16. 4. 2012 Utajený kryt pod pardubickým zámkem

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Před devíti lety ožil plán za zpřístupněný utajeného krytu pod pardubickým zámkem. Prostory využívaly za minulého režimu složky civilní obrany. Přísně střežený bunkr se podařilo dochovat v původní podobě.

S plány na zpřístupnění krytu přišlo Východočeské muzeum v Pardubicích. „Máme šanci odkrýt zase nějakou část historie města Pardubic, která zatím opravdu je nepoznaná,“ uvedla tenkrát ředitelka muzea Jitka Rychlíková. 

Bunkr má dvě patra a byl vybudovaný v 50. letech minulého století. Kryt podléhal vysokému stupni utajení, o jeho existenci se neměl nikdo dozvědět.  V případě války měl sloužit při obraně města. Právě proto ani historici nedisponují podrobnějšími informacemi o tom, jak vlastně vznikl.  

Kryt se nachází přímo v obranném valu pardubického zámku. Některé části bunkru se podařilo dochovat v původní stavu. Jde například o strojovnu, ve které se nachází stále funkční agregát na výrobu elektřiny. Dále se dochoval dálnopis a telefon. V bunkru se mohlo na krátkou dobu ukrýt až 120 lidí. 

Fotogalerie: https://www.vcm.cz/zamek/kryt-civilni-obrany/
 
Pardubický bunkr opředený různými mýty. Například se hovořilo propojení skryté nemocnice v podzemí zámku. Veřejnost mohla do krytu poprvé nahlédnout v roce 2011, ale pouze na jeden den. Posléze byl zpřístupněný každou sobotu. 

Teplota v krytu se celoročně pohybuje mezi 12 až 15 stupni. Návštěvníci si mohou například vyzkoušet, co obnášelo ručně udržovat v chodu filtraci vzduchu. V současné době je samozřejmě kryt kvůli opatřením uzavřený, ale správci ho otevřou, jak jen to bude možné.

Pardubice ale zdaleka nejsou jediným městem, kde se nachází takový bunkr. Podobný vznikl u brněnského hradu Špilberk. Historie krytu označovaného jako 10-Z na rozdíl od toho pardubického sahá až za druhé světové války. Pravděpodobně byl postavený někdy kolem roku 1943. Nelze ale již dohledat archiválie, kde by bylo přesnější datum. 

Jde o jeden z protiletadlových krytů na území Brna, jeho výstavbu měla na starosti protiletecká ochrana (Luftschutz) a Technická nouzová pomoc (Technische Nothilfe). Na nucené práce byli tenkrát povolání i studenti. Brňané se v krytu schovávali během tří spojeneckých náletů na konci roku 1944 a začátku roku 1945. Kapacita byla až 500 osob. Dnes je kryt zpřístupněný pro veřejnost. Jde si v něm rezervovat i zážitkové pobyty.  

Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích (www.vcm.cz)
Zdroje: www.ct24.cz, www.vcm.cz, Pardubické listy, https://10-z.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Škoda že len 1fotka

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru