13. 11. 2009 Kalendárium

13. 11. 2009 Přemyslovci falšovali peníze, prokázal objev

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Se zajímavým objevem přišli před dvanácti lety archeologové v Žatci. Objevili už třetí dílnu, v níž se před třemi lety zpracovávalo stříbro. Byly v ní předměty na tavení a zpracování stříbrna. Objev prý prokázal, že Přemyslovci falšovali peníze.

Vůbec první padělky se objevují už v období před našim letopočtem, kdy na našem území pobývali Keltové. Padělání mincí bylo ale rozšířené také v Římské říši. U nás se takové podvody rozšířily v jedenáctém, dvanáctém i třináctém století. 

 „Z hlediska dopadu na obchodníky se k ní dá trochu přirovnat kořistění prováděné přemyslovskými panovníky," konstatoval Zdeněk Petráň, spoluautor Encyklopedie české numismatiky.

Prvním panovníkem, který falšoval mince, byl podle odborníků už kníže Břetislav. Dožadoval se toho, aby se staré mince obsahující velký podíl stříbra vyměnily za nové, které naopak tolik stříbra neobsahovaly. Byly proto menší i lehčí. Starší vážily asi jeden gram a měly v průměru kolem dvaceti milimetrů. Novější měly v průměru šestnáct milimetrů a hmotnost menší než jeden gram. Břetislav tak královskou pokladnu naplnil novými mincemi. 

Důkazy o tom našel před dvanácti lety archeolog Petr Čech se svými kolegy, když prováděli výzkum v Žatci. Prováděli ho před začátkem stavby turistické atrakce Chrám chmele a piva na Pražském předměstí. Žádný podobný objev do té doby nebyl na území Česka učiněn.

„Ze všech tří našich nálezů vyplývá, že se tu stříbro zpracovávalo průběžně. Nebyla to nárazová činnost,“ vysvětlil tenkrát Čech.

A co tedy konkrétně se svými kolegy našel? Šlo například o stříbrné plíšky, ze kterých bylo možné denáry vystřihnout. Dále pak také měděné plíšky a přímo také ostřižky. Jádro bylo měděné a kolem byla slabý stříbrná vrstva. Odpovídají způsobu, jakým se padělaly mince. 

Důvod, proč panovníci padělali mince, je prostý. Před objevem ložiska v Kutné Hoře byl totiž akutní nedostatek stříbra. Přidáním mědi tak vladaři získali mnohem více mincí a mohli tak jednodušeji naplnit královskou pokladnu.

S těmi kroky ale nesouhlasila řada odpůrců. Například Kosmas znehodnocené peníze považoval za horší tragédii než vpád nepřítel. „Šlo o panovnický podvod s penězi, o kterém psal už tento slavný kronikář,“ poznamenal Čech. 

Zdroje: www.idnes.cz, www.epochaplus.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-)

Nechápu, jak někoho mohlo bavit takto kazit peníze :-/

Nechápu, jak lze nazvat panovníka penězokazcem? Přeci měli to nejvyšší právo kurvit si měnu, jak potřebovali. To je stejný jako dnes, kdy nám soudruzi kurví měnu vysokou inflací plynoucí z neustálého zadlužování státu a žitím si nad poměry.

Mám pocit, že lidstvo hlavně neumí hospodařit a zbytečně plýtvá silami tam, kde to vůbec není potřeba a naopak se šetří na tom, co by pro spokojený život potřeba bylo.. Stejně jako už kdysi dávno faraoni, toužící po věčným životě... :-)

To je tak stejně jako dnes. Sockačka je slitina nějakého bronzu, kdežto ta momentální koruna je střížek z oceli šmrlej bronzem :-) O penězokazectví evidentně nejde, protože stát příště může nechat razit žetony na 3d tiskárně :-( :-( :-(

Bobik: přesně tak, v tomto případě se nedá mluvit o falšování mincí. Mince směl razit jen panovník (nebo ten, komu to dovolil) a ten neměl důvod okrádat sám sebe. Zde se jednalo o státem (panovníkem) řízené okrádání obyvatelstva, kdy se neustálým snižováním stříbra v mincovní slitině panovník obohacoval na úkor ostatních. Na toto téma je toho v odborné literatuře napsáno celkem hodně ...

Momentálně je ta ryzost v mincích archaická modla. 16ti karátovej desetník z aluminia je na smetišti dějin a moderní kačka za kterou nelze nic koupit je jen vzpomínka na lepší časy :-( Naši pra předci se musí točit v hrobě. Železné mince, které se razí např. z rezavých kolejnic, nebo karoserii aut je pro budoucí numismatiky nepěkný podraz.
:-( :-( :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru