12. 8. 1914 Kalendárium

12.8. 1914 Dobrovolníci žijící založili Českou družinu

Kategorie: První světová válka , Kalendárium

Česká družina vznikla v srpnu 1914, její základ tvořili Češi, občané Rakouska-Uherska, kteří v Rusku pracovali, a také čeští usedlíci, zejména z Volyně a Kavkazu.  Do konce roku 1915 vstoupilo do této „jednotky“ 2 225 dobrovolníků.
Slavnostní přísaha se udála v Kyjevě 28. září 1914. Česká družina se tak stala základem československých jednotek v Rusku.
Žádost o vznik československého dobrovolnického oddílu a její kladné vyřízení bylo společnou prací moskevského a petrohradského spolku a jejich zmocněnce Zdeňka Rejmana. Dne 18. srpna 1914 podle gregoriánského kalendáře vydala hlavní správa generálního štábu výnos č. j. 2843, kterým bylo oficiálně povoleno zřízení „zvláštních vojenských oddílů z Čechů-dobrovolníků“.
Ještě předtím 14. srpna obdržel náčelník štábu kyjevského vojenského kraje generál Chodorovič zprávu o plánování českých dobrovolnických jednotek. „Ta byla potvrzena 20. srpna výnosem č.j. 2871/298, který ustanovoval, že budování českých oddílů bude se prováděti v Kyjevě pro jeho zvláště příhodnou polohu,“ píše se v knize Zborov 1917 – 2017.

Ještě tentýž dne byl jmenován velitelem podplukovník Lotockij, který 28. srpna vydal první rozkaz. Zněl takto: „Rozkazem náčelníka štábu kyjevského vojenského kraje číslo 16816 byl jsem jmenován velitelem České družiny a dnešního dne přikročil k jejímu vytvoření.“

Následující den byli útvaru přiděleni první ruští důstojníci a k ubytování byl vybrán starý kyjevský Michajlovský klášter. Čechoslovan o vzniku průběžně informoval, takže se dobrovolníci začali hlásit okamžitě po povolení vzniku národní jednotky. Nejprve z velkých měst, později i z venkova, kam docházely zprávy pomaleji.

„Prvních 259 dobrovolníků z Petrohradu, Moskvy, Nikolajeva, Oděsy a Kyjeva bylo zařazeno do České družiny 3. září. Jednotka byla formována dle ruských standardů, ovšem dobrovolníci podle sokolského vzoru zavedli bratrský duch, vzájemné tykání, dobrovolnou kázeň a principy demokracie,“ uvádí ještě kolektiv autorů v knize o Zborově.

Do prvních bojů se jednotka zapojila v bitvě u Tarnova, následně u Biele na Dunajci a u Radlova. Do konce roku 1915 vstoupilo do České družiny 2 225 dobrovolníků, 31 z nich padlo.

Zdroje: Mojžíš, Rak a kolektiv autorů, Zborov 1917 – 2017, Karel Prášil, Upomínky na můj vojenský život: Vzpomínky legionáře Karla Prášila, www.wikipedia.org, www.vhu.cz
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru