13. 7. 2012 Kalendárium

13. 7. 2012 Pokles vody odhalil stovky let starou loupež

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Unikátní pohled se naskytl polským archeologům před devíti lety. V řece Visla bylo tak málo vody, že odtajnil historické skvosty, které dlouhá léta ležely na dně. Pocházejí z krádeže.

Po vzácné památky vyslali odborníci policejní vrtulník, aby vzácné předměty z bahna vyzvedl. Největší z kusů totiž vážil okolo 800 kilogramů. Šlo o historické předměty, které pocházely z krádeže. 

„Pro nás jde o velmi neobvyklou pomoc. Obvykle posíláme vrtulník do terénu, když pátráme po nějaké osobě nebo během záplav,“ uvedl mluvčí varšavské policie Mariusz Mrozek.

Zloděje se ale již dopadnout nepodaří. Všechny předměty pochází ze sedmnáctého století. „Jde o části budov nebo soch. Je to kořist, kterou nám ukradli během nájezdu Švédové,“ nastínil tenkrát archeolog Hubert Kowalski.

Konkrétně se našly fragmenty obkladů z mramoru a pískovce, prvky z fontán, okenních říms, sloupy, dlaždice, ale také dělové koule. Vislu archeologové procházely s detektory kovu i sonary. Díky poklesu hladiny se dostali na místa, která nejsou běžně přístupná. 

Se zvednutím těžkých předmětů pomáhaly také jeřáby. Za pomoci vodních pump dodaných pak hasiči zvedali vrstvy písku a kamínků. „Švédové se pokusili předměty ukrást v roce 1656 při invazi. Jenže v řece bylo tenkrát málo vody a nepodařilo se jim to. Některé lodě totiž ztroskotaly,“ poznamenal ještě archeolog. 

Obelisky, hlavice sloupů a tympanony pocházejí zřejmě ze zámku Kazimierzowski, který je dnes součástí Varšavské univerzity. Z útrob řeky také vyvstaly části starých mostů, lodí a předměty z keramiky pocházející ze 7. až 4. století před našim letopočtem. 

„Absolutně neuvěřitelné je to, že všechny památky vydržely přes 350 let na dně Visly a jsou ve skvělém stavu. Jsou dokonce v lepším stavu, než kdyby zůstaly na svém původním místě a Švédové je neukradli,“ uzavřel archeolog. 

Za pokles Visly mohlo vedro. Dno je tvořeno vrstvou písku hlubokou osm až devět metrů a řeka si s ním podle libosti pohrává…

Zdroje: www.tiscali.cz, www.bbc.com, www.irozhlas.cz, www.phys.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru