16. 2. 2021 Kalendárium

15.2.2015 Náměstí skrývalo staleté hroby

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Rozsáhlé pohřebiště staré stovky let objevili archeologové přímo v centru Horažďovic na Klatovsku. Bylo ukryté pod chodníkem. Mezi nejzajímavější patří hrob těhotné ženy pochované s nůžkami a medailonem.

K velmi zajímavým a početným nálezům se dostali archeologové před šesti během výzkumu, který předcházel modernizací Mírového náměstí. Narazili na pohřebiště staré stovky let. Hřbitov patří ke kostelu sv. Petra a Pavla. I když archeologům komplikovalo práci počasí, podařilo se jim s výzkumem pohnout. Kvůli zimě museli pracovat po vytápěnými stany, které mají omezenou kapacitu.

„I tak došlo k zajímavým a velmi početným odkrytím zachovalých a v několika případech i datovaných lidských ostatků. V polovině března 2015 jsme evidovali už přes 200 hrobů a jejich počet každým dnem rapidně narůstá,“ komentovala tenkrát výzkum archeoložka Hana Krasanovská ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek (ZIP).

Velké množství koster archeologové našli především u severní části kostela. Nacházely se 8 až 10 centimetrů pod chodníkem. „V hloubce dalších 10 centimetrů jsme narazili na minimálně čtyři etáže hrobů. V průměru pouze v sondě 57 o rozměrech 2x4,5 metru jsme na 15 centimetrech odkopané hloubky evidovali přes padesát hrobů,“ přiblížila Krasanovská.

Jednotlivé hroby byly naskládány vedle sebe nebo nad sebou, a to v těsné blízkosti. Podle archeologů jde skutečně o ojedinělý příklad etážového hřbitova. Hroby se propadaly v důsledku prací na chodnících. Zvláště, když se zhutňoval podkladový materiál. Archeologové měli před sebou náročnou práci. Čekala je preparace a následná dokumentace hrobů.

Mezi nejzajímavější a zároveň nejzachovanější patřil podle Krasanovské hrob těhotné ženy se zbytky rakve. Uvnitř u pravé části lebky našli archeologové nůžky a u hrudníku medailonek s blahořečeným Aloysiem Gonzagou a sv. Ignatiusem de Loyola.

„Právě díky tomuto nálezu s informacemi o datu blahořečení Gonzagy můžeme hrob časově zařadit mezi léta 1622 až 1726. Dále jsme odkryli také dvojhrob zřejmě malé holčičky s čelenkou a o něco málo starším dítětem. Leželi těsně vedle sebe a měli propletené ruce,“ uvedla ještě k výsledkům výzkumu archeoložka.

Kromě hrobů nalezli archeologové také základy budov, u nichž byla keramika z 15. století. Zřejmě šlo o měšťanské domy, které se v minulosti v dané lokalitě nacházely.

Zdroje: www.muhorazdovice.cz, www.muzeumhd.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek.

to jsme tu měli před pár lety v Lysé taky

Tyto články z našeho prostředí jsou velice, velice zajímavé. Doporučuji se kouknout na výzkum jímky v klášteře v Plasích, velice hodnotná studie.

Parádička článek, přesně tohle mě zajímá od 10 let. Články popisujících zajímavosti české historie mám moc rád.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru