16. 11. 2007 Kalendárium

16.11.2007 4500 mincí ve zdi kovárny

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Celkem 4500 antických mincí objevili archeologové před čtrnácti lety v Portugalsku. Peníze se nacházely ve zdi bývalé kovárny, kam je majitel ukryl v měšci a už si je nevyzvedl. Mince byly bronzové a měděné. 

Mince ze čtvrtého století objevili archeologové během starověké římské vesnice na severovýchodě země. Konkrétně šlo o archeologický výzkum u městečka Coriscada, které se nachází asi tři sta metrů od hlavní a největšího portugalského města Lisabon. 

Přesně archeologové nalezli 4526 mincí, které pochází ze čtvrtého století. Podle jejich slov mince ukryl jejich majitel v koženém měšci a už si poklad nikdy nevyzvedl. Jako skrýš použil zeď v kovárně, jejíž pozůstatky archeologové objevili. Kromě toho narazili také na pozůstatky lázní a rozlehlého domu, který měl podlahy vyzdobené pestrobarevnými mozaikami. Stejně jako topení v domě. 

Mince majitel vložil do duté příčce domu, jenž patřil místnímu kováři. O jaká platidla konkrétně šlo, archeologové hned po nálezu nevěděli. Ražby bylo potřeba pořádně očistit. O to se postarali odborníci ve francouzském Lyonu, kam portugalští archeologové depot poslali.

Antické mince se nachází dodnes po celé Evropě. Například ve Španělsku, se kterým Portugalsko sousedí, objevili před čtyřmi lety archeologové několik desítek stříbrných a zlatých mincí. A to v místě, které už v dobách římské říše mezi významné důlní naleziště. Nachází se v oblasti Huelva v jižním Španělsku.

Mince pochází z druhého století našeho letopočtu a platilo se jim d obě vlády císařů Trajána a Nera. Mincí bylo čtyřicet až padesát a podle archeologů měly nevyčíslitelnou hodnotu. „Jedná se o objev mimořádného významu a krásy,“ konstatoval Luis Iglesias, ředitel archeologického výzkumu společnosti Atlalya Mining.

Mince se nacházely pohromadě, což podle archeologů naznačuje, že byly původně v koženém vaku nebo zabalené v látce. Vlivem času a prostředí se textilie či kůže rozpadla…

Zdroje: www.nbcnews.com, www.tyden.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru