17. 7. 2013 Kalendárium

17. 7. 2013 Relikvie svatého Václava jsou kompletní

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Poslední část zbroje svatého Václava objevili archeologové před osmi lety. Už několik let zkoumali meč, zbroj i přilbici. Nově objevili pozůstatek Václavova praporce.

Objev tenkrát komentovala kurátorka sbírek Pražského hradu Milena Bravermanová. Část praporce svatého Václava se podle odborníků nachází na praporci svatého Jiří. Z jedné části se totiž nachází textilní relikviář s perličkami a z druhé strany křížek. Je vyrobený ze železného pletiva, a také lemovaný zlatem. 

Praporec je trvale vystaven v expozici svatovítského pokladu na Pražském hradě.  „Opravdu si myslíme, že ten křížek, který je dnes na praporci svatého Jiří, byl původně na praporci svatého Václava," uvedla Bravermanová.

Podle ní jsou si technologie výroby křížku a kroužkového zbroje neskutečně podobné. „Protože funkce svatého Jiří a svatého Václava byla obdobná v pojetí křesťanského bojovníka, tak ten křížek potom byl přemontován na praporec svatého Jiří," domnívá se Bravermanová. 

Zřejmě se tak povedlo shromáždit všechny čtyři relikvie, a sice přilbu, zbroj, meč a praporec….

Svatého Václava zavraždil jeho bratr Boleslav 28. září 935. Dodnes se vedou spory, jestli zemřel ve věku 28 nebo 44 let. O svatém Václavovi se vlastně neví skoro nic. Jedinou jistotou je, že jeho ostatky byly uložené v katedrále svatého Víta.

Že Václav byl Boleslavem zavražděn v roce 935, a to ve věku kolem 28 let, tvrdil historik Dušan Třeštík na záladě zkoumání kronik a legend. Jenže antropolog Emanuel Vlček, který v osmdesátých letech minulého století podrobně zkoumal kosterní ostatky, a především dochované zuby knížete, došel k závěru, že Václav žil až o dvacet let déle. 

„Šla by provést třeba lékařská zobrazovací technika, tedy CT neboli výpočetní tomografie, mikroCT na zubech. Nebo aplikovat celá řada metod, ale nedělejme si příliš iluzí, že bychom snížili ten interval,“ myslí si Jaroslav Brůžek z Katedry antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru