13. 2. 2012 Kalendárium

13.2.2012 Helma řeckého válečníka

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Vzácnou helmu řeckého válečníka objevili v roce 2007 dělníci během bagrovacích prací v Haifském přístavu. Před devíti lety odborníci o nalezeném artefaktu zveřejnili podrobnosti. Přilba byla vyrobená z bronzu, zdobená zlatem a zvířecími motivy.

Bronzová helma, kterou nosil řecký válečník v 6. či 5. století před naším letopočtem, byla nalezena v moři u Haifského přístavu v Izraeli. Jak tam část výzbroje skončila a komu konkrétně patřila, zůstává tajemstvím.

„Díky zlacení a dalším ozdobám je to jedna z nejkrásnějších součástí řecké výstroje válečníka, kterou se kdy podařilo najít,“ zhodnotil Jacob Sharvit, ředitel odboru námořní archeologie na izraelském úřadu pro starožitnosti.

Podle jedné z teorií patřila helma jednomu z válečníků, kteří se plavili na válečné lodi řecké flotily, která bojovala s Peršany. Druhá teorie hovoří o tom, že přilba patřila někomu na lodi obchodující s osadou Tell Abu Hawan. Během vykopávek v letech 1932 a 1933, se tam nalezly keramické nádoby z Korintu, což byl starověký řecký městský stát a v současnosti je to řecké město ležící při Korintské šíji. Pode odborníků každopádně helma s největší pravděpodobností spadla nemotornému majiteli do moře, kde zůstala stovky let.

Helmu objevila posádka nizozemské bagrovací lodi a předali ji zmiňovanému izraelskému úřadu. Zjistili, že helma byla vyrobená z jednoho kusu bronzu, který zahřívali a tvarovali pomocí kladiva. Touto technikou docílili nižší hmotnosti přilby, aniž by se snížily její ochranné schopnosti. Silnější vrstvu nechali v místech, kde měl válečník nos a líce.

Když helmu vytáhli z moře, byla značně zkorodovaná. Odborníci později zjistili, že okolí nosu a čelo zdobí rytiny připomínající ocas páva. Nad očními štěrbinami se nacházeli „hadi“. Na chrániči tváří pak na levé i pravé straně lev.

Šesté a páté století před naším letopočtem bylo pro Řeky obdobím válek, přičemž nejznámějšími konflikty byly perské války a peloponéská válka. Je však možné, že majitel helmy vůbec nebojoval za Řeky, ale za egyptského faraóna Necha II. Byl to panovník 26. dynastie ve starověkém Egyptě v Pozdní době. Po svém otci Psammetikovi I. zdědil jednotnou a vnitřně konsolidovanou říši.

„Helma pravděpodobně patřila bohatému řeckému žoldákovi, který se zúčastnil řady válek zvěčněných v Bibli, které v té době zpustošily region,“ uvedli odborníci.

Helma je uložená v Haifském muzeu.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.livescience.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěkná, vidět jí tak, když byla nová... :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru