130 let stará medaile

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hledač Martin Smith našel 130let starou medaili na poli u města Greenock na západě Skotska. Je na ní vyryté jméno majitele, který ocenění získal za triumf v orbě. A to přesně v roce 1889. Sedmasedmdesátiletý nálezce začal pátrat po potomcích majitele medaile.

Soutěž v orbě pořádala zemědělská společnost Erskine a Inchinnan. „Bylo by fajn, kdyby se mně podařilo najít někoho z rodiny majitele medaile. Velmi rád bych jim potřásl rukou a předal věc, kterou vlastnil třeba jejich pradědeček,“ doufá Smith, že někdy pozná potomky vítěze klání v orbě pole.

Nalezená medaile samozřejmě potěšila i jeho samého. „Podle všeho je vyrobená ze stříbra. Zatím usuzuji jen podle vzhledu a také signálu, který vydával detektor kovu, když jsem na medaili narazil,“ uvedl ještě Smith. „Jde o osobní věc, protože je na ní vyryté jméno majitele. Rodina Gilmourova si zaslouží, aby medaili dostala,“ míní zkušený hledač s detektory kovu. Této zálibě se věnuje už několik dekád.

Smith si pamatuje sedmdesátá léta, kdy se hledání s detektory kovu stalo populárním koníčkem. Nyní žije ve městě Hull, ale čtrnáct let pobýval také na ostrově Mull, který je druhým největším v souostroví Vnitřní Hebridy u západního pobřeží Skotska. Právě tam našel detektorem kovu také vzácné artefakty. Některé z nich jsou vystavené v Edinburském muzeu. Konkrétně jde o středověký popruh a bronzový prsten.

Nejraději chodí Smith hledat s detektorem kovu na pole různých farmářů, a také na pláž. „Jsem samozřejmě závislý na tom, jestli dostanu od majitelů půdy povolení. Pokud mám možnost hledat, snažím se být co nejvíce ohleduplný. Nikdy nechodím na pole například v době, kdy mají zemědělci čerstvě zaseto,“ tvrdí Smith.

Doufá, že potomky majitele nalezené medaile se podaří vypátrat i díky medializaci hledačského příběhu. Zatím se nikdo neozval, Smith ale věří, že se to jednou změní. Medaili nenabídne k prodeji, skutečně chce počkat, až se někdo ozve. Nevydá ji ale jen tak někomu. Bude žádat nějaký důkaz, že jsou dotyční lidé potomky farmáře, kteří dostal ocenění za práci na poli.

„Pomohla by fotka nebo nějaký dokument vztahující se k soutěži, ve které dotyčný farmář vyhrál medaili. Dost možná ale toto ocenění ztratil někdo úplně cizí, který ho třeba koupil někde v aukci nebo ji také našel. V blízkosti je hodně starých zemědělských budov, ve kterých se určitě dají najít podobné věci,“ uzavřel hledač.

Zdroj: www.greenocktelegraph.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hm, chybí druhá strana, na jeho pazoury taky není nikdo zvědavej. Rozměry taky nic... smazat, vložit znova a lépe!

Omlouvám se, poslala jsem omylem dvě stejné fotky.. tady je druhá strana: https://ibb.co/PTLhdxW

To Zdenalek : Dobře ty To Viky: Zdenalek jen reaguje na časté konfrontace při vkládání nálezů do katalogu ;-)

wow

wow?? Proboha kolik ti je?

Tak já osobně jsem za ty pazoury, třeba jen u nálezovek, docela rád - díky tomu mám lepší představu o tom, jak je nález velký, hned na první pohled. Jasně, každý máme jinak velkou ruku, ale pro představu ± to bohatě stačí. :-)
Když vidím pěkné makro 10 Kreuzeru a v dalším příspěvku Tolar, tak fajn. Číselný rozdíl mezi 18 a 33 mm mi tolik neřekne. Ale když je to focené i v ruce, tak je vidět jaký je Tolar vlastně obr koláč. :-D

Wlk má pravdu, konečně to napsal tak jak to je, také mi ty ruce nevadí, ať se tím nálezem pořádně pochlubí a pravda, máme aspoň větší představu o rozměrech. :-D :-O ;-) ;-) :-)

Tak teď jsem viděl i 2. stranu a já dneska našel taky nějakou medaili akorát v dost horším stavu protože je měděná ale mám tam letopočet 1888. :-) :-) ;-)
Souhra náhod :-) ;-) ;-) :-) :-)

Ty pazoury má pán celkem pěstěné, takže neva. Horší jsou ty se záděry, plísní okolo nehtového lůžka a podobně... a to tady občas také bývá a někdy ještě v pěkném makru.... :-D

jak říká johnek ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru