16. 8. 2007 Kalendárium

16. 8. 2007 Džbán se stříbrňáky pod podlahou kostela

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Na východě Slovenska vykopali dělníci hliněný džbán plný stříbrňáků. Nacházel se pod podlahou nenápadného kostela v Žalobíně na východním Slovensku. Nálezci poklad hned odevzdali zdejšímu faráři. 

Celkem se ve džbánu nacházelo 359 stříbrných mincí. „Našli jsme džbán. Byly v něm kulaté špinavé předměty. Myslel jsem si, že jsou to nějaké žetony do automaty nebo něco takového. Po očištění jsme zjistili, že jsme objevili mince,“ uvedl nálezce pokladu Jozef Štéger.

Mince si pravděpodobně někdo schoval na horší časy někdy v šestnáctém nebo sedmnáctém století a už se pro mince nemohl vrátit. Zkoumali je odborníci z Vlastivědného muzea v Hanušovcích nad Topľou. 

„Nejstarší pochází z roku 1561. Celou sbírku si farář nenechal pro sebe, ale dal ji prozkoumat v místním vlastivědném muzeu. Odborníci potvrdili, že ve džbánu byly především polské groše a uherské denáry z doby protihabsburských povstání,“ řekla za muzeum Mária Jenčová.

Stříbrňáky z hliněného džbánu patří žalobínskému kostelíku. Kdyby se rozhodl poklad prodat, moc by si ale nevidělal. Depot obsahoval převážně polské a uherské mince malé hodnoty.

Žalobín je malá vesnička v okrese v okrese Vranov nad Topľou, která má necelých tisíc obyvatel. Nejstarší stopy osídlení zdejší lokality pochází z pátého století před našim letopočtem. Na konci třetího století před našim letopočtem se tam pohybovali pravěcí pastýři. Největší rozmach se odehrál během velkomoravského období. 

Místní kostel svatého Františka z Assisi byl obnovený v roce 1765 za použití starší sakrální stavby, která pochází z šestnáctého nebo sedmnáctého století. Po zemětřesení v roce 1778 ho znovu opravili. 

Po druhé světové válce objekt zrestaurovali. V interiéru se nachází renesanční křížové klenby a barokní sakristie. Kazatelna s rokovými ornamenty pochází z osmnáctého století. Ostatní zařízení z dvacátého století. Současný stav kostela je dobrý a pravidelně se tam konají mše. 

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.pamiatkynaslovensku.sk, www.sme.sk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O :-P :-O :-P

Nemozem si pomoct musim napisat. Je to od nas ja som z toho kraja a jeden moj byvali kolega je zo Zalobina. Bohuzial polia, lesi a pastviny tam su mojim detektorom nedotknute a asi to aj tak zostane.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru