18. 2. 2007 Kalendárium

18.2.2007 Keltská pec z dob Caesara

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Vzácnou keltskou pec z období Caesara našli archeologové během modernizace takzvaného Apponyiho paláce v Bratislavě. Pod stavbou se navíc nacházel hrob z velkomoravského období.

V současné době je již Apponyiho palác (pozn. píše se i Aponiho) opravený a slouží Městskému muzeu, které tam prezentuje dějiny Bratislavy. Součástí expozice je také nalezená pec, která pochází z období, kdy na území dnešního hlavního města Slovenska žilo několik tisíc Keltů. 
Archeologové později uvedli, že pec měla kruhový rošt o průměru až 156 centimetrů. Její západní část se zhroutila do spodní komory. Východní zůstala neporušená. Před pecí byla jáma odkud vedl kouř do pece dvěma kanály. Hliněná kopule překrývající komoru se nezachovala, což je podle archeologové zcela běžná věc.

V místech, kde se pec našla bylo v minulosti oppidum. „Objev dokumentuje přítomnost Keltů na našem území,“ uvedla archeoložka Zdenka Thurzíková. Takových pecí už bylo dříve v této lokalitě nalezeno patnáct.

Zajímavostí je podle odborníků také nalezený objekt v suterénu jednoho z křídel Apponyiho paláce. Má pravoúhlý půdorys o rozměrech 123x130 centimetrů. Jeho svislé stěny byly původně dřevěné, co je viditelné na jamách v rozích objektu. Podle všeho šlo o studnu, jejíž hloubka dosahovala asi 480 centimetrů. Pravděpodobně byla dvakrát opravovaná.

Uvnitř archeologové našli i několik předmětů jako nože, hák, keramiku či velké množství zvířecích kostí. Druhá studna se nacházela na nádvoří paláce. Měla pravoúhlý půdorys o velikosti 140x150 centimetrů. Dosahovala hloubky až 311 centimetrů. Kromě již zmiňovaných věcí dále archeologové našli také fragmenty laténské keramiky jako kousky talíře.

Dalším skvělým objevem jsou dva hroby z 9. až 10. století. Kromě toho v prostoru před bránou našli archeologové také zbytky hliněného domu z 12. až 13. století. Mezi nejmladší nálezy pak patří 17 uherských denárů.

Právě archeologický výzkum tenkrát zkomplikoval i celkovou rekonstrukci paláce. Trvala od listopadu 2005 až do října 2007. Apponyiho palác nechal postavit hrabě Juraj Appyponyi. Práce na budově v dnešní Radniční ulici svěřil do rukou architekta F. A. Hillebrandta. Využil plochu, která vznikla sjednocením dvou původních středověkých parcel.

Zdroje: www.aktualne.cz, www.sme.sk, Pamiatky a múzeá: Revue pre kultúrne dedičstvo

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěknej článek, díky Viky ;-)

:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru