18. 1. 2019 Kalendárium

18.1.2019 Hrob válečníka z doby železné

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Také v Íránu se nachází archeologická naleziště, která lákají odborníky z celého světa. Jedno takové je ve městě Rosamabad. Před dvěma lety tam byla objevena kostra válečníka, který byl pohřbený i se svými zbraněmi.

Novým objevem se pochválili v polovině ledna 2019 archeologové, kteří v íránském městě Rosamabad našli kostru čtyřicetiletého muže. Podle odborníků žil před třemi tisíci lety. Byl pohřbený i se zbraněmi. Nešlo o jediný nález v této oblasti, je však nejvýznamnější.

„Objevili jsme několik hrobů s dary, které dostali mrtví. Všechny indicie naznačují, že všechny hroby spadají do doby železné,“ uvedl člen archeologického týmu Shahram Ramin, který zkoumal pohřebiště v Rosamabadu. Toto město se nachází v centrální oblasti okresu Rudbar v provincii Gilan v na severu Íránu.

Podle Ramina hrozilo místu, kde se hroby nacházely, úplné zničení. Plánovala se tam totiž výstavba. Archeologové ale naštěstí včas provedli výzkum a pohřebiště zachránili. Jinak by nenávratně zmizelo pod tíhou těžkých strojů.

Pro archeology ale práce nálezem pohřebiště neskončila. „Co se týče nejvzácnějšího hrobu válečníka, tak šlo o muže, který byl vysoký 160 až 167 centimetrů. Vzhledem k důležitosti tohoto objevu plánujeme tento nález co nejdříve zaregistrovat a provést ještě průzkum prostřednictvím laserového skenování. Kromě hrobů jsme ve větší hloubce objevili také řada nástrojů, které byly podle předběžných studií z íránského národního muzea souvisí s obdobím takzvaného epipaleolitu,“ řekl ještě v lednu 2019 archeolog Shahram Ramin.

Epipaleolit byl pozdní paleolit, tedy období mezi léty 10000 až 8000 před Kristem. V té době došlo k definitivnímu ústupu ledovce, čím se uvolnily doposud neobydlené oblasti.

Stejné starobylé místo v íránském Rosamabadu zkoumali jako první v letech 1973 až 1978 japonští archeologové, po nichž následovaly průzkumy Mohammada Rezy Khaltbariho v letech 1986 až 1988. Výsledem byly nálezy děl a předmětů z období Sásánovské říše. Šlo o rozsáhlé území, které se rozkládalo v oblastech Středního východu na území dnešního Íránu a Iráku.

Průzkum ve zmiňované lokalitě prováděli archeologové také v roce 2014. Také objevili pár hrobů z prvního tisíciletí před naším letopočtem.

Zdroje: https://ifpnews.com/, www.history.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru