi do Číny a do oblastí „pacifického okraje“ postupně zpřísňovanými hospodářskými sankcemi. Od chvíle, kdy do sankcí byla zahrnuta ropa, se už jednalo o úplný bojkot. Během vyjednávání s japonským velvyslancem, zahájeným začátkem roku 1941 ve Washingtonu, trval ministr zahraničí Cordell Hull na kompletní stažení Japonců z Číny.

Tódžóva vláda, vládnoucí od října 1941, byla v každém případě připravená vzdát se dalších výbojů pouze tehdy, pokud by USA a Velká Británie zastavily pomoc Číně a zrušily embargo na ropu. Když Hull tuto poslední nabídku 1941 odmítl, rozhodli se Japonci k preventivního úderu proti USA. Doufali, že tím získají až dva roky, aby mohli uskutečnit svůj plán expanze, a zároveň zabezpečí svou mocenskou sféru vlivu.

„Během překvapivého úderu japonských leteckých lodí na americkou námořní základnu v Pearl Harboru na Havaji bylo potopeno nebo těžce poškozeno osm bitevních lodí, tři křižníky a tři torpédoborce, 200 letadel bylo vyřazeno z boje. Ušetřeny zůstaly tři letadlové lodě nacházející se na moři, respektive na americkém západním pobřeží. Americké ztráty byly přes 2400 mrtvých a asi 1000 zraněných,“ píše Heideking Jürgen a Mauch Christof v knize Dějiny USA.

Dne 8. prosince vyhlásil Kongres na Rooseveltův návrh Japonsku válku. V souladu s ustanovením Paktu tří velmocí z roku 1940 vyhlásily Německo a Itálie dne 11. prosince válku USA, čímž zbavily Roosevelta povinnosti přesvědčit své krajiny o nutnosti vedení války na dvou frontách.

Hitler přijal vstup Japonska do války s potěšením a ujišťoval Tokio, že si s USA nesjedná separátní mír. Viděno americkou optikou se propojily válečné konflikty započaté už v roce 1937 v Asii a v letech 1938-39 v Evropě do jedné, skutečně globální války.

Zdroje: Heideking Jürgen a Mauch Christof, Dějiny USA, Karel Pacner, Nevšední doteky dějin, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru