17. 5. 2017 Kalendárium

17. 5. 2017 Středověký meč objevil v bažině

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Neuvěřitelný objev se podařil polskému stavaři, kteří čistil močál ve městě Hrubieszów. Našel tam meč pocházející ze třináctého století v neuvěřitelně výborném stavu. 

Archeologové objev středověkého meče hodnotili jako opravdu neobyčejný. Asi před 600 lety to byla typická zbraň pro rytíře. Majitel je neznámý, ale na zadní straně meče se nachází značka. Jde patrně o kovářkou značku, která může archeology navést ke kovářské dílně, která zbraň vyrobila.

Jedna z teorií předpokládá, že meč patřil nešťastnému středověkému rytíři, který možná před 600 lety spadl nebo ztratil meč v bažině plné rašeliny. Zbraň je neuvěřitelně dobře zachovalá až na jílec a předpokládá se, že pochází z konce třináctého nebo poloviny čtrnáctého století. 

Stavař byl překvapený, když v polském městě Hrubieszów objevil meč, zatímco vypouštěl rašeliniště.  Zbraň je 1,2 metrů dlouhá a váží zhruba 1,3 kilogramů. Byla věnována místnímu muzeu Stanisława Staszice. „Jde skutečně o jedinečný nález pro náš region,“ uvedl ředitel muzea Bartłomiej Bartecki.

Meč poslali odborníků, do Varšavy s nadějí, že zjistí o zbrani více informací. Poté byl vrácen do Hrubieszówa. Zatímco bylo utajeno, kde se bažina, aby se zabránilo rabování, archeologové se tam plánovali vrátil, aby zjistili, zda se tam nenachází nějaké další artefakty nebo dokonce kosti.

Meč v rekonstruovaném břeclavském zámku

Najít vzácný meč se nedávno povedlo i našim archeologům. V rekonstruovaném břeclavském zámku našli středověkou zbraň z jedenáctého století. „Jedná se o velice vzácný meč, pátý u nás v republice,“ uvedl archeolog Miroslav Dejmal.

Podle odborníků se mohl používat během rituálního pohřbu. Na břeclavském zámku našli archeologové také pozůstatky hradeb z jedenáctého století a taky tři kostry, které byly uložené do základu hradby. Zajímavý je kousek nádoby s monogramem LWZ. To znamená Ladislav Velen z Žerotína, což byl majitel panství.

Na místě břeclavského zámku stával dříve hrad, který by měl tisíc let. Archeologové se během výzkumu snaží dát dohromady co nejvíce informací o jeho historii. Práci jim ale komplikuje fakt, že tam v minulosti hořelo.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.ct24.cz, www.securitymagazin.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky, pěkný nález. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru