13. 3. 1938 Socha objevená nacisty vyrobená z meteoritu

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Ve třicátých letech 20. století objevila nacistická expedice sochu, která byla vytesána z velmi cenného meteoritu. Podle všeho je přibližně tisíc let stará a na břiše má hákový kříž. Socha váží deset kilogramů a na výšku má 24 centimetrů.

Vědci tvrdí, že tisíc let starý předmět byl vyrobený z meteoritu Chinga, který se zřítil asi před patnácti tisíci lety. Jako první o tom informoval časopis Journal, Meteoritics and Planetary Science.

Sochu v roce 1938 objevil v Tibetu německý vědec Ernst Schafer. Jeho výpravu podporovali nacisté, zejména šéf SS Heinrich Himmler. Věřil, že árijský rasa pochází z Tibetu a chtěl proto získat předměty z této oblasti.

Sochu expedice přivezla zpět do Německa, kde se stala součástí soukromé sbírky. Z dohledu zmizela před patnácti lety. Nový majitel posléze požádal vědeckou radu o informace ohledně původu. Obrátil se na Dr. Elmara Buchnera z univerzity ve Stuttgartu. 

„Byl jsem si hned na první pohled jistý, že socha byla vyrobená z meteoritu. Už když jsem ji viděl poprvé na vzdálenost deset metrů,“ prozradil Buchner.

Analýza prokázala, že socha byla vyrobená ze vzácné třídy meteoritu – takzvaného ataxitu, který se na zemi příliš nevyskytuje. „Je bohatý na nikl a kobalt. Méně než 0,1 procent všech meteoritů jsou ataxity, takže je to nejvzácnější typ meteoritů, který můžete najít,“ prozradil ještě Buchner. 

Meteority lidé v minulosti brali jako boží znamení. Staří Inuité ze železných meteoritů vyráběli nože a šperky. Vypátrat jejich přesný původ je ale často extrémně obtížné. V případě sochy objevené nacisty, se to vědcům výjimečně podařilo. Domnívají se, že byla vytesána z kusu meteoritu Chinga, který spadl v pohraniční oblasti východní Sibiře a Mongolska asi před 15 000 lety.

Předpokládá se, že socha zobrazuje boha Vaisravana. Vědci se domnívají, že patří k předbuddhistické kultuře Bön, která existovala v Asii asi před tisíci lety. „Jde o naprosto jedinečnou věc,“ poznamenal Buchner. 

Autor sochy ani nacisté netušili, že socha je vyrobená z tak extrémně vzácného meteoritu. Socha má podle Buchnera určitou auru. „Je nesmírně působivá a zahalená tajemstvím. Dříve byla zřejmě téměř celá pozlacená,“ uzavřel Buchner.

Zdroje: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezká

Paráda, Viky-díky za články. :-) ;-)

Skvělá socha, vidim poprvý.
Nejvzácnější typ meteoritu to zdaleka neni. Ale vzácnej ano.

Zajímavé počtení, jen bych figurce velké 24cm neříkal socha...spíše soška :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru