12. 5. 2015 Kalendárium

12. 5. 2015 Miliony psích mumií

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Ve staré Egyptě měli psi důležitou roli. Byli prostředníci, kteří se za své pány měli přimluvit u boha Anubise a zajistit výhody v posmrtném životě. Právě v Anubisových katakombách objevili archeologové miliony mumií mrtvých zvířat.

Katakomby se nachází u Sakkáry. Archeologové tam našli osm milionů pohřbených zvířat, většina byli právě psi. Většina byla nabalzamovaná a mumifikovaná. Pozůstatky patřily dospělým psům, ale také štěňatům. 

Na stropě jsou pak fosilie starověkých mořských příšer. Někteří obratlovci jsou staří přes 48 milionů let. Není jasné, zda si vůbec staří Egypťané fosilií všimli, když stavěli hrobku pro psí mumie. 

„Nález nás potěšil a překvapil. Nečekali jsme, že tam bude tolik zvířat, otevírají se tím mnohé otázky," sdělil Paul Nicholson z univerzity v Cardiffu, který projekt vedl a výzkumem zvířecích kultů se zabývá už od devadesátých let.

Určitě se nedochovaly všechny mumie. Někteří poničili vykradači hrobek nebo průmyslníci, kteří je patrně použili jako hnojivo. Přesto archeologové našli dostatek důkazů, které naznačují, že zvířecí Anubisův kult byl nedílnou součástí života ve starém Egyptě.

Archeologové také našli katakomby s mumifikovanými pozůstatky jiných zvířat, jako ptáka ibise s typickýma dlouhýma nohama. Dále pak jestřába, paviána a býka, což naznačuje, že staří Egypťané uctívali i jiné zvířecí bohy.

„Když přijedete do Sakkáry, uvidíte oblast s krásnou pouští, vyčnívajícími pyramidami a jednou nebo dvěma významnými památkami spojenými se zvířecími kulty,“ poznamenal Nicholson. Vždy tomu ale tak nebylo. „Kdybyste do stejné oblasti přijeli v období mezi léty 747 až 332 před našim letopočtem, viděli byste chrámy, obchodníky prodávající sochy bronzových božstev, kněze konající obřady, lidi nabízející tlumočení snů a turistické průvodce. Bylo to skutečně rušné jméno,“ doplnil ještě Nicholson.

O zabití zvířete ve Starém Egyptě se říká, že nešlo o prosté zvířecí oběti. Byl to náboženský akt. „Egypťané si tak chtěli zajistit přízeň boha pohřbívání Anubise zpodobovaného s hlavou psa nebo šakala. Jeho úlohou bylo doprovodit zesnulé k vládci mrtvých Usirovi a vážit srdce mrtvých. Pohřbením zvířete Egypťané doufali, že tak zajití pomoc nedávno zemřelému příbuznému, a že se o něj Anubis postará,“ přiblížil Nicholson. 

Zdroje: www.livescience.com, https://egyptianstreets.com/, www.ct24.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru