18. 3. 1937 Kalendárium

18.3.1937 Popraskaný hrnec ukrýval stříbrný poklad

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Před stovkami let někdo zakopal za opevněním žateckého hradiště hliněný hrnec. Byl plný stříbrných a zlatých šperků i mincí. V roce 1937 našel tento poklad kopáč jménem Weigert. Depot vážil celkem 2,7 kilogramu.

Hrnec byl asi šedesát centimetrů pod zemí a místo označené kamenem. Kopáč ho našel, když boural nepoužívanou stáj ve dvoře starého hostince Stará pošta na Chmelařském náměstí. Hrnec byl po okraj naplněný mincemi a stříbrnými hřivnami. Dále pak šperky jako bohatě zdobenými náušnicemi, dvěma zlatými prsteny i přívěsky.

Poklad vážil celkem 2,7 kilogramů a obsahoval 494 předmětů. Kde se poklad pod žateckým náměstím vzal, dumali archeologové přes šedesát let. Podařilo se jim určit všechny nalezené mince. Šlo o české a německé denáry. Nejmladší mincí byl denár českého knížete Jaromíra, který vládl v letech 1004 až 1012. 

Podle této české mince odborníci také určili, z jakého období asi pochází. Bylo jasné, že kopáč našel největší stříbrný poklad ze středověku, jaký se kdy podařilo objevit na českém území. Pořád ale zbývalo zjistit, kdo a proč hrnec plný mincí a šperků zakopal. 

O to se jako první pokusil Helmut Preidel, který byl významným předválečným archeologem a pedagogem. Zabýval se hlavně o období stěhování národů a dobu hradištní. Učil také na několika gymnáziích v Čechách. Po odchodu Německa po druhé světové válce publikoval knihy a studie o archeologii Čech a Moravy.

Zkoumal místo, kde se hliněný hrnec s pokladem nacházel. Přišel s teorií, že tam bylo tržiště a mince se šperky si ukryl bohatý kupec. Archeolog Petr Holodňák, který od roku 1980 působí v žateckém muzeu, ale tuto myšlenku zpochybnil. Domnívá se, že poklad si ukryl šperkař. „Kromě šperků a mincí byly totiž v hrnci také suroviny na výrobu šperků, proto si v muzeu myslíme, že poklad patřil šperkaři,“ vysvětlil Holodňák.

I pro tuto verzi ale chyběly důkazy. Archeologové měli k dispozici černobílou fotku v jámě a nákres hrnce. Dokonce synovec dnes už bývalého kustoda muzea uvedl, že ho jednou z pískoviště vyhnali nějací pánové. Aranžovali tam poklad, aby ho mohli vyfotit. Archeologové se proto rozhodli, že provedou nový výzkum. A měli příležitost v roce 1994 v rámci rekonstrukce inženýrských sítí.

Našli pozůstatky železářských pecí i kus keramické lžičky se zbytky mědi. Utvrdili se proto v myšlence, že na místě, kde se našel hrnec, byla specializovaná řemeslná osada, kde se vyráběly šperky. Na Chelčickém náměstí pak archeologové objevili náušnici, která měla stejné složení jako drát z hrnce. Šperkař tedy své výrobky také prodával. Proč ale poklad zakopal, se dodnes neví. 

Před sedmi lety žatecké muzeum poprvé vystavilo kompletní poklad, ale pouze na jeden den. „Tento unikátní nález je vystavován jen výjimečně, neboť stříbro je choulostivé na výkyvy teploty a vlhkosti,“ vysvětlil tenkrát Holodňák, proč výstava trvala jen den.

Zdroje: www.muzeumzatec.cz, MF DNES, Deník Lučan

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

WOW

Sakra,to by byl nález :-O

To by byl.
Hrnec naditý samými pěknými a zajímavými artefakty, nádhera. Dobrý článek.

Půl kilometru od domova.....ouu

Tak to je nico je tam i zlato😲😲😲😲

Paráda!!! A chlapci nebojte, takových hrnců v zemi ještě leží ;-)

Moc pěkné počtení... A parádní nález!👌

viki - je fajn, že v poslední době uveřejňuješ více příspěvků z našich luhů a hájů. A je evidentně patrné, co zdejší komunita upřednostňuje. Je to tak, jak jsem nedávno psal.
Jen tak dál.

namor: Děkuju :-) Zkusím zase nějaký takový příběh najít a sepsat ;-)

viki - paráda :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru