14. 2. 2008 Kalendárium

14.2.2008 Za nález meče dostal deset tisíc

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Na lesné cestu u obce Újezd objevil Vojtěch Václavík vzácný bronzový meč. Zachoval se vzorně a artefakt odevzdal. Původně měl dostat odměnu ve výši dvou tisíc korun, krajský úřad ji zvýšil na deset tisíc korun. 

Zbraň našel mladík na jaře 2007. Šlo o starý bronzový meč, jehož cena by na černém trhu dosáhla až částky sto tisíc korun. Protože Václavík artefakt odevzdal, stala se zbraň vzácným muzejním exponátem. 

Kdyby Václavík meč neodevzdal, považoval by to za novodobou vlastizradu. Podle zákona mu náleželo deset procent z úředně stanovené hodnoty. Znalec ji vyčíslil na dvacet tisíc. Mladík tak měl dostat jen dva tisíce korun. Vedení kraje se suma zdála příliš nízká a demotivující, proto se rozhodlo nálezci vyplatit deset tisíc korun. 

„Tento čin je skutečně morálně na takové výši, že je potřeba odměnu, kterou měl dostat, navýšit,“ uvedl krajský radní Jindřich Ondruš. 

Václavík řekl, že kvůli odměně meč neodevzdal. „Kdyby po cestě projel třeba traktor, meč by byl zcela zničen. Byl to krásný pocit a mám radost i z odměny,“ přiznal tehdy pětadvacetiletý Václavík, který pochází ze Sehradic a pracuje jako soustružník.

Původně přitom s kamarády pátral po zbytcích letadel z druhé světové války. Když šli po lesní cestě, zahlédl Václavík špičku meče. Začal kopat a po chvíli vytáhl ze země celou zbraň, která je tři tisíc let stará. Na místo vyrazili archeologové, jež potvrdili, že zbraň pochází z pozdní doby bronzové.

Podle archeologa Jiřího Kohoutka se nic podobného doposud ve Zlínském kraji nenašlo, až na rukojeť jednoho meče. Nalezená zbraň byla šedesát centimetrů dlouhá a mimořádně zachovalá. 

„To je zřejmě přízeň nějakých pohanských bohů, že se tak mladému kolegovi podařil tak unikátní nález. Jistě, může se mu podařit řada dalších pozoruhodných objevů, ale tak něco krásného už asi v životě nenajde,” myslí si archeolog Kohoutek.

Meč získalo do svých sbírek Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. „Velmi si vážíme toho, že se pan Václavík zachoval tak příkladně. Zvlášť s ohledem na skutečnost, že archeologické lokality jsou dnes masově vykrádány organizovanými skupinami, které své nálezy bohatě zpeněžují v cizině či na černém trhu,“ poznamenal Ondruš.

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nějak tak Marku.
Znalec věděl, že na černém trhu by nálezce dostal 100.000 Kč, ale jeho cenu odhadl na 1/5 této ceny.
Ale dopadlo to relativně ještě dobře.
Smutnější konec měl nález meče Ritnošíka - viz.youtube.

Erika Synková se v diskusi ptá:
Nádherny nalez, jen dotaz, jak to dopadlo s muzeem? Postřehla jsem nějaký problém? děkuji

Pavel Ritnosik odpovídá:
Tak na tohle jsem už odpovídal v jiných videích a nechce se mi o tom znovu rozepisovat.
Prostě jsem hodně zklamaný jak to dopadlo.

To měl štěstí že zahlédl špičku.......takhle okem najít meč to chce zrak sokolí :-)

Mark - tak on to ten pan V. tehdy tak cítil. Ale je to krásná věcička a pokud je to k vidění někde v muzeu, nemá to chybu ;-)

achjo, zase hned argument o ztracenych artefaktech ze sbirek.. To MarkyMark: pan Kohoutek tezko bude znat nove nalezy, kdyz zemrel v roce 2007...

Proto zvysoka nasrat. Radsi bych na něj koukal doma ve vytrínce než dostat ušušlaných 10 000 za který si koupím sotva detektor.

MarkyMark: ok, omlouvam se za trochu unahlenou reakci. Mel jsem si k tomu nastudovat informace. Jen mne lehce popudila jizliva poznamka na pana Kohotuka, ktery tezko muze po smrti reagovat na svuj tehdejsi rozhovor s novinari.
Jinak prave ctu o nalezu bronzoveho mece z roku 1856 na katastru Horni Lidce. Nalez je zminovany v dobove skolni kronice. V te dobe se takove veci do muzea nedavaly a maximalne je vykupovali nadsenci, pripadne byly v soukromych sbirkach.
Kdy se nasly ty dva dalsi mece, jestli muzu poprosit?

MarkyMark: dobra, opet moje chyba v nepresnem vyjadreni. Samozrejme je pravda, ze uz existovaly muzea a lide jim tam nalezy nosili. Ale nebylo to pravidlem. Casto se stavalo, ze nadsenci veci vykupovali (jak zminuju v predchozi reakci) do muzei (viz napriklad clanek z roku 2009 Holubova a Vachut. Kočka jako stavební oběť středověku a novověku. V casopisu Forum Brunense 2009, kde je popisovane jak se na konci 19. stoleti vykupovaly artefakty po hospodach.) Casto take meli soukrome sbirky ucitele skol a treba jeste v dobe prvni republiky i nekteri archeologove. Chtelo by to zjistit, jestli skutecne byl mec odevzdany do nejakeho muzea, o to mi celou dobu jde, nez hned tvrdit, ze to zahadne zmizelo ze sbirek (opet, nerikam, ze k tomu nemohlo dojit, ale v ramci objektivity je treba mit vsechny informace. Takze se jeste jednou omlouvam, za muj unahleny prvni komentar ohledne stari ucineni nalezu.)
Samozrejme ted se muj komentar vztahuje jen na tento mec, osud tech dalsich dvou aktualne neresim, protoze o nich nic nevim.
A dekuju za to info s Vlastivednym vestnikem. Pokud by ses k tomu dostal, slo by sem hodit rok, konkretni nazev a autora? (Jsem sice rodak z Valasska, ale bohuzel tady ty ojedinele nalezy nepoznam, tak se rad priucim.)

Přátelé, je mi smutno že se hned řeší peníze! Místo aby jste měli radost, že něco dostal. Nevím zda se tu vyjadřoval i nálezce, ale myslím že to odevzdal pro dobro věci. Prostě že je to tak správné! V muzeu mu bude lépe a potěší nejedno oko návštěvníka.
Děkuji za prostor pro můj názor. Ať se Vám všem daří!

Musím přidat svůj naprostý souhlas s názorem p. Blechy.

Kdyby stát ..... kraj atd. ..... nálezci vyplatil sto tisíc tak by na tom pořád vydělal a už by to bylo jaksi motivující 😉

Věřím tomu že by spousta lidí koukala jaké "věci" jsou v soukromých sbírkách a kolikrát slyším že by je vlastníci i státu darovali ..... ano dokonce darovali 😉 ..... ale s jistotou že budou vystaveny a jaksi záhadné nezmizí do pár let.

Musím vyjádřit naprostý nesouhlas s názorem p.Blechy.
Když je někomu smutno, měl by si dát frťana. Peníze jsou až na prvním místě. Nesnáším systém, který nutí lidi lhát aby se mohli chovat charakterně. Nevidím důvod aby nálezce byl v roli přizdisráče, se kterým si každý vy... jak se mu jen zachce. Pokud má šlechetný motív, tím více si své peníze zaslouží. MarkyMark a Seven, souhlasím, tak by to mělo být.

Fany1 asi být v roli jak píšeš : přizdisráče určitě p. Blecha a já nechceme být, ale ono to je vše složitější. Jako jeden z mnoha věcí, které bych zde např. mohl uvést je, že mnoho archeologů o víkendech většinou pracují zadarmo

Jsi neskutečně pohotový, Marku :-D :-D

Už jsem to pochopil, p. Dědula i já hledáme pro zábavu.

áno, je to tu špatně nastaveno - systém nutí lidi - jinak samosebou poctivce - lhát, ale vážení, ten prohnilec stará je nutí i k jiným a daleko horším věcem - a pak jsou tedy ti, co sedí v báních dojednoho nevinní, jen pouhé oběti této mašinérie :-(
- obávám se dne, kdy nás systém donutí skákat z oken a pít neslazenou minerálku

ahoj příteli sečtělý, badateli Márky,
my se již nějakou tu dobu známe, takže víme, jak to ten druhej myslí.....
- ale napsat "Nesnáším systém, který nutí lidi lhát aby se mohli chovat charakterně. " to je hodně ujetý, já taky občas lžu, to se přiznávám, ale lže se proto, aby z toho jeden něco měl, nebo aby se mi líp žilo, ale hlavně, NIKDO Tě k tomu nemůže donutit, jen využiješ situace ve svůj pokřivený prospěch, lhát je špatné, i když jde o život!! - dá se omluvit pouze tzv. "milosrdná lež" , jinak lhaní je pro vykuky a zločince - TEČKA!!
- kdo lže, ten se NIKDY nemůže chovat charakterně, ale pouze vypočítavě, čili vychcaně
- áno, tu se to rádo omlouvá, že si ty peníze za nález zasloužím, takže to ubohý a dětinský lhaní je vlastně vykoupením za moje práva, je to to jediné, co je správné
- "LIDÉ BDĚTE, ALE LŽETE!!!"
- áno, pokud se tu jednou nastaví, že se bude odměňovat za nalezené věci detektorem, pak se bude lhát zase jinde, pokrok člověk prostě nezastaví a ten ani člověka nepředělá.......

luke, mark - líbí se mi, kam se posunula vaše společná komunikace.
Během několika málo měsíců jste se krásně v sobě našli, vaše diskuse čtu k smrti rád.
Budeme muset někdy, mi tři, zajít na pivko :-D

Sakra co to tam skočilo - ...mi tři. No totok :-O

áno, to co tu popisuješ, to se děje, dělo a dít bude, okecávat a vychvalovat nabízené shity, mazat med kolem huby a vlastně taky lhát, toho se nikdy nezbavíme, tak jako mlžení a zkreslování, děje se to, ale správné to samosebou není, tu mi podsouváš, že když to dělají všichni, budu to dělat taky a gór, když je možnost na tom něco trhnout - a vlastně z morálního, ale hlavně MÉHO hlediska, na to mám právo a není to nic neobvyklého, ani závadného, tak se prostě dnes žije
- Márky, beru to tak, že se mi tohle příčí, ve finále je to menší zlo, jak někoho zabít
- ono je to taky hlavně a v prvé řadě o "protějšku", koho mám rád, tomu vyjdu vstříc, tomu rád pomohu, tomu nelžu, ale kdo se mnou vyje-e, nebo koho nemusím, na toho se dívám jinak, takže se tohle dá taknějak pochopit, ale o donuceném lhaní tu nemůže být řeč
- a možná se jednou něco přihodí a budu tu za pár let psát úplně jinak, ale né z nějakého donucení, pouze v mé svobodné vůle
- a neboj, zažil jsem pár otravných prodejců, mezi jedničky v ukecanosti patřila 100%-ní vtěrka - nějakej "Hassany", ten by ukecal i mrtvolu, ale stále je tu ta krásná možnost, poslat ho elegantně doprdele :-D

:-D :-D - přátelé, já když piju, tak hrozně řádím, ale daleko horší je to, že na všechno kývu :-D
- a jináč, nezačali sme dobře, to je pravda, ale vše /teda skoro vše/ se dá napravit

áno, tohle je právě ono - někdo mi dá facku a já mu ještě poděkuju a druhej den mu přinesu jeho ztracenou šrajtofli
- to je jasná věc, že když je na mě někdo zlej, pak já na něj nebudu přece hodnej - ale ruku na srdce, kolika lidem, co se stala ta nemilá věc, že MUSELI lhát, Systém nafackoval?? - jasně, může se namítnout, že tím svým chováním vlastně naliskal nám všem, ale "fyzicky"?? - třem, pěti??
- a jak to tak poslední dobou sleduju, pak by se měly tučné odměny vyplácet i za to, že neřeknu nahlas, co si o té bandě myslím....

MarkyMark, pochopil jsi co jsem k tomu chtěl dodat. Napsal jsi to řekněme přesněji, nebo výstižněji, zkrátka lépe.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru