16. 9. 2010 Hrob langobardského bojovníka

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Unikátní objev se před jedenácti lety podařil archeologům u Kyjova na jižní Moravě. Objevili netknutý hrob langobardského bojovníka ze šestého století. Byl pochovaný s mečem, štítem a kopím.
Hrob se nacházel v místech, kde byla naplánovaná stavba obchodního domu. Objev archeology překvapil. Domnívali se, že na tomto místě už Langobardi být neměli. Tušili naopak, že objeví nálezy dokazující zdejší osídlení Slovanů. Místo toho našli pohřebiště germánského kmene.

Archeologický výzkum provedli odborníci z Masarykova muzea. Objevili hned několik hrobů langobardských bojovníků. V září 2010 šlo už o čtvrtý, který byl netknutý. 

„Díky tomu se nám nejspíš dochoval celý obsah hrobu. Našli jsme v něm meč s dřevěnou pochvou, který měl dokonce bronzovou hlavici formovanou do tvaru dvou hlav dravých ptáků. Což byl ochranný symbol a zároveň si sociální status,“ přiblížil vedoucí archeologů Masarykova muzea Jaromír Šmerda.

Hrob se nacházel v dřevěné komoře. Nad sebou ležel langobardský bojovník, jeho kůň a pes. Nakonec archeologové objevili celé pohřebiště, které čítalo přes sto hrobů. Většina z nich ale byla vykradená. 

Nálezy z hrobů dokazují, že v dotčeném území pobývala i vysoká aristokratická vrstva. V hrobech totiž archeologové našli šperky jako spony, přezky a náramky z korálků. 

Dále objevili velké množství zbraní jako například dva meče, mečíky a násady kopí. U Kyjova se nacházely i ženské hroby. Jeden z nich ukrýval vědro pobité bronzovým plechem. K největším zajímavostem patří sedm hrobů, v nichž byli muži pohřbeni i se svými koňmi. U některých byly také ostatky jejich dalších oblíbených zvířat jako psů a dravých ptáků užívaných k lovu. 

Langobardové patřili mezi západogermánské kmeny, které pocházely z dolního Labe. Roku 568 dobyli severní Itálii a založili tady svoji říši, která existovala až do konce osmého století, kdy ji dobyl Karel Veliký a založil na jejím území italské království. Kolem přelomu 4. a 5. století opustili Langobardi původní sídla v Polabí a vytáhli na jih. Jejich cesta vedla přes Čechy a Moravu do rakouského Podunají.

Novou stálou expozici věnovanou Langobardům otevřeli loni v kyjovském Vlastivědném muzeu. Prezentují tam i zmiňované nálezy.

Zdroje: www.masaryk.info, www.denik.cz, www.listyjm.cz, www.ceskatelevize, http://ceske.radio.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Návštěvu expozice v kyjovském muzeu můžu jen doporučit. Moc pěkně vytvořené.
:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru