11. 3. 2014 Kalendárium

11.3.2014 Při kopání kanalizace našel renesanční kachle

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Fragmenty renesančních kachlí našel Petr Navařík, když v Dobrčicích na Přerovsku kopal kanalizační přípojku. Archeologům se podařilo složit dva kompletní exempláře. 

Podle slov nálezce byly renesanční kachle uloženy společně s velkým množstvím zlomků raně novověké kuchyňské keramiky v odpadní jámě, na kterou narazil při hloubení kanalizační přípojky v přístavku přiléhajícímu k západní stěně průjezdu statku. 

Archeologům se podařilo složit dvě kompletní kachle. Na první je motiv vázy amforovitého tvaru, v níž je umístěna květinová výzdoba. „Tento středověký výjev je umístěný v kruhovém medailonu. Předlohou tomuto motivu mohl být pokus o zobrazení květinového aranžmá oblíbeného v interiérech renesančních domů,“ uvedli archeologové Zdeněk Schenk a Jan Mikulík.  

Čtvercový kachel je v rozích doplněný okřídlenými hlavičkami andílků. Vpravo dole má cákanec zelené glazury, zřejmě proto byl kachel umístěn na kamnech na méně viditelných místech, aby nenarušoval celkový estetický dojem. Kachle s podobným motivem byly na Přerovsku v posledních letech získány v Osecké ulici v Lipníku nad Bečvou a na Horním náměstí v Přerově.

Druhý kachel, který se podařilo archeologům složit, má na sobě motiv císařského dvouhlavého orla. „Není ale příliš zřetelný, což je patrně dáno stavem kadlubu neboli negativní formy (matrice), do které hrnčíř kachel lisoval. Opět jde o kachel čtvercového formátu. V kolekci jsou zastoupena torza dalších čelních vyhřívacích stěn, které rovněž nesou reliéfní výzdobu,“ uvedli ještě archeologové. 

Podle nich byly nalezené renesanční kachle součástí kamen, která ve 2. polovině šestnáctého století vyhřívala místnost některého zděného objektu v Dobrčicích, jejíž majitel si mohl dovolit takové otopné těleso pořídit.

„Jestli kamna stávala skutečně na místě dotyčného statku nebo byla původně umístěna na bývalé dobrčické tvrzi se dnes můžeme pouze domnívat. Co se týče zlomků kuchyňské keramiky, jde v převážné většině o nádoby odpovídají běžné hrnčířské produkci raně novověkého období,“ uvedli prozradili ještě Schenk a Jan Mikulík.  

Zdroj: www.dobrcice.cz, www.denik.cz, www.ct24.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera! Krásnej kousek řemesla! ;-)

Pěkné, díky za článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru