14. 7. 1985 Kalendárium

14. 7. 1985 Archivní vína v hodnotě 20 milionů

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Poklad z devatenáctého století se v roce 1985 našel na bečovském zámku. Šlo o 133 lahví prvotřídního vína, šampaňského i koňaku. Jeho cenu odhadli odborníci na minimálně dvacet milionů korun.

Podařilo se to až v roce 2011, kdy další tři lahve objevili archeologové z Národního památkového ústavu (NPÚ). Alkohol ocenili odborníci se společnosti Premier Wines & Spirits (PWS). Celkově šlo tedy o 136 lahví, přičemž každá má minimální hodnotu 200 tisíc korun. 

 „Z této unikátní sbírky vína, koňaků i šampaňského pocházejících převážně z let 1890 až 1899, jich má mnoho částečně zachovanou i etiketu. Mohu tedy bezpečně určit nejen původ, ale i konkrétního vinaře, od kterého pochází, a dokonce i obchodníka, jenž vína prodával. Každá láhev má hodnotu minimálně 200 tisíc korun,“ prozradil Jakub Přibyl, hlavní sommelier Premier Wines & Spirits.

Skvělé je podle něj, že většina vín je sladká. „Takže zatím mají svou hodnotu i jako vína samotná, nikoliv jen jako archivní muzejní kousek. Mnoho z nich je momentálně ve své nejlepší kondici. Co se chutě týče, obávám se, že jejich hodnota půjde během několika let dolů,“ dodal ještě Přibyl. 

Poklad byl ukrytý v depozitáři zámku Bečov nad Teplou nedaleko Karlových Varů. V minulosti tam kromě vín nalezli také zlatý relikviář svatého Maura, který je označován za nejcennější movitou památku v Česku po korunovačních klenotech. Když roku 1945 opouštěl vévoda Jindřich Beaufort-Spontin svůj zámek, zakopal relikviář z 13. století pod podlahou kaple, kde čekal na znovuobjevení čtyřicet let.

Sbírku vín nashromáždila vévodská rodina Beaufort - Spontin. Nejspíš někdy před první světovou válkou. Nebyla to investice k budoucímu prodeji, ale šlo o vína určená ke stolování. Rodina ale během druhé světové války kolaborovala s nacisty a po vydání Benešových dekretů musela opustit republiku. Před odchodem nechali vzácný relikviář sv. Maura a lahve ukrýt pod podlahu hradní kaple. 

Nikdo se dlouhá léta významem sbírky nezabýval. „Několikrát jsem žádal několik institucí, aby se tímto vinným pokladem zabývali. Bohužel v této věci nikdo nereagoval,“ poznamenal Tomáš Wizovský, kastelán státního hradu Bečov.

Zdroje: www.idnes.cz, www.ihned.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru