17. 11. 2004 Kalendárium

17.11.2004 Sázeli česnek a objevili poklad

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Manželé z obce Vídeň u Velkého Meziříčí sázeli česnek a vykopali poklad. Konkrétně mince z patnáctého století. Nechat si je nemohli, ale mohli se těšit na zákonnou odměnu a odškodné za česnek.

Na začátku si přitom mysleli, že objevili něco naprosto bezcenného. Když ale začali více zkoumat, co vlastně vykopali, tak zjistili, že jde o drobné mince a keramickou nádobu. Anna a František Ambrožovi ale objevili opravdu cenný mincovní poklad.

„Manželka si zprvu myslela, že je to kus plastelíny. Nebýt syna, skončilo to na skládce. Napřed nebylo jasné, že to jsou peníze. Bylo to spečené v nádobce. Na jedné minci byla lví tlapa,“ zavzpomínal Ambrož.

Nálezci se zachovali příkladně, kontaktovali odborníky. „Syn druhý den volal do brněnského Archeologického ústavu akademie věd. Řekli mu, že vyhledají volný termín a ozvou se mu. Odpoledne však už zvonili u našich dveří,“ uvedl ještě Ambrož.

Nálezci objevili drobné moravské ražby s orlicí, které pochází z patnáctého století. Podle archeologa Jiřího Doležela z brněnského Archeologického ústavu akademie věd, který zahradu Ambrožových prozkoumal, konkrétně ze čtyřicátých až padesátých let.

Hodnota groše se podle odborníků pohybovala od 100 do 4000 korun, záleželo samozřejmě na stavu a stáří. Poklad si převzali odborníci, aby mohli mince zakonzervovat a určit přesnou dataci. Až poté mělo být jasné, jako odměnu mohou manželé za takový objev získat. Součástí depotu totiž mohly být nějaké významnější ražby, které by logicky hodnotu depotu zvýšily.

Archeologové následně prohledali i zbytek zahrady. Objevili například střepy z první poloviny třináctého století. „Jde o charakteristickou kuchyňskou keramiku té doby, jež se poté, co dosloužila, ocitla jako odpad v blízkosti tehdejších obydlí,“ přiblížil Doležel.

Zahradu prošli archeologové s detektory kovu. Rodina Ambrožových obývá svůj pozemek od poloviny třicátých let minulého století. „Nikdo z našich předků tady ale nikdy nic nenašel. Nyní je řada na sousedech, možná i oni něco objeví na svých zahradách. Jednou se možná naše malá Vídeň proslaví stejně jako její známější jmenovkyně,“ dodala Anna Ambrožová. 

Zdroje: www.idnes.cz, www.ring.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Česnek je tu poprvé ;-)

Namor, protože jsou zvířata vyčerpany :-D

Jo táááák, česnek, tak to jooooo :-D :-D :-D
"Nechat si je nemohli" - ale mohli, jasně že mohli. Víme, jak to chodí, že.... ;-)

😂🤣🤣 česnek 🤣🤣🤣🤣🤣👍

Nikde nevidím kolik těch grošu bylo, na kolik odhadli cenu mincovniho pokladu, a kolik dostali jako nálezne :-Dnalez starej 17 let a nedozvěděl jsem se nic :-D ;-)

Dozvěděli jsme se přece to nejdůležitější - sázeli česnek :-) ;-)

Namor a to se jim vyplatilo :-D :-D

Jo, jo.

:-D :-D :-D

Ale třeba jak má sir maik video na YouTube tak tam rozorali depot hned za barákem na zahradě nejakejch důchodců pokud si dobře pamatuji :-Da tomu já věřím že to tak bylo ;-)a byli tam i dvě kužatka :-D ;-)

A ten česnek tam sází už 20 let že? 😁

A já vůl sázíme cibuli. 8-)

Toto jsou informace za všechny prachy...
Ale nějak se v tom neorientuji...nejdřív píšou že našli drobné moravské ražby...pak píšou o groších...
Ale kolik těch mincí bylo dohromady tam není...?
Majkle...jj, po celou dobu okopávali ručně, pak vzali terru, zaorali hlouběji a už to bylo venku
To byla dobrá akce-feniky, groše, dukáty... 600 ks

Maiku to musel bejt adrenalin a zážitek co?? ;-)

SirMaik: přesně toto mě napadlo, když jsem si to teď přečetl.

Zkoušel jsem teď hledat nějaké info o tom nálezu v numis. literatuře a nic nenašel. To mě na to sejří nejvíc, nález odevzdaný a za těch dlouhých 17 let nezpracovaný. Někde se to válí v muzeu a nikdo se tomu nevěnuje ....

Majkle, to zas jo :-) Ze začátku jsem jen jezdil dohledávačkou v hlíně a tahal jednu minci za druhou...
Pak mě domácí ani nenechali kopat-jeden kopal, hruhý srovnával hrabkami :-D

kacuro, poptám se v Muzeu...
Zatím to tedy vypadá že nejpodrobnější info o nálezu jsem podal já...
V místním tisku tedy něco málo vyšlo, bez bližších informací...
Ale divný, když jsem asistoval u dalšího-tolarového depotu, tak archeoložka tvrdila že se o tomto vydá knížka, mám jí slíbenou, už se to chýlí ke konci...dostanu i fotky všech mincí a zase udělám něco podobného jako tenkrát...

?Sazím česnek již dvacet let pokaždé jinam ,ale krom rezavých hřebíků nic.Co dělám špatně ????
o:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru