16. 7. 2013 Kalendárium

16. 7. 2013 Tutanchamona zabil kočár

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

S překvapivou informací přišli v roce 2013 britští archeologové. Slavný Tutanchamon podle nich pravděpodobně zemřel po srážce s kočárem. Původně se přitom předpokládalo, že příčinou smrti byla rozsáhlá infekce po otevřené zlomenině stehenní kosti.

Vědci provedli virtuální pitvu. Dali si dohromady všechny dostupné informace a zjišťovali, jak mohl faraon zemřít. Podle počítačových modelů je zřejmé, že zemřel po srážce s kočárem. Porazil ho ve vysoké rychlosti a Tutanchamon nepřežil. „Tutanchamon byl navíc pochován bez srdce, což není obvyklé. Jeho vnitřní orgány totiž zřejmě náraz zcela zničil,“ konstatovali vědci. 

Podle archeologa Chrise Nauntona se dlouhá léta přehlíželo neskutečně mnoho informací. „I když jsou posmrtná maska a další poklady velmi dobře známy, je ohromující, jaké množství důkazů bylo přehlíženo. Existuje spousta otázek, které jsme si dřív nepoložili, natož abychom na ně měli odpověď,“ konstatoval archeolog. 

Klíčové byly laboratorní testy mumie, která je jinak uchovaná a Káhiře. Výzkum provedl antropolog Robert Connolly. Ve spolupráci s dalšími kolegy zjistil, že faraonovo tělo po jeho uložení do hrobky ohořelo. „Pravděpodobně šlo o chemickou reakci balzamovacích prostředků s kyslíkem a lněnou tkaninou, do níž byla mrtvola zabalena,“ konstatoval Connollly. 

Mumii objevil před 99 lety archeolog a egyptolog Howard Carter, když našel vstup do hrobky legendárního egyptského vládce Tutanchamona v Údolí králů. Tento objev vyvolal doslova šílenství. Dodnes patří na tomto nesmírně bohatém archeologickém nalezišti mezi nejnavštěvovanější místa, přestože na ni přišli vlastně úplně náhodně.

Objev této hrobky je výjimečný také v tom, že zůstala zcela zachovalá. Zloději ji evidentně nenašli. Faraon ležel ve třech rakvích, z nichž jedna byla zhotovena z 1 140 kilogramů zlata a další dvě ze dřeva potaženého zlatou fólií. Samotná mumie faraona byla kromě posmrtné masky zdobena dalšími asi 150 zlatými amulety a šperky.     

Další místnost obsahovala nádhernou skříň s kanopami s faraonovými vnitřnostmi, přes třicet modelů lodí určených k přepravě na onen svět, několik desítek dřevěných skříněk s výbavou na běžný život na onom světě, sochy a stovky dalších předmětů. 

Zdroje: www.bbc.com, www.ceskatelevize.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru