17. 2. 2019 Poklad v Mederově domě

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Mince společně s obětinou kohouta objevil před třemi lety pod podlahou Mederova domu v Žatci archeolog Vojtěch Peksa. Poklad majitel pravděpodobně uložil někdy v polovině sedmnáctého století. Obětina měla zřejmě chránit dotyčný dům. 

Peksa pod podlahou objevil čtyři mince, které pochází z období mezi léty 1527 až 1645. Byly pohřbené společně s obětinou kohouta. Poklad se nacházel v nejvzácnější místnosti, co se historie domu týče. 

Do záchranného výzkumu se archeologové pustili v souvislosti s plánovanou modernizací Mederova domu. Tato původně středověká stavba se nachází v Žatci. Do rekonstrukce patřil k nejzdevastovanější památce ve městě. První písemná zmínka o domu je z roku 1564, kdy objekt vlastnila Regina Bříšková. Prokazatelně se jedná o mnohem starší gotickou stavbu, pravděpodobně ze čtrnáctého století, která byla barokně upravena v osmnáctém století. Dům byl pojmenován po posledních německých majitelích

Ve zmiňované místnosti výzkum začal. V té chvíli tam zbyly po trámovém stropě už jen kapsy. Dům nemá od šedesátých let střechu, a tak byly trámy úplně rozpadlé a již je nešlo zachránit. Stavaři ale postavili identický strop z nových materiálů. 

„Nicméně díky trámům došlo k dendrochronologické dataci, takže víme, že trámy pocházejí z druhé půlky čtrnáctého století. Konkrétně jeden byl skácen roku 1374. Věděli jsme, že vstupujeme do místnosti, která má takovouto historii a vzhledem k tomu, že zde povede kanalizace, jsme začali výzkumem zde,“ popsal tehdy počátky záchranného archeologického výzkumu Vojtěch Peksa.

Průzkum odhalil i klenbu sklepa a původní úroveň podlahy z poloviny čtrnáctého století. Pod novou podlahu byly vložené čtyři současné mince jako odkaz budoucím generacím. O záchranu domu začali v roce 2017 usilovat zdejší patrioti. Nejprve založili spolek a poté dům koupili od soukromého vlastníka.

Oprava vyšla skoro na 21 milionů, velkou část pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu a dary sponzorů.

„Rekonstrukce přinesla t těžké chvíle. Když se zřítila část sklepa, vypadalo to, že je projekt u konce,“ přiznalPetr Antoni, předseda Spolku Mederova domu. 

Zdroje: www.ohremedia.cz, www.mederhaus.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru